Satura rādītājs:
- Kādas ir selerijas priekšrocības?
- 1. Var palīdzēt samazināt vēža risku
- 2. Var mazināt iekaisumu
- 3. Var pazemināt asinsspiediena līmeni
- 4. Var uzlabot sirds un asinsvadu veselību
- 5. Var veicināt neiroģenēzi un novērst atmiņas zudumu
- 6. Maija palīdzības sagremošana
- 7. Var uzlabot seksuālo dzīvi
- 8. Maija palīdzības svara zudums
- 9. Var palīdzēt ārstēt astmu
- 10. Maija diabēta ārstēšana
- 11. maijs var uzlabot imunitāti
- 12. Var ārstēt nieru akmeņus
- 13. Var uzlabot locītavu veselību
- 14. Var mazināt menopauzes simptomus
- 15. Var palīdzēt ārstēt Vitiligo
- Selerijas uztura profils
- Cik daudz selerijas man vajadzētu ēst dienā?
- Kā nopirkt un uzglabāt seleriju
- Kā iekļaut seleriju diētā
- 1. Selerijas zupa
- 2. Selerijas sula
- 7. Selerijas salāti
- Kādas ir selerijas blakusparādības?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 43 avoti
Selerijas ( Apiumgraveolens ) ir mazkaloriju ēdiens, kas pazīstams ar augstu ūdens saturu. Šajā zaļajā veggijā ir daudz barības vielu, to var atrast visā pasaulē, un tam ir vairākas priekšrocības veselībai. Tas satur noderīgus antioksidantus, fitoelementus, vitamīnus un minerālvielas, kas palīdz daudzu slimību ārstēšanā. Šī kraukšķīgā un kraukšķīgā dārzeņa pievienošana regulārai diētai var palīdzēt samazināt vēža risku, mazināt iekaisumu, uzlabot sirds un asinsvadu veselību un palīdzēt gremošanai. Šajā rakstā mēs esam apsprieduši selerijas ieguvumus veselībai, tā uzturvērtību un iespējamās blakusparādības.
Kādas ir selerijas priekšrocības?
1. Var palīdzēt samazināt vēža risku
Selerijā ir daudz antioksidantu, kas palīdz cīnīties pret vēzi veicinošajiem brīvajiem radikāļiem. Tas satur divus bioaktīvus flavonoīdus - apigenīnu un luteolīnu -, kas var nogalināt vēža šūnas organismā (1). Apigenīns ir ķīmijterapijas līdzeklis, un tā pretkancerogēnās īpašības iznīcina brīvos radikāļus organismā, lai veicinātu vēža šūnu nāvi. Tas arī veicina autofāgiju, procesu, kura laikā ķermenis noņem disfunkcionālas šūnas, kas palīdz novērst slimības (2).
Luteolīna pretvēža īpašība kavē šūnu proliferācijas procesu (3).
Šie selerijas flavonoīdi spēj ārstēt aizkuņģa dziedzera un krūts vēzi (4), (5).
Tiek teikts, ka selerijai piemīt arī bioaktīvi poliacetilēni. Šie ķīmiski aizsargājošie savienojumi spēj novērst daudzus vēža veidojumus (6).
2. Var mazināt iekaisumu
Selerijas ir pilnas ar fitoelementu antioksidantiem, kuriem piemīt pretiekaisuma īpašības. Harbinas Medicīnas universitātes (Ķīna) veiktais pētījums atklāja, ka šis dārzenis ir arī svarīgs flavonolu avots (7). Vēl viens Ohaio štata universitātes veiktais pētījums atklāja, ka selerijas sula vai selerijas ekstrakti arī samazina noteiktu olbaltumvielu aktivitāti, kas saistītas ar iekaisumu (8). Tiek teikts, ka seleriju sēklu ekstraktiem piemīt pretiekaisuma īpašības (9).
Selerijas satur arī savienojumu, ko sauc par luteolīnu, kas var novērst iekaisumu smadzeņu šūnās (10). Kinga Sauda universitātes (Rijādā) veiktais pētījums ar žurkām liecināja, ka selerijas var kavēt Helicobacter pylori - baktēriju, kas izraisa gastrītu (kuņģa gļotādas iekaisumu), augšanu (11).
3. Var pazemināt asinsspiediena līmeni
Tika konstatēts, ka selerijā ir fitoķimikālijas, ko sauc par ftalīdiem, kas atslābina artērijas sienas un palielina asins plūsmu. Tas arī paplašina gludos muskuļus asinsvados un palīdz pazemināt asinsspiedienu (12). Irānas pētījums, kas tika veikts ar žurkām, selerijas antihipertensīvās īpašības attiecināja uz to pašu fitoķīmisko vielu (13). Selerijas ir arī bagātas ar nitrātiem, kas var palīdzēt pazemināt asinsspiedienu (14). Citas atsauksmes par selerijas sēklu ekstraktu fitoķīmisko profilu arī norāda, ka tas var pazemināt asinsspiediena līmeni (15).
Tradicionālajā ķīniešu medicīnā seleriju bieži sauca par “foršu” ēdienu, kas varētu pazemināt asinsspiedienu (16). Citā pētījumā konstatēts, ka Dienvidāfrikā grūtniecēm tiek dota svaiga selerijas sula, kas sajaukta ar etiķi, lai pazeminātu viņu augsto asinsspiedienu (17).
4. Var uzlabot sirds un asinsvadu veselību
Selerijas tradicionālajā medicīnā parasti lieto kā antihipertensīvu līdzekli. Tas varētu palīdzēt saglabāt sirds un asinsvadu veselību. Irānā veikts pētījums atklāja, ka selerijas lapu ekstrakts var uzlabot daudzus sirds un asinsvadu parametrus, piemēram, holesterīnu, triglicerīdus un ZBL (slikto holesterīnu) (18) .
Selerijā ir daudz polifenolu, kuriem ir pretiekaisuma un sirds un asinsvadu sistēmas priekšrocības (19). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu šo selerijas labumu cilvēkiem.
5. Var veicināt neiroģenēzi un novērst atmiņas zudumu
Selerijas var samazināt atmiņas zuduma risku. Džinnaņas universitātē (Ķīna) veiktais pētījums atklāja, ka pastāv saikne starp luteolīnu (selerijās atrodamu flavonoīdu) un zemāku ar vecumu saistītā atmiņas zuduma līmeni. Luteolīns nomierina smadzeņu iekaisumu un var palīdzēt ārstēt neiroinflammatoriskus traucējumus (20). Tādējādi tas var arī palīdzēt samazināt neirodeģenerācijas risku.
Tiek uzskatīts, ka apigenīns, bioaktīvs flavonoīds, kas atrodams selerijās, palīdz neiroģenēzē (nervu šūnu augšanā un attīstībā). Tomēr šis faktors cilvēkiem vēl jāpierāda. Apigenīns var arī veicināt neironu veselību. Tomēr pētījumi šajā sakarā nav skaidri (21).
6. Maija palīdzības sagremošana
Arī šajā ziņā pētījumi ir ierobežoti. Tomēr anekdotiski pierādījumi liecina, ka selerijas var veicināt gremošanas veselību. Dabīgā šķiedra, kas atrodama selerijā, padara to par svarīgu pārtikas gremošanas sistēmai. Selerijā šķīstošās šķiedras fermentē resnās zarnas baktērijas. Šis fermentācijas process rada īsās ķēdes taukskābes, no kurām viena (butirāts) veicina kuņģa-zarnu trakta veselību. Selerijas satur arī nešķīstošas šķiedras un var veicināt zarnu kustību.
7. Var uzlabot seksuālo dzīvi
Selerijas satur androstenonu un androstenolu, vīriešu hormonus, kas, domājams, stimulē sieviešu seksuālo uzbudinājumu. Viņiem ir potenciāls palielināt uzbudinājumu, izstarojot smaržas, kas var padarīt jūs vēlamākus (22).
Pētījums, kas tika veikts ar žurku tēviņiem, atklāja, ka selerijas ekstrakti uzlabo seksuālo sniegumu (23). Tika konstatēts, ka devas palielina spermatozoīdu daudzumu žurkām. Tas var pat palielināt testosterona sekrēciju (24). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai pārbaudītu šo selerijas iedarbību uz cilvēkiem.
8. Maija palīdzības svara zudums
Selerijas ir ar zemu kaloriju daudzumu un satur šķiedrvielas, kas liek ilgāk justies pilnvērtīgai. Nešķīstošo šķiedrvielu saturs selerijās var palielināt sāta sajūtu un palīdzēt zaudēt svaru. Selerijas augsts ūdens saturs var arī palīdzēt zaudēt svaru. Tas arī regulē lipīdu metabolismu (25).
To var lietot arī kopā ar citiem dārzeņiem, kuriem ir lielāks enerģijas blīvums. Anekdotiski pierādījumi liecina, ka selerijas, kas ir bagātas ar ūdeni, var samazināt citu sastāvdaļu enerģijas blīvumu, ar kurām tas ir savienots. Tas var veicināt svara zudumu.
9. Var palīdzēt ārstēt astmu
Šeit ir ierobežoti pētījumi. Tiek teikts, ka seleriju sēklām piemīt pretsēnīšu un antibakteriālas īpašības, kas varētu būt noderīgas astmas ārstēšanā (26). Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai labāk izprastu šo selerijas mehānismu.
10. Maija diabēta ārstēšana
Šajā ziņā pētījumi ir ierobežoti. Selerijas satur antioksidantus, ko sauc par flavoniem, kuri ir pētīti par to nozīmi cukura līmeņa pazemināšanā asinīs (27). Daži eksperti uzskata, ka selerijā esošajam K vitamīnam var būt pretdiabēta īpašības. Tas var mazināt iekaisumu un ar to saistīto jutību pret insulīnu, kas var uzlabot glikozes metabolismu. Tomēr par to nav zinātnisku pierādījumu.
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka selerijas lietošana var samazināt 2. tipa diabēta risku. Diabētu var saasināt arī Helicobacter pylori - baktērijas, kas izraisa kuņģa-zarnu trakta problēmas. Tā kā selerijai piemīt spēja cīnīties ar šīm baktērijām, tā var palīdzēt arī šajā ziņā. Tomēr, lai pierādītu šo efektu, ir vajadzīgi vairāk pētījumu. Irānā veikts pētījums atklāja, ka selerijas sēklu ekstrakts var kontrolēt diabētu žurkām (28). Tādējādi, lai to pierādītu, ir jāveic pētījumi ar cilvēkiem.
11. maijs var uzlabot imunitāti
Selerijas satur C vitamīnu (29). Šī barības viela var uzlabot imunitāti. Antioksidantiem selerijās varētu būt nozīme arī imunitātes uzlabošanā. Ir konstatēts, ka daudzas imūnsistēmas šūnas optimālai darbībai un slimību profilaksei ir atkarīgas no C vitamīna (30). Ir arī konstatēts, ka C vitamīna piedevas palielina imūnglobulīnu koncentrāciju asinīs, kas ir galvenie imūnsistēmas savienojumi (31). Tomēr, lai izprastu šo selerijas priekšrocību, ir jāveic vairāk pētījumu.
12. Var ārstēt nieru akmeņus
Selerijas ēteriskā eļļa satur luteolīnu un citus būtiskus savienojumus, kurus varētu izmantot nierakmeņu ārstēšanā (32). Turklāt viens no galvenajiem selerijas flavonoīdiem - apigenīns - var noārdīt nierakmeņos atrastos kalcija kristālus (33). Tomēr ir vajadzīgi turpmāki ilgtermiņa pētījumi, lai izprastu šo selerijas labumu cilvēkiem.
13. Var uzlabot locītavu veselību
Selerijas sēklām un ar tām saistītajiem ekstraktiem piemīt pretartrīta īpašības, kas var būt noderīgas locītavu sāpju un podagras ārstēšanā (34). Locītavu sāpes parasti rodas urīnskābes uzkrāšanās dēļ. Viena teorija liecina, ka selerijas diurētiskās īpašības var palīdzēt izvadīt urīnskābi, lai potenciāli ārstētu locītavu sāpes. Saskaņā ar Universitātes koledžas (Īrija) veikto pētījumu seleriju sēklu eļļa ir labs sedanolīda avots. Šo savienojumu varētu izmantot, lai ārstētu iekaisuma problēmas, piemēram, podagru un reimatismu (35).
14. Var mazināt menopauzes simptomus
Daži augu savienojumi, ko sauc par fitoestrogēniem, var palīdzēt līdzsvarot hormonu līmeni. Pārtika, kas bagāta ar fitoestrogēniem, var mazināt menopauzes simptomus sievietēm (36). Selerijas satur fitoestrogēnus un varētu būt noderīgas šajā sakarā (37). Tomēr šajā aspektā ir nepieciešami konkrētāki zinātniski pierādījumi.
15. Var palīdzēt ārstēt Vitiligo
Vitiligo ir stāvoklis, kad āda zaudē pigmentu noteiktās vietās, izraisot baltas plankumus. Saskaņā ar Polijā veikto pētījumu selerijā atrodamie furanokumarīni var palīdzēt vitiligo ārstēšanā (38).
Tiek uzskatīts, ka līdzīgi atklājumi ir ierakstīti Atharva Veda , svētajā Indijas grāmatā par ajūrvēdas medicīnu. Parasti tas piedāvā ādas mitrināšanu un, iespējams, kopš seniem laikiem to lieto vitiligo ārstēšanai. Tomēr, lai izprastu šo selerijas priekšrocību, ir nepieciešami vairāk zinātnisku pētījumu.
Tagad, kad mēs visu zinām par selerijas ieguvumiem veselībai, apskatīsim tā uztura profilu.
Selerijas uztura profils
Selerijas ir bagātīgs ūdens un antioksidantu avots, kas palīdz saglabāt veselību. Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta datiem 100 g neapstrādātas selerijas satur (29):
Ūdens: 95,43 g
Enerģija: 14 kcal
Olbaltumvielas: 0,69 g
Šķiedra: 1,6 g
Ogļhidrāti: 2,97 g
Cukuri: 1,34 g
Kalcijs: 40 mg
Kālijs: 260 mg
Selerijas satur arī vitamīnus A, C un K, folātus, būtiskas minerālvielas un vairāk nekā duci citu antioksidantu. Tas ir daudz zemāks kaloriju daudzums nekā citās zaļajās veggies.
Ar to sakot, atbildēsim uz lielo jautājumu.
Cik daudz selerijas man vajadzētu ēst dienā?
Selerijas satur maz kaloriju, tāpēc, ēdot vienu vai divus neapstrādātas selerijas kātiņus vai dzerot 24 līdz 32 unces selerijas sulas dienā, jābūt drošai un veselīgai.
Selerijas lapu ekstrakta kapsulas 250 mg devā, 3 reizes dienā, lieto glikozes un insulīna līmeņa ārstēšanā gados vecākiem pacientiem pirms diabēta (39).
Nākamajā sadaļā mēs esam apsprieduši, kā jūs varat iegādāties seleriju un uzglabāt to pareizi.
Kā nopirkt un uzglabāt seleriju
Pareizā selerijas izvēle un pareiza uzglabāšana var palīdzēt izbaudīt tā priekšrocības.
Kā nopirkt
- Jums jāizvēlas selerijas, kas ir kraukšķīgas un viegli atlec, kad tās izvelk. Tam jābūt arī vieglam un kompaktam, un tajā nedrīkst būt izspiedušies kātiņi.
- Lapām jābūt bālām vai spilgti zaļām. Viņiem nedrīkst būt brūni vai dzelteni plankumi. Varat atdalīt kātiņus un pārbaudīt, vai nav melnu vai brūnu krāsu.
- Pārliecinieties, ka selerijai nav sēklas stumbra (sēklas kāts norāda uz rūgtu garšu). Sēklu kāts atrodas mazo, maigo kātu vietā selerijas centrā.
Kā uzglabāt
- Selerijas var uzglabāt ūdenī. Derēs liela stikla bļoda vai plastmasas noslēgts trauks. Pārliecinieties, ka uz stikla trauka izmantojat plastmasas apvalku, lai to noslēgtu. Savāciet svaigu ūdens daudzumu. Tam jābūt tīram. Izvēlieties seleriju, kurai ir taisni un stingri kātiņi. Noņemiet kātiņus un noņemiet lapas. Nogrieziet kātiņus uz pusēm un ielieciet tos traukā vai stikla traukā. Piepildiet trauku ar ūdeni. Pārliecinieties, ka vāciņš ir noslēgts un turat to malā. Neaizmirstiet regulāri vai katru dienu mainīt ūdeni.
- Varat arī stingri iesaiņot seleriju alumīnija folijā. Tad iesaiņoto seleriju varat ievietot ledusskapī. Jūs varat atkārtoti izmantot vienu un to pašu foliju vairākiem selerijas ķekariem.
Kaut arī našķošanās uz neapstrādāta kātiņa ir vienkāršākais veids, kā baudīt seleriju, to var izmantot arī citās receptēs. Tālāk mēs esam uzskaitījuši populārākos.
Kā iekļaut seleriju diētā
Tālāk ir norādītas dažas seleriju receptes, kas var palīdzēt iekļaut šo burvju dārzeņu savā uzturā:
1. Selerijas zupa
Sastāvdaļas
- Sasmalcināta selerijas galva, 1
- Sasmalcināts liels kartupelis, 1
- Sasmalcināts vidējs sīpols, 1
- Nesālīta sviesta nūja, 1
- Sāls, kā nepieciešams
- Vistas buljons ar zemu nātrija saturu, 3 tases (jūs varat to izvairīties, ja esat veģetārietis)
- Svaigas dilles, ¼ glāze
- Smags krējums, ½ glāze
- Selerijas lapas, kā nepieciešams
- Olīveļļa, kā nepieciešams
- Pārslains jūras sāls
Norādījumi
- Apvienojiet selerijas galvu, kartupeli, vidēju sīpolu un sviesta nūju vidējā katliņā uz vidējas uguns. Garšvielām izmantojiet sāli.
- Maisot vāriet 8 līdz 10 minūtes, līdz sīpols ir mīksts.
- Pievienojiet 3 tases vistas buljona ar zemu nātrija saturu un vāriet, līdz kartupeļi kļūst maigi.
- Biezenē blenderī ar ¼ tasi svaigu dilles un izkāš.
- Iemaisa ½ glāzi smagā krējuma.
- Pasniedziet zupu pēc tam, kad to papildinājāt ar selerijas lapām, olīveļļu un pārslveida jūras sāli.
2. Selerijas sula
Sastāvdaļas
- Selerijas nūjas, 2
- Ābols, 1
- Ingvers, ¼ collas (pēc izvēles)
- Kaļķi vai citronu, ¼
Norādījumi
- Selerijas nūjas un ābolu rūpīgi nomazgā zem tekoša ūdens.
- Sagrieziet selerijas spieķi garos gabaliņos. Šķēle ābolu.
- Izņemot citronu (vai laimu), pārējās sastāvdaļas apstrādājiet sulu spiedē.
- Sulu savāc traukā. Jūs varat izmest mīkstumu.
- Saspiestu citronu pār savākto sulu un kārtīgi samaisiet.
- Pārnes sulu veļas mašīnā un pasniedz.
7. Selerijas salāti
Sastāvdaļas
- Sagriezta selerija, ¾ glāze
- Žāvēti saldie ķirši, 1/3 tase
- Atkausēti un saldēti zaļie zirnīši, 1/3 tase
- Svaigi sasmalcināti pētersīļi, 3 ēdamkarotes
- Sasmalcināti un grauzdēti pekanrieksti, 1 ēdamkarote
- Beztauku majonēze, 1 ½ ēdamkarote
- Parasts jogurts ar zemu tauku saturu, 1 ½ ēdamkarote
- Svaiga citronu sula, 1 ½ tējkarotes
- Sāls, 1/8 tējkarotes
- Malti melnie pipari, 1/8 tējkarotes
Norādījumi
- Vidējā traukā sajauciet selerijas, ķiršus, zirņus, pētersīļus un pekanriekstus.
- Samaisiet majonēzi, jogurtu un citronu sulu.
- Sezona, izmantojot sāli un piparus.
- Jūs varat atdzesēt salātus un pasniegt.
Lai gan lielākajai daļai cilvēku selerijas ir samērā veselīgas, dažiem tas var izraisīt nelabvēlīgas sekas. Pētījumi par šīm sekām ir ierobežoti. Mēs īsumā aplūkojām šos efektus nākamajā sadaļā.
Kādas ir selerijas blakusparādības?
Selerijas lietošana dažiem cilvēkiem var izraisīt vairākas nelabvēlīgas sekas, tostarp alerģiskas reakcijas, asiņošanu un dzemdes kontrakcijas grūtniecēm, kā arī zāļu mijiedarbību. Pārmērīgs selerijas patēriņš var izraisīt gāzi. Tomēr par selerijas blakusparādībām ir ierobežoti pētījumi.
- Var izraisīt alerģisku reakciju
Selerijas ir izplatīts alergēns, un dažiem cilvēkiem tas var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas. Gadījumā, ja Jums ir alerģija pret muguras vai bērza ziedputekšņiem, iespējams, ka jūs varat reaģēt arī uz seleriju. Polijā veikts pētījums liecina, ka selerijas var izraisīt smagu anafilaktisko šoku (40). Simptomi var būt sejas pietūkums, kairinājums, izsitumi, kuņģa darbības traucējumi un reibonis. Ārkārtējos gadījumos simptomi var būt asinsspiediena līmeņa pazemināšanās un apgrūtināta elpošana. Ja pēc selerijas lietošanas rodas kāds no šiem simptomiem, pārtrauciet uzņemšanu un apmeklējiet ārstu.
- Jautājumi par grūtniecēm un zīdītājām
Selerijas vai seleriju sēklas var izraisīt asiņošanu un dzemdes kontrakcijas. Tādējādi grūtniecēm jāizvairās ēst pārāk daudz selerijas. Tas var izraisīt arī spontāno abortu (41). Nav pietiekami daudz informācijas par selerijas lietošanu sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Tādējādi palieciet drošībā un izvairieties no lietošanas.
- Var mijiedarboties ar narkotikām
Selerijas var mijiedarboties ar asins recēšanas medikamentiem, piemēram, varfarīnu (42). Tas satur ķīmiskas vielas, kas var mijiedarboties ar antikoagulantiem (asins retināšanas medikamentiem) un palielināt pārmērīgas asiņošanas risku.
Secinājums
Selerijas ir zaļš dārzenis ar zemu kaloriju un augstu uzturvielu saturu. Sākot ar cīņu pret vēzi, iekaisumu un sirds veselības uzlabošanu līdz vitiligo ārstēšanai, šim dārzeņam ir daudz ieguvumu veselībai. Tas ir pazīstams ar ūdens saturu un parasti atrodams daudzos salātos un zupās. Tomēr pārmērīgs šīs veselīgās pārtikas patēriņš var izraisīt dažas negatīvas sekas. Tādējādi ierobežojiet tā patēriņu un sazinieties ar ārstu, ja Jums rodas kādas blakusparādības.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai selerijas ir noderīgas jūsu aknām?
Jā, selerijas uzņemšana ir laba jūsu aknām. Ēģiptē veikts pētījums liecina, ka selerijas lapas var samazināt aknu slimības, piemēram, tauku aknu slimības, attīstības risku (43).
Vai selerijas un zemesriekstu sviests jums ir labs?
Šī kombinācija nodrošina zemu ogļhidrātu uzkodu un nodrošina visas barības vielas no selerijas un daudz olbaltumvielu un tauku no sviesta.
Kāds ir labākais veids, kā ēst seleriju un gūt maksimālu labumu veselībai?
Ēdiet svaigu seleriju piecu līdz septiņu dienu laikā, lai iegūtu maksimālu labumu veselībai. Tvaicēta selerija arī saglabā visas barības vielas un ir labvēlīga veselībai.
Kur audzē seleriju?
Selerijas augšanai ir nepieciešams daudz ūdens, aizsardzība pret augstām temperatūrām un sauli, kā arī bagātīga augsne. Vislabāk to audzēt apgabalos ar smilšmāla augsni.
Kuru selerijas daļu mēs ēdam?
Jūs varat ēst gandrīz katru selerijas daļu. Visas tās daļas ir ēdamas, ieskaitot garšīgās zaļās lapas, kraukšķīgos kātiņus, sēklas un saknes.
Vai selerijas ataug?
Jā, veģetatīvās pavairošanas ceļā selerijas augs atjaunojas no pamatnes un ataug.
Kas ir selerijas galva?
Selerijas aug kolektīvā ribu vienībā, kas aug kopā. Šīs ribas savienojas pie kopīgas pamatnes, kas tiek dēvēta par selerijas galvu.
Vai jūs varat ēst selerijas lapas?
Jā tu vari. Lai gan parasti tiek izmestas, šīs lapas ir garšīgas un barojošas. Jūs varat tos izmantot tā, kā jūs izmantotu jebkuru zāli - sasmalciniet tos, sasmalciniet tos vai atstājiet tos tādus, kādi tie ir. Jūs varat tos pievienot krājumiem, zupām, mērcēm un kartupeļiem.
Kā jūs sasaldējat seleriju?
- Izvelciet selerijas kātiņus un mazgājiet tos zem tekoša ūdens.
- Nogrieziet un sagrieziet kātiņus, līdz tie ir 1 collu gari.
- Iegremdējiet tos katlā ar verdošu ūdeni apmēram 3 minūtes, lai tos blanšētu.
- Noņemiet seleriju, iztukšojiet un ātri iegremdējiet to ledus aukstā ūdenī.
- Ļaujiet tai atdzist 5 minūtes un pēc tam noteciniet.
- Iesaiņojiet seleriju Ziploc maisiņā (pēc iespējas mazāk gaisa) un iemetiet to saldētavā
43 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Kooti, Vesams un Nahids Daraijs. "Pārskats par selerijas (Apium graveolens L) antioksidantu aktivitāti." Žurnāls par pierādījumiem balstītu komplementāru un alternatīvu medicīnu, sēj. 22,4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Dziedāts, Bokjungs u.c. "Apigenīna loma vēža profilaksē, veicot apoptozes un autofagijas indukciju." Vēstnesis vēža profilakses sēj. 21,4 (2016): 216-226.o4895
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5207605/
- Lin, Yong et al. "Luteolīns, flavonoīds ar potenciālu vēža profilaksei un terapijai." Pašreizējie vēža medikamentu mērķi vol. 8,7 (2008): 634-46.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2615542/
- Shankar, Eswar et al. "Augu flavona apigenīns: jauns pretvēža līdzeklis." Pašreizējie farmakoloģijas ziņojumi sēj. 3,6 (2017): 423-446.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5791748/
- Sznarkowska, Alicja et al. "Vēža antioksidantu aizsardzības kavēšana ar dabīgiem savienojumiem." Oncotarget vol. 8,9 (2017): 15996-16016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5362541/
- Christensen LP, Brandt K. Bioaktīvie poliacetilēni Apiaceae ģimenes pārtikas augos: sastopamība, bioaktivitāte un analīze. J Pharm Biomed Anal . 2006; 41 (3): 683-693.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16520011/
- Džan Y, Li Y, Cao C et al. Diētiskā flavonola un flavona uzņemšana un to galvenie pārtikas avoti pieaugušajiem ķīniešiem. Nutr vēzis . 2010; 62 (8): 1120-1127.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21058200/
- Hostetler G, Riedl K, Cardenas H un citi. Flavona deglikozilēšana palielina to pretiekaisuma aktivitāti un absorbciju. Mol Nutr Food Res . 2012; 56 (4): 558-569.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22351119/
- Powanda MC, Whitehouse MW, Rainsford KD. Selerijas sēklas un ar tām saistīti ekstrakti ar antiaritrītu, pretčūlu un pretmikrobu iedarbību. Prog Drug Res . 2015; 70: 133-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Nabavi SF, Braidy N, Gortzi O un citi. Luteolīns kā pretiekaisuma un neiroprotektīvs līdzeklis: īss pārskats. Brain Res Bull . 2015; 119 (Pt A): 1-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26361743/
- Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Kuņģa antiulcer, antisecretory un citoprotektīvās selerijas (Apium graveolens) īpašības žurkām. Pharm Biol . 2010; 48 (7): 786-793.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20645778/
- Hedayati N, Bemani Naeini M, Mohammadinejad A, Mohajeri SA. Selerijas (Apium graveolens) labvēlīgā ietekme uz metabolisko sindromu: esošo pierādījumu pārskats. Phytother Res . 2019; 33 (12): 3040-3053.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31464016/
- Moghadam, Maryam Hassanpour et al. "Selerijas sēklu antihipertensīvā iedarbība uz žurku asinsspiedienu hroniskas lietošanas gadījumā." Ārstnieciskās pārtikas žurnāls vol. 16,6 (2013): 558-63.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3684138/
- Džī, Lorna C un Amrita Ahluwalia. "Uztura nitrāts pazemina asinsspiedienu: epidemioloģiski, pirmsklīniski eksperimentāli un klīniski pētījumi." Pašreizējie hipertensijas ziņojumi vol. 18,2 (2016): 17.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729801/
- Al-Asmari, Abdulrahman Khazim et al. "Atjaunināts fitofarmakoloģiskais pārskats par Arābu reģiona ārstniecības augiem: Apium graveolens Linn." Farmakognozijas pārskati sēj. 11,21 (2017): 13-18.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5414449/
- Chonpathompikunlert, Pennapa et al. "Apium graveolens L. antioksidanta un neiroķīmiskā aktivitāte un tās melioratīvā ietekme uz MPTP izraisītiem Parkinsonam līdzīgiem simptomiem pelēm." BMC papildinošās un alternatīvās medicīnas sēj. 18,1 103. 2018. gada 20. marts.
Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859653/
- Tabassums, Nahida un Ferozs Ahmads. "Dabisko augu loma hipertensijas ārstēšanā." Farmakognozijas pārskati 5.9 (2011): 30.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3210006/
- Dianat, Mahin un citi. "Hidroalkoholisko seleriju (Apiumgraveolens) lapu ekstrakta ietekme uz sirds un asinsvadu parametriem un lipīdu profilu hipertensijas dzīvnieku modelī, ko izraisa fruktoze." Avicenna fitomedicīnas žurnāls 5.3 (2015): 203.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4469955/
- Habauzit, Vèronique un Christine Morand. "Pierādījumi par polifenolus saturošu pārtikas produktu aizsardzības ietekmi uz sirds un asinsvadu veselību: atjauninājums ārstiem." Terapeitiskā attīstība hronisku slimību gadījumā 3.2 (2012): 87-106.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513903/
- Zhu, Li-Hong un citi. "Luteolīns nomāc mikroglia iekaisumu un uzlabo neironu izdzīvošanu pret iekaisumu." Starptautiskais neirozinātņu žurnāls 121.6 (2011): 329-336.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631167/
- Dias, Žizele Pereira u.c. "Uztura polifenolu loma pieaugušo hipokampa neiroģenēzē: molekulārie mehānismi un uzvedības ietekme uz depresiju un trauksmi." Oksidatīvā medicīna un šūnu ilgmūžība 2012 (2012).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395274/
- Aša, MR un citi. "Erotikas vēsture, noslēpums un ķīmija: uzsvars uz seksuālo veselību un disfunkciju." Indijas psihiatrijas žurnāls 51.2 (2009): 141.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755165/
- Hardani, Ameneh un citi. “Selerijas (Apium graveolens L.) lapu ūdens ekstrakta ietekme uz spermatoģenēzi veselām žurku tēviņiem.” Avicenna fitomedicīnas žurnāls 5.2 (2015): 113.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4418060/
- Kooti, Wesam un citi. "Apium graveolens lapas hidroalkoholiskā ekstrakta ietekme uz žurku dzimumšūnu skaitu un sēklinieku struktūru." Dabisko farmaceitisko produktu žurnāls Jundishapur 9.4 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4302398/
- Abd El-Mageed, Nehal M. "Selerijas lapu, kas sajauktas ar cigoriņu lapām un miežu graudiem, barošana ar hiperholesterinēmiskām žurkām." Žurnāls Farmakognozija 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113355/
- Kooti, Vesams un Nahids Daraijs. "Pārskats par selerijas (Apium graveolens L) antioksidantu aktivitāti." Uz pierādījumiem balstītas papildinošās un alternatīvās medicīnas žurnāls 22.4 (2017): 1029-1034.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/
- Kawser Hossain, Mohammed et al. "Flavonoīdu pretaptaukošanās un pretdiabēta īpašību molekulārie mehānismi." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls 17.4 (2016): 569.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4849025/
- Tašakori-Sabzevars, Faezehs u.c. "Selerijas sēklu aizsargājošā un hipoglikēmiskā ietekme uz streptozotocīna izraisītajām diabētiskajām žurkām: eksperimentāls un histopatoloģisks novērtējums." Acta diabetologica 53.4 (2016): 609-619.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26940333/
- ASV Lauksaimniecības departaments, Lauksaimniecības pētījumu nodaļa. "Selerijas neapstrādātas." FoodData Central .
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169988/nutrients
- Štrēle, Aleksandrs un Andreass Hāns. "C vitamīns un imūnā funkcija." Medizinische Monatsschrift kažokāda Pharmazeuten 32.2 (2009): 49-54.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19263912/
- Carr, Anitra C. un Silvia Maggini. "C vitamīns un imūnā funkcija." Uzturvielas 9.11 (2017): 1211.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/
- Bahmani, Mahmoud u.c. "Ārstniecības augu identifikācija nieru un urīnakmeņu ārstēšanai." Nieru traumu profilakses žurnāls 5.3 (2016): 129.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039998/
- Stiani, Sofi N., et al. "Apigenīna un selerijas (Apium graveolens L.) ekstrakta anticulārā aktivitāte žurkām, ko izraisa etilēnglikols – amonija hlorīds." Farmācijas un bioloģisko zinātņu žurnāls 11. Suppl 4 (2019): S556.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32148363/
- Powanda, Michael C., Michael W. Whitehouse un KD Rainsford. “Selerijas sēklas un ar tām saistīti ekstrakti ar antiaritrītu, pretčūlu un pretmikrobu iedarbību.” Jaunie dabiskie produkti: sāpju, artrīta un kuņģa-zarnu trakta slimību terapeitiskā iedarbība . Springer, Bāzele, 2015. 133.-153.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26462366/
- Woods, JA, C. Jewell un NM O'Brien. "Sedanolīds, dabīgs ftalīds no selerijas sēklu eļļas: ietekme uz ūdeņraža peroksīda un terc-butilhidroperoksīda izraisītu toksicitāti cilvēka HepG2 un CaCo-2 šūnu līnijās." In Vitro & Molecular Toxicology: Pamata un lietišķo pētījumu žurnāls 14.3 (2001): 233-240.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11846995/
- Čens, MN, CC Lins un CF Liu. "Fitoestrogēnu efektivitāte menopauzes simptomu gadījumā: metaanalīze un sistemātiska pārskatīšana." Climacteric 18.2 (2015): 260-269.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389700/
- Desmawati, Desmawati un Delmi Sulastri. "Fitoestrogēni un to ietekme uz veselību." Atklāta piekļuve Maķedonijas medicīnas zinātņu žurnāls 7.3 (2019): 495.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390141/
- Dzialo, Magdalēna u.c. "Augu fenolu iespējamība ādas slimību profilaksē un terapijā." Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls 17.2 (2016): 160.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4783894/
- Yusni, Yusni un citi. "Selerijas lapu (Apium graveolens L.) ārstēšanas ietekme uz glikozes un insulīna līmeni asinīs gados vecākiem pirmsdiabēta slimniekiem." Saūda Arābijas medicīnas žurnāls 39.2 (2018): 154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885092/
- Pālgans, Kšištofs u.c. “Selerija - smaga anafilaktiska šoka cēlonis Seler – przyczyną ciężkiego wstrząsu anafilaktycznego.” Postepy Hig Med Dosw (tiešsaiste) 66 (2012): 132-134.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22470187/
- Ciganda, Karmena un Amālija Laborde. "Zāļu uzlējumi, ko izmanto, lai izraisītu abortu." Toksikoloģijas žurnāls: klīniskā toksikoloģija 41.3 (2003): 235-239.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12807304/
- Gē, Beikangs, Džeņ Džans un Džun Dzuo. "Atjauninājumi par klīnisko pierādīto zāļu un varfarīna mijiedarbību." Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna 2014 (2014).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/
- Abd El-Mageed, Nehal M. "Selerijas lapu, kas sajauktas ar cigoriņu lapām un miežu graudiem, barošana ar hiperholesterinēmiskām žurkām." Žurnāls Farmakognozija 7.26 (2011): 151.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3976951/