Satura rādītājs:
Melnais sāls ir izmantots ajūrvēdā gadsimtiem ilgi, un tas ir izplatīta Indijas virtuves sastāvdaļa daudzo ārstniecisko īpašību dēļ. Tas ir bagāts ar būtiskām minerālvielām un bieži tiek ieteikts cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu un tiem, kas uztur diētu ar zemu sāls saturu. Lai gan tiek apgalvots, ka tam ir daudz ieguvumu veselībai, apgalvojumi nav pamatoti, jo vēl nav veikti zinātniski pētījumi par šo sāli.
Tiek teikts, ka melnais sāls samazina ķermeņa svaru, ārstē aizcietējumus un vēdera uzpūšanos, uzlabo gremošanas veselību, atvieglo muskuļu krampjus un mazina grēmas. Šajā rakstā mēs esam runājuši par visām iespējamām melnā sāls priekšrocībām, kā tas atšķiras no parastā sāls, par melnā sāls lietošanu ēdiena gatavošanā un tā iespējamām blakusparādībām.
Turpini lasīt!
Kas ir melnā sāls?
Melnais sāls ir akmens sāls, kas nāk no sāls raktuvēm, kas atrodas Himalajos. Šim sālim ir asa smarža, un, sasmalcinot smalkā pulverī, tas iegūst gaiši rozā krāsu. Tas satur unikālu sēra saturu, kas tiek bieži salīdzināts ar vārītiem olu dzeltenumiem un ir ļoti veselīgs.
Saskaņā ar ajūrvēdu, melnais sāls tiek uzskatīts par dzesējošu sāli un visizdevīgāko sāls šķirni.
Melnā sāls ķīmiskais sastāvs ietver nātrija hlorīdu, nātrija sulfātu, nātrija bisulfātu, nātrija bisulfītu, nātrija sulfīdu, dzelzs sulfīdu un sērūdeņradi.
Melnās sāls veidi
Ir trīs melnā sāls veidi: melnais rituāls sāls, melnais lavas sāls un Himalaju melnais sāls.
1. Melnā rituāla sāls
Melnais rituālsāls (pazīstams arī kā raganu sāls) ir pelnu, jūras sāls, kokogļu un dažreiz melnās krāsas maisījums. Šis sāls nav