Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir bulīmija nervosa?
- Bulīmijas veidi
- Pazīmes un simptomi
- Kādi ir cēloņi un riska faktori?
- Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Diagnoze
- Ārstēšanas metodes
- Labākais diētas plāns bulīmijas nervozai
Tiek uzskatīts, ka bulimia nervosa ietekmē 0,5% līdz 1% jaunu sieviešu, liecina kopienas pētījums (1).
Bulimia nervosa ir ēšanas traucējumi. Tas liek skartajam indivīdam ēst un pēc tam pārmērīgi vingrināties vai izraisīt vemšanu, lai kompensētu papildu kalorijas. Šis traucējums parasti ir psihotiskas problēmas rezultāts, un, ja to neārstē pārāk ilgi, tas dažkārt var būt pat bīstams dzīvībai. Lai uzzinātu vairāk par bulīmiju un medicīniskajām iespējām tās ārstēšanai, turpiniet lasīt.
Satura rādītājs
- Kas ir bulīmija nervosa?
- Bulīmijas veidi
- Pazīmes un simptomi
- Cēloņi un riska faktori
- Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Diagnoze
- Ārstēšanas metodes
- Labākais diētas plāns bulīmijas nervozai
- Profilakses padomi
Kas ir bulīmija nervosa?
Bulimia nervosa ir ēšanas traucējumi. Tā ir nopietna psihiska slimība, kas potenciāli var apdraudēt dzīvību. Bulimia nervosa tiek saukta arī par bulīmiju. Tie, kuriem ir šis traucējums, mēdz pārēsties un pēc tam to kompensē, vai nu pārmērīgi vingrojot un attīrot, vai nu pucējot, vai lietojot caurejas līdzekļus.
Bingeing nozīmē ēst lielu daudzumu pārtikas ar augstu kaloriju daudzumu īsā laika periodā, parasti divu stundu laikā. Attiecīgais indivīds var patērēt 3000 vai vairāk kaloriju. Kad šī uzvedība sākas, to ir grūti apturēt, un to nevar kontrolēt.
Pēc iedzeršanas indivīds var justies uzpūsts, vainīgs un nepievilcīgs - tas viss vienlaikus. Tāpat pastāv draudošas svara pieauguma bailes. Šīs bailes izraisa tādas darbības kā pašizraisīta vemšana, pārmērīga vingrošana, diētas ievērošana un diurētisko un caurejas līdzekļu pārmērīga lietošana. Attīrīšana bieži noved pie nopietnām komplikācijām un ilgtermiņā var pat veicināt svara pieaugumu.
Bulīmija tiek iedalīta divos veidos.
Bulīmijas veidi
- Purging Type - Šis tips izraisa lielāko daļu bulīmijas gadījumu. To raksturo paša izraisīta vemšana vai caurejas līdzekļu, diurētisko līdzekļu un klizmas ļaunprātīga izmantošana, mēģinot zaudēt svaru pēc pārmērīgas ēšanas.
- Nešķīstošs tips - šāda veida bulīmiju raksturo nepiemērota darbība, kas saistīta ar pārmērīgu fizisko slodzi vai pārmērīgu badošanos pēc iedzeršanas perioda.
Indivīdam ar nervozu bulīmiju parasti ir normāls svars vai tas varētu būt nedaudz smagākā pusē. Šie ir daži simptomi, kas ir bulīmijas uzvedības rādītāji.
Pazīmes un simptomi
Ar bulīmiju saistītas pazīmes un simptomi ir (2):
- Ēšana vienatnē vienmēr
- Pēkšņa pārtikas pazušana no šķīvja
- Apsēstība ar ēdienu
- Daudz naudas iztērēta tikai pārtikai
- Drīz pēc ēšanas izejot no istabas, parasti uz mazgāšanas telpu
- Uzkrājot vai slēpjot ēdienu, ko ēst vēlāk
- Pārmērīga vingrošana
- Pastāvīgi sūdzas par svara pieaugumu
- Gavēņa fāzes, kam seko pārmērīga ēšana
Jūs varat arī pamanīt caurejas līdzekļus vai diurētiskos līdzekļus, kas ir paslēpti, lai izraisītu attīrīšanu.
Fiziskie simptomi, kas var parādīties ar attīrīšanu, ir:
- Dehidratācija
- Uzturvielu deficīts
- Ķermeņa svara maiņa
- Rētas uz dūrēm (sauktas arī par Rasela zīmi), kas rodas no pirkstu piespiešanas kaklā, lai izraisītu pukingu
- Skābes reflukss
- Iekaisis kakls
- Hroniskas čūlas
- Bojāti zobi
- Pietūkuši vaigi
- Neregulāri periodi
- Lauztu asinsvadu izskats acīs
Stresa, trauksmes un depresijas simptomi nav nekas neparasts arī cilvēkiem, kuriem ir bulīmija. Tomēr varētu būt grūti noteikt šos simptomus, jo bulīmijas indivīdi bieži mēģina tos slēpt.
Skartajiem cilvēkiem ir neparasta ēšanas uzvedība, lai tiktu galā ar emocionālo stresu, kas saistīts ar nevēlamu svara pieaugumu. Viņi, iespējams, saskaras arī ar citām problēmām, kas varētu veicināt bulīmijas attīstību. Turpmāk uzskaitīti daži no galvenajiem faktoriem, kas varētu būt atbildīgi par bulīmijas parādīšanos.
Kādi ir cēloņi un riska faktori?
Lai gan precīzs bulīmijas cēlonis joprojām nav identificēts, pētnieki uzskata, ka par tās izraisīšanu varētu būt atbildīga šādu faktoru kombinācija (4).
- Ģenētika - stāvokļa ģimenes anamnēze
- Psiholoģiskie faktori - bailes no svara
- Medicīniskie apstākļi, piemēram, depresija, trauksme, stress un personības traucējumi
- Hormonālas izmaiņas
- Vecāku problēmas
- Vardarbības vēsture
- Vides faktori, piemēram, iedarbība uz nederīgiem paraugiem, izmantojot plašsaziņas līdzekļus un modes industriju
- Agrīna grūtniecība
Visi šie faktori var izraisīt bulīmiju un / vai arī palielināt indivīda risku saslimt ar to.
Daudzi jauc bulimia nervosa ar anorexia nervosa, kas arī ir ēšanas traucējumi, bet ar dažādiem simptomiem. Nākamajā sadaļā ir uzskaitītas galvenās atšķirības starp abiem.
Atpakaļ uz TOC
Anorexia Nervosa vs. Bulimia Nervosa
- Šis traucējums parādās no sagrozīta ķermeņa attēla, kas var būt saistīts ar depresiju, trauksmi vai emocionālu traumu.
- Tās simptomi ir ēdienreižu izlaišana vai neveselīga diēta.
- Tiem, kuriem ir anoreksija, parasti ir nepietiekams svars.
- Tie ir ēšanas traucējumi, kas var būt emocionālās traumas rezultāts.
- Tās simptomi ir pārmērīga ēšana un pēc tam pārmērīga vingrošana vai attīrīšana, lai kompensētu pārmērīgu ēšanu.
- Tie, kuriem ir bulīmija, parasti sver normāli vai var būt nedaudz smagākā pusē.
Diagnoze
Agrīna diagnostika ir svarīga, ja runa ir par bulīmiju, lai uzlabotu labu rezultātu iespējamību. Bulīmijas diagnosticēšana var būt diezgan sarežģīta, jo attiecīgā persona var būt noliegta vai darīt visu iespējamo, lai slēptu savu stāvokli.
Tādējādi šī traucējuma diagnoze parasti ir vērsta uz citu iespējamo veselības apstākļu izslēgšanu. Ja ir aizdomas par bulīmiju, attiecīgo personu var nosūtīt pie garīgās veselības speciālista.
Saskaņā ar Psihisko traucējumu diagnostikas un statistikas rokasgrāmatu - Piektais izdevums - pacientam jāatbilst turpmāk uzskaitītajiem kritērijiem, lai diagnosticētu nervozo bulīmiju (5):
- Nekontrolējami periodiskas ēšanas periodi.
- Attīrīšana pēc nevēlamas iedzeršanas ar vemšanu, badošanos, pārmērīgu fizisko slodzi un caurejas līdzekļu un citu šādu zāļu nepareizu lietošanu.
- Bingeing, kam seko attīrīšana, pēdējos 3 mēnešus notiek reizi nedēļā.
- Pacienta ķermeņa forma un svars ietekmē viņa pašvērtības sajūtu.
- Šī uzvedība nenotiek anorexia nervosa rezultātā.
Ja indivīdam tiek diagnosticēta bulīmija, nekavējoties jāīsteno piemērots ārstēšanas plāns. Tas ir tāpēc, ka ir atzīmēta agrīna ārstēšana, lai uzlabotu skarto personu atveseļošanās iespējas. Tālāk ir aprakstītas visbiežāk izmantotās medicīniskās procedūras bulīmijas apkarošanai.
Ārstēšanas metodes
Runājot par bulīmiju, tās ārstēšana ir ilgstoša. Ārstēšana bieži ir ģimenes terapijas, psihoterapijas, uztura konsultāciju un zāļu kombinācija.
Tāpat pacientam ir svarīgi pieņemt nepieciešamību pēc ārstēšanas, vienojoties par sadarbību un dalību atveseļošanās procesā.
Ārstēšana var ietvert:
- Uzvedības un kognitīvā terapija: palīdzēt pacientiem mainīt uztveri par ēdienu, ēšanu, ķermeņa svaru un izskatu. Tās mērķis ir arī palīdzēt pacientam noteikt, kāpēc viņus ietekmē šis traucējums (6).
- Starppersonu psihoterapija: palīdzēt pacientiem iemācīties jaunus veidus, kā pārvaldīt konfliktus starp ģimenēm un draugiem (7).
- Uztura konsultācijas: lai palīdzētu pārtraukt iedzeršanas ciklu, iemācot pacientiem, kā ieturēt maltītes un noteikt kaloriju mērķus (8).
- Zāles: Fluoksetīns (Prozac) ir antidepresants, ko bieži izraksta bulīmijas ārstēšanai (9).
- Draugu un ģimenes atbalsts ir arī efektīvu un ilgtermiņa pozitīvu rezultātu atslēga (10).
Retos gadījumos, ti, ja pastāv paškaitējuma vai pašnāvības risks, pacientam var būt nepieciešama hospitalizācija.
Pēc ārstēšanas pabeigšanas īpaša uzmanība jāpievērš arī bulimijas slimnieku uzturam. Kad diētas plāns jau ir izveidots, samazināsies recidīvu iespējamība.
Labākais diētas plāns bulīmijas nervozai
Bulimijas slimnieku uzturam jāsastāv no regulārām maltītēm un uzkodām. Izstrādājot plānu, dietologs pievērsīs uzmanību jūsu kaloriju un barības vielu vajadzībām.
Tipiskā bulīmijas atveseļošanās plānā katru dienu jāiekļauj 3 pilnas maltītes papildus 2 vai 3 uzkodām starp tām. Maltīšu un uzkodu starpība būs ne ilgāka kā 3 stundas. Tas ir tāpēc, ka regulāru ēdienu lietošana ir saistīta ar pārmērīgas ēšanas un attīrīšanas uzvedības samazināšanos (11).
Indivīdiem, kurus skārusi bulīmija, jāievēro sabalansēts uzturs, kas sastāv no olbaltumvielām, cietes, dārzeņiem un taukiem. Jūsu dietologs var arī mēģināt katrā ēdienreizē iekļaut vismaz vienu no iecienītākajiem ēdieniem.
Tas ir arī