Satura rādītājs:
- Kādi ir žāvēti datumi?
- Kādas ir sauso datumu ēšanas priekšrocības veselībai?
- 1. maija palīdzības sagremošana
- 2. Var uzlabot sirds un asinsvadu veselību
- 3. Maijs palielina enerģiju
- 4. Var palīdzēt saglabāt kaulu veselību
- 5. Var palīdzēt novērst anēmiju
- 6. Var uzlabot ādas veselību
- 7. Var palīdzēt ārstēt matu problēmas
- Žāvēti datumi - Uztura profils
- Svaigi Vs. Žāvēti datumi
- Secinājums
- 17 avoti
Dateles augļi ( Phoenixdactylifera ) ir barojošs ēdiens, ko pēc žāvēšanas var lietot svaigus vai patērēt. Žāvēti datumi ir zināms, ka tas ir dabisks līdzeklis viss vienā, lai ārstētu vairākas slimības. Tie satur vairākus vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, kas, kā saka, veicina gremošanu, uzlabo sirds un asinsvadu veselību, palielina enerģiju un novērš anēmiju. Lai uzlabotu savu skaistumu, varat arī lietot žāvētus datumus. Šajā rakstā mēs esam apsprieduši žāvētu datumu uzturvērtības profilu un tā priekšrocības ādai, matiem un veselībai. Turpini lasīt!
Kādi ir žāvēti datumi?
Žāvētas dateles ir lielisks enerģijas avots un satur daudz vitamīnu un minerālvielu. Zema mitruma satura dēļ tie izskatās smagi, un tos bieži izmanto Indijas mājsaimniecībās. Žāvētiem datumiem ir spēcīga garša, pateicoties koncentrētu barības vielu klātbūtnei. Tie satur šķiedrvielas, kalciju un C vitamīnu, kas uztur jūsu veselību un ir viegli pieejami veikalos visā pasaulē.
Kādas ir sauso datumu ēšanas priekšrocības veselībai?
1. maija palīdzības sagremošana
Žāvēti datumi satur šķīstošas un nešķīstošas šķiedras, kas var palielināt gremošanas sulas sekrēciju un uzlabot pārtikas absorbciju. Tie satur arī beta-D-glu kannu, kas var veicināt sāta sajūtu un novērst pārēšanās, vienlaikus uzlabojot barības vielu uzņemšanu un mazinot gremošanas traucējumu simptomus (1).
Ir zināms, ka uztura šķiedras sausos datumos efektīvi ārstē aizcietējumus. Šķiedra var uzturēt jūsu resnās zarnas tīrību, palielinot fekālo vielu daudzumu, un darbojas kā caurejas līdzeklis, lai atvieglotu zarnu kustību jūsu ķermenī (2).
2. Var uzlabot sirds un asinsvadu veselību
Žāvētu datumu lietošana var uzlabot sirds un asinsvadu veselību. Žāvētos datumos ir maz tauku un tie satur niecīgu daudzumu holesterīna (3). Ir zināms, ka tie kontrolē zema blīvuma lipo olbaltumvielas (vai slikto holesterīnu) asinīs, tādējādi uzlabojot jūsu sirds veselību. Bez tam, žāvētos datumos ir maz nātrija un bagātīgs kālija avots, kas padara tos izdevīgus, lai kontrolētu asinsspiedienu (4). Tādējādi tie var palīdzēt uzturēt jūsu sirds un asinsvadu sistēmu .
3. Maijs palielina enerģiju
Žāvēti datumi ir bagāti ar dabisko cukuru (glikozi un fruktozi) (5). Šis dabīgais cukurs palīdz nodrošināt ķermenim enerģiju. Tādējādi tas saglabā fizisko sagatavotību un veselību, lai veiktu ikdienas aktivitātes.
Šie datumi ir labs ogļhidrātu avots un var dot lielu enerģijas palielinājumu jebkurā diennakts laikā (6).
4. Var palīdzēt saglabāt kaulu veselību
Žāvēti datumi ir lielisks kalcija avots, kas ir svarīgs elements, lai jūsu kauli būtu izturīgi (7). Tie palīdz novērst kalcija deficītu, kas ir galvenais osteoporozes un artrīta cēlonis (8).
Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka žāvētu datumu lietošana palīdz stiprināt sirds, dzemdes un ķermeņa muskuļus. Grūtniecēm regulāri jālieto žāvēti datumi, jo tie var stiprināt dzemdes muskuļus un atvieglot dzemdības. Tomēr, lai izprastu šo žāvēto datumu priekšrocību, ir vajadzīgi ilgtermiņa pētījumi.
5. Var palīdzēt novērst anēmiju
Datumi ir lielisks dzelzs avots, viens no vissvarīgākajiem minerālvielām jūsu ķermenī (9). Dzelzs ir galvenā hemoglobīna sastāvdaļa. Tam ir galvenā loma asins šūnu skaita uzturēšanā, kā arī skābekļa plūsmas regulēšanā organismā (10). Tomēr ir vajadzīgi ilgtermiņa pētījumi, lai saprastu šo žāvēto datumu ietekmi uz cilvēkiem.
6. Var uzlabot ādas veselību
Žāvēti datumi satur A vitamīnu (retinolu), kas palīdz saglabāt ādas veselību (11). Tas novērš izlaušanos un veicina dabīgu mitrināšanu, kas palīdz mitrināt ādu. Līdz ar to jūs saņemat veselīgu un mirdzošu ādu (12). Datumiem tiek pieminētas antioksidatīvās īpašības, kas palīdz cīnīties pret ādas novecošanos (13).
C un K vitamīni, kas atrodas žāvētos augļos, var palīdzēt uzlabot ādas kvalitāti un izskatu, mazināt iekaisumu un novērst dažas novecošanās pazīmes, piemēram, grumbas un plankumus (14), (15), (16). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai apstiprinātu šo žāvēto datumu priekšrocību.
7. Var palīdzēt ārstēt matu problēmas
Pētījumi ir ierobežoti attiecībā uz žāvētiem datumiem un to ietekmi uz matiem. Tomēr anekdotiski pierādījumi liecina, ka vitamīni un minerālvielas, kas pieejami žāvētos datumos, palīdz uzturēt veselīgu galvas ādu, kas vēl vairāk nostiprina matu saknes.
Žāvētos datumos esošais dzelzs, kalcijs un C vitamīns var veicināt matu veselīgu veidošanos un mazināt iekaisuma apstākļus, kas var izraisīt matu izkrišanu un blaugznas. Arī B5 vitamīna klātbūtne datumos var palīdzēt barot matu saknes, kas padara matus stiprākus.
Tagad, kad jūs zināt visu par žāvētu datumu priekšrocībām, pārbaudīsim viņu uztura profilu.
Žāvēti datumi - Uztura profils
Žāvētiem datumiem ir unikāls uztura profils, jo tajos ir neparasti daudz kaloriju. Tie satur arī vitamīnus C un K, kalciju, B vitamīnus un dzelzi, kā arī nelielu daudzumu dažādu citu minerālu un antioksidantu (17). Viņiem ir arī visas nepieciešamās minerālvielas, piemēram, dzelzs, kālijs, selēns, magnijs, fosfors un varš, bez kuriem jūsu ķermeņa šūnas nevar veikt regulāras darbības.
Jutāt par kuriem datumiem izvēlēties - svaigu vai žāvētu? Pārbaudiet nākamo sadaļu, lai uzzinātu.
Svaigi Vs. Žāvēti datumi
Žāvētiem datumiem ir zems mitruma līmenis, un, pienācīgi uzglabājot, tie ir ēdami gandrīz 5 gadus, savukārt svaigiem datumiem to mitruma dēļ ir īsāks glabāšanas laiks no 8 līdz 10 mēnešiem. Žāvēti datumi parasti ir sastopami daudzās valstīs, jo tos ir viegli eksportēt un uzglabāt. Gan žāvētus, gan svaigus datumus var uzglabāt saldētavā vai ledusskapī.
Žāvēti datumi var atgādināt lielu rozīņu vai garu savītušu vīnogu. Dehidratācijas process izraisa šo ādas grumbu veidošanos. Svaigi datumi ir briest un stingri pieejami sarkanā un melnā krāsā. Viņiem ir mazāk grumbu nekā žāvētiem datumiem.
Secinājums
Žāvēti datumi ir barības vielu spēkstacija, kas palīdz uzturēt labu veselību. Viņiem ir potenciāls mazināt gremošanas traucējumu simptomus, uzlabot sirds un asinsvadu veselību, palielināt enerģijas līmeni un novērst anēmiju. Turklāt šie žāvētie augļi arī uzlabo ādas un matu veselību. Tomēr, lai apstiprinātu šīs priekšrocības, ir nepieciešami turpmāki pētījumi. Tātad, sāciet lietot šo uzturvielām bagāto augļu katru dienu, lai izbaudītu tā priekšrocības!
17 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Ghnimi, Sami u.c. "Datuma augļi (Phoenix dactylifera L.): nepietiekami izmantota pārtika, kas meklē rūpniecisku valorizāciju." NFS žurnāls 6 (2017): 1-10.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352364616300463
- Yang, Jing u.c. "Uztura šķiedru ietekme uz aizcietējumiem: meta analīze." Pasaules gastroenteroloģijas žurnāls: WJG 18.48 (2012): 7378.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3544045/
- Ahmeds, Jasims, Fahads M. Al-Jasass un Muhameds Siddiq. “Datuma augļu sastāvs un uzturs.” Datumi: pēcaugu zinātne, apstrādes tehnoloģija un ieguvumi veselībai. Wiley Blackwell, Chichester (2014): 261-283.
www.researchgate.net/publication/257303571_Date_Fruit_Composition_and_Nutrition
- Al-Farsi, Mohamed un citi. “Trīs Omānā audzētu vietējo saulē kaltēto datumu (Phoenix dactylifera L.) šķirņu sastāvs un maņu īpašības. Lauksaimniecības un pārtikas ķīmijas žurnāls 53.19 (2005): 7586-7591.
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf050578y
- KM, Farags. “Datumi (augļi).” Datumi (augļi) - pārskats - ScienceDirect Topics , 2016.
www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/dates-fruit
- Al-Farsi, Mohamed un citi. "Datumu, sīrupu un to blakusproduktu sastāvs un funkcionālās īpašības." Pārtikas ķīmija 104,3 (2007): 943-947.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814607000143
- Al-Farsi *, Mohameds Ali un Čans Jong Lī. “Datumu uzturvērtības un funkcionālās īpašības: pārskats.” Kritiskas atsauksmes pārtikas zinātnē un uztura jomā 48.10 (2008): 877-887.
www.researchgate.net/publication/23413061_Nutritional_and_Functional_Properties_of_Dates_A_Review
- Higss, Dženeta, Emma Derbišīra un Katrīna Stils. "Uztura un osteoporozes profilakse ortopēdiskajam ķirurgam: pieeja pilnvērtīgai pārtikai." EFORT atklātās atsauksmes 2.6 (2017): 300-308.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5508855/
- Tērners, Džeiks, Megana Parsi un Madhu Badiredija. "Anēmija." StatPearls . StatPearls Publishing, 2020.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499994/
- Abbaspour, Nazanin, Richard Hurrell un Roya Kelishadi. "Pārskats par dzelzi un tā nozīmi cilvēka veselībai." Medicīnas zinātņu pētījumu žurnāls: Isfahanas Medicīnas zinātņu universitātes oficiālais žurnāls 19.2 (2014): 164.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/
- Parvins, Sultana un citi. "Datuma augļu (Phoenix dactylifera L.) uztura analīze Bangladešas perspektīvā." American Journal of Life Sciences 3.4 (2015): 274-278.
www.researchgate.net/publication/279702821_Nutritional_Analysis_of_Date_Fruits_Phoenix_dactylifera_L_in_Perspective_of_Bangladesh
- Zasada, Malwina un Elżbieta Budzisz. "Retinoīdi: aktīvās molekulas, kas ietekmē ādas struktūras veidošanos kosmētiskajās un dermatoloģiskajās procedūrās." Dermatoloģijas un alerģijas sasniegumi / Postȩpy Dermatologii i Alergologii 36.4 (2019): 392.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
- Rahmani, Arshad H., et al. "Datuma augļu (Phoenix dactylifera) terapeitiskā iedarbība slimību profilaksē, modulējot pretiekaisuma, antioksidantu un pretaudzēju aktivitāti." Starptautiskais klīniskās un eksperimentālās medicīnas žurnāls 7.3 (2014): 483.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992385/
- Assirey, Eman Abdul Rahman. “Saūda Arābijā audzētu 10 dateles palmu (Phoenix dactylifera L.) šķirņu augļu uzturvērtības sastāvs.” Taibahas universitātes zinātnes žurnāls 9.1 (2015): 75-79.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1658365514000703
- Pullar, Džuljeta M., Anitra C. Kerra un Margreet Vissers. "C vitamīna loma ādas veselībā." Uzturvielas 9.8 (2017): 866.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
- Pazyar, Nader un citi. "Vietējā K vitamīna brūču dziedinošā iedarbība: randomizēts kontrolēts pētījums." Indijas farmakoloģijas žurnāls 51.2 (2019): 88.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6533928/
- Vinsons, Džo A. u.c. “Žāvēti augļi: lieliski antioksidanti in vitro un in vivo.” Amerikas Uztura koledžas žurnāls 24.1 (2005): 44-50.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2005.10719442