Satura rādītājs:
- Kas ir dizentērija?
- Dizentērijas veidi
- Kā izplatās dizentērija?
- Kas izraisa dizentēriju?
- Kādi ir dizentērijas simptomi?
- Kā tiek diagnosticēta dizentērija?
- Dizentērijas ārpusbiržas ārstēšana
- Dabiski veidi, kā pārvaldīt dizentēriju
- 1. Apelsīnu sula
- 2. Paniņas
- 3. Neapstrādāta papaija
- 4. Terminalia Chebula (Haritaki)
- 5.
- 6.
- 10. Kumelīšu tēja
- Jums būs nepieciešams
- 11. Burkāns
- 12. Bael Fruit
- Piesardzības pasākumi
- Profilakses padomi
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 23 avoti
Pētījumi rāda, ka aptuveni 165 miljoni cilvēku visā pasaulē var būt inficēti ar bacilāru dizentēriju, un katru gadu no infekcijas mirst 1,1 miljons cilvēku (1).
Dizentērija ir viena no visbiežāk sastopamajām kuņģa un zarnu trakta slimībām. Bez pienācīgas aprūpes un savlaicīgas iejaukšanās tas var izraisīt nāvi. Tādēļ ir svarīgi savlaicīgi meklēt ārstēšanu. Šajā rakstā mēs apspriedīsim dizentērijas cēloņus, dabiskus simptomu mazināšanas veidus un to, kā to novērst.
Kas ir dizentērija?
Dizentērija ir gremošanas problēma, kurai raksturīga vaļīga un ūdeņaina izkārnījumi ar asinīm. To papildina zarnu iekaisums un vēdera krampji. Tas var radīt diskomfortu dažas stundas vai dienas. Tomēr dažos gadījumos tas ir zināms ilgāk.
Dizentēriju var izraisīt šigella baktērijas (šigeloze) un ameba. Bacilāru dizentērija ir viegla, savukārt amebiskā dizentērija pārsvarā ir smaga un prasa tūlītēju medicīnisku iejaukšanos. Pacienti parasti saslimst ar divu veidu dizentēriju. Tie tiek apspriesti turpmāk.
Dizentērijas veidi
- Akūta dizentērija: Akūta dizentērija ilgst mazāk nekā divas nedēļas vai 14 dienas. To raksturo sāpes vēderā un vaļīgas kustības. Retos gadījumos izkārnījumos tiek novērota strutas.
- Hroniska dizentērija: Hroniska dizentērija ilgst vairāk nekā 30 dienas. Ja akūta dizentērija netiek ārstēta laikā, tā var kļūt hroniska. Indivīda vispārējā veselība tiek traucēta, un ilgtermiņā tas var izrādīties bīstams.
Dažas dizentērijas komplikācijas ir postinfekciozs artrīts, ģeneralizēti krampji un sarkano šūnu hemolīze antivielu veidošanās dēļ. Amēbiskā dizentērija var izraisīt aknu abscesu, kas prasa ilgstošu ārstēšanu un hospitalizāciju drenāžai.
Kā izplatās dizentērija?
Dizentērija parasti izplatās sliktu sanitāro apstākļu un paradumu rezultātā. Infekcija izplatās saskarē ar pārtiku vai ūdeni, kas ir piesārņots ar ekskrementiem.
Šigeloze (baktēriju dizentērija) izplatās ciešā saskarē ar inficētu personu un inficēšanos ar piesārņotiem ēdieniem un dzērieniem. Amēbiskā dizentērija galvenokārt izplatās, ēdot piesārņotu pārtiku vai dzerot piesārņotu ūdeni tropu rajonos, kur sanitārija ir slikta.
Kas izraisa dizentēriju?
Dizentēriju izraisa Shigella baktērijas vai amēba, ko sauc par Entamoeba histolytica. Visbiežāk dizentērijas cēlonis ir slikti sanitārie apstākļi. Novecojuša pārtika, piesārņots ūdens un ekskrementu iedarbība uz cilvēkiem ir citi dizentērijas cēloņi (2).
Cilvēki, kas dzīvo pārpildītās vietās ar sliktiem sanitārijas standartiem un tropiskā klimata reģionos, ir uzņēmīgi pret piesārņotu pārtiku un ūdeni. Tas veido vieglu kanālu, lai noķertu infekciju, kas var izraisīt dizentēriju. Šo infekciju var pārnest arī ar nesējiem, piemēram, mājas mušām, ūdeni vai pārtiku, un dažos gadījumos fizisku kontaktu ar citu personu, kas pārnēsā infekciju (3).
Kādi ir dizentērijas simptomi?
- Sāpes vēderā
- Kustīgas kustības un tenesms (vēlme iztukšot zarnas)
- Dehidratācija
- Slikta dūša un vemšana
- Drudzis
- Krampji (retos gadījumos) (4).
Kā tiek diagnosticēta dizentērija?
Dizentērija var izraisīt smagu dehidratāciju. Tāpēc ir svarīgi, lai jūs konsultētos ar savu ārstu ātrāk. Šis nosacījums, ja to neārstē, var kļūt potenciāli dzīvībai bīstams.
Jums tiks jautāts, vai esat ceļojis nesen. Jebkurš ceļojums ārpus valsts var palīdzēt ārstam noteikt dizentērijas cēloni. Tā kā dizentēriju var izraisīt daudzi faktori, jums var lūgt veikt asins un izkārnījumu testu, kas var palīdzēt noteikt baktēriju klātbūtni. Atkarībā no rezultātiem jums tiks nozīmēts antibiotiku kurss, lai novērstu baktēriju infekciju.
Dizentērijas ārpusbiržas ārstēšana
Lai ārstētu dizentēriju, ir vairākas ārpusbiržas zāļu iespējas:
- Bismuta subsalicilātam (pazīstams kā Pepto-Bismol) ir antisecretory iedarbība uz gremošanas sistēmu (5). Tas var palīdzēt mazināt krampjus un samazināt biežas zarnu kustības. Izvairieties lietot tādas zāles kā Loperamīds, kas samazina peristaltiku vai zarnu kustību un var pasliktināt jūsu stāvokli (6).
- Ārsts izraksta antibiotiku devu, ja Jums ir smags šigelozes gadījums.
- Vissvarīgākais dizentērijas aspekts ir rūpēties par dehidratāciju. Jūs varat saņemt perorālos rehidratācijas šķīdumus (ORS) un perorālos šķidrumus, jo tie var papildināt ūdens un elektrolītu, piemēram, nātrija un kālija, zudumu (7).
- Ja Jums ir amebiska dizentērija, jums tiks ieteikts lietot metronidazolu vai tinidazolu, kam ir antiprotozoāla aktivitāte un kas var palīdzēt cīnīties ar Entamoeba histolytica izraisīto infekciju (8), (9).
Smagas dizentērijas gadījumā ārsts var ieteikt intravenozu (IV) pilienu, lai novērstu dehidratāciju.
Apskatīsim mājas līdzekļus, lai pārvaldītu dizentēriju. Tie var palīdzēt vieglos vai vidēji smagos dizentērijas gadījumos. Tomēr smagos gadījumos ieteicams meklēt medicīnisku iejaukšanos.
Dabiski veidi, kā pārvaldīt dizentēriju
1. Apelsīnu sula
Apelsīnu sula satur flavonoīdus, kuriem piemīt pretiekaisuma īpašības (10). Šīs īpašības var palīdzēt nomierināt zarnu gļotādu un arī uzturēt hidratāciju.
Jums būs nepieciešams
apelsīnu sula
Kas jums jādara
Dzert to visu dienu.
Cik bieži jums tas jādara
Dienas laikā jūs varat dzert līdz 3-4 glāzēm apelsīnu sulas.
Piezīme: Apelsīnu sulas lietošana var paaugstināt cukura līmeni asinīs. To var regulēt, ņemot svaigi spiestu apelsīnu sulu.
2. Paniņas
Paniņas satur probiotikas vai labās baktērijas. Probiotikas veicina gremošanu, uzturot labo un slikto baktēriju līdzsvaru gremošanas sistēmā (11). Tie var arī palīdzēt saīsināt infekcijas ilgumu (12). Izvairieties no šī līdzekļa, ja Jums ir laktozes nepanesamība.
Jums būs nepieciešams
Paniņas
Kas jums jādara
Dzert paniņas visu dienu.
Cik bieži jums tas jādara
Dienas laikā izdzeriet līdz 3-4 glāzēm.
3. Neapstrādāta papaija
Pētījumi liecina, ka papaija var palīdzēt mazināt vēdera krampjus un veicināt regulāru zarnu kustību (13). Ir zināms, ka tas atvieglo gremošanas un vēdera problēmas, un tas var arī palīdzēt mazināt dizentērijas simptomus.
Jums būs nepieciešams
- 1 neapstrādāta papaija
- 3-4 tases ūdens
Kas jums jādara
- Nomizojiet neapstrādāto papaiju un sarīvējiet. Vāriet to ūdenī 10-15 minūtes.
- Izkāš šķidrumu un patērē to, kamēr tas ir silts.
Cik bieži jums tas jādara
Dzeriet to 2-3 reizes dienā.
Piezīme: Pārmērīga papaijas lietošana var izraisīt kuņģa kairinājumu, jo tam ir viegls caurejas efekts un tas var saasināt simptomus. Tādējādi ierobežojiet savu patēriņu.
4. Terminalia Chebula (Haritaki)
Terminalia Chebula ir zāle, kurai piemīt antibakteriālas īpašības (14). Tas var palīdzēt mazināt ar dizentēriju saistītu infekciju un sniegt atvieglojumu.
Jums būs nepieciešams
- 1/2 tējkarotes Terminalia chebula (haritaki) pulvera
- 1 glāze remdena ūdens
Kas jums jādara
Pirms gulēšanas patērē Terminalia chebula (Haritaki). Pirms to dariet, sazinieties ar ajūrvēdas praktizētāju.
Cik bieži jums tas jādara
Atkārtojiet katru vakaru, līdz jūtaties labāk.
Piezīme: Nelietojiet pārmērīgu šīs zāles daudzumu, jo tas var pasliktināt jūsu stāvokli.
5.
Fenugreek piemīt izcilas ārstnieciskās un uzturvērtības īpašības. Tās sastāvdaļas samazina iekaisumu gremošanas traktā (15). Tas var palīdzēt atvieglot dizentērijas simptomus.
Jums būs nepieciešams
- 1 tējkarote mātītes sēklas pulvera
- Glāze paniņu
Kas jums jādara
Grieķu sēklas sajauc glāzē paniņu un patērē to.
Cik bieži jums tas jādara
Dariet to divas reizes dienā.
6.
- Sasmalciniet banānus un sajauciet tos ar paniņām.
- Patērējiet mīksto maisījumu.
Cik bieži jums tas jādara
Lietojiet maisījumu vienu reizi dienā.
10. Kumelīšu tēja
Kumelīšu tēja darbojas kā gremošanas relaksants, un to lieto kuņģa-zarnu trakta traucējumu, piemēram, caurejas, ārstēšanai. Tam piemīt arī antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības (20). Tādējādi tas var palīdzēt samazināt zarnu iekaisumu, ko izraisa dizentērija.
Jums būs nepieciešams
- 1 tējkarote kaltētu kumelīšu ziedu vai kumelīšu tējas maisiņš
- 1 glāze ūdens
Kas jums jādara
- Vāriet tasi ūdens un pievienojiet dažus žāvētus kumelīšu ziedus. Alternatīvi, jūs varat iemērkt kumelīšu tējas maisiņu tasē karsta ūdens.
- Pēc garšas pievienojiet piparmētru lapas.
Cik bieži jums tas jādara
Dzeriet šo sacepumu 2-3 reizes dienā.
Piezīme: Ja Jums ir alerģija pret Asteraceae (margrietiņu) ģimenes ziediem, jums jāizvairās no kumelītēm, jo tās var izraisīt alerģisku reakciju. Lielās devās tas var izraisīt nelabumu un vemšanu.
11. Burkāns
Burkānu sula ir bagātīgs šķiedrvielu avots un var palīdzēt ar zīdaiņu caureju (21). Tas var palīdzēt mazināt dizentērijas simptomus un sniegt atvieglojumu.
Jums būs nepieciešams
4-5 burkāni
Kas jums jādara
- Blenderējiet burkānus, lai iegūtu svaigu sulu, un iemalkojiet to.
- Alternatīvi, jūs varat arī patērēt burkānu zupu.
Cik bieži jums tas jādara
Dienā izdzeriet 2-3 glāzes burkānu sulas.
12. Bael Fruit
Bael augļi vai koksnes ābols ir zināms, ka tas palīdz gremošanu un uzrāda pretparazītu īpašības (22). Tas ir arī bagāts ar tanīniem, kas var palīdzēt mazināt iekaisumu.
Jums būs nepieciešams
- 2 tējkarotes baela augļu mīkstuma
- Ūdens
Kas jums jādara
- Sajauc baela augļu mīkstumu ar ūdeni un patērē to.
- Alternatīvi, jūs varat sajaukt tējkaroti mīkstuma vienā glāzē ūdens kopā ar tējkaroti žāvēta ingvera.
Cik bieži jums tas jādara
Dzeriet to 2-3 reizes dienā.
Šo līdzekļu ievērošana var palīdzēt pārvaldīt dizentērijas simptomus. Lietojot kādu no šiem līdzekļiem, ņemiet vērā arī šādus piesardzības pasākumus.
Piesardzības pasākumi
- Jūs varat iziet badoties pāris dienas, ja Jums ir dizentērija, jo tas var dot jūsu gremošanas sistēmai kādu laiku, lai atgūtuos no infekcijas. Bet jums jāpārliecinās, ka tajā ir daudz šķidruma.
- Hidratācija ir izšķiroša, lai atveseļotos no dizentērijas, jo šis stāvoklis var izraisīt smagu dehidratāciju. Jūs varat lietot tādus šķidrumus kā melnā tēja vai sporta dzēriens, kas ievadīts ar elektrolītiem.
- Izvairieties no rafinētiem un pārstrādātiem pārtikas produktiem, dzērieniem ar kofeīnu, piemēram, kafiju, un alkoholu. Tas var izraisīt kairinājumu jūsu kuņģī un pasliktināt stāvokli.
- Ievērojiet BRAT diētu (23). Jūsu uzturā jābūt banāniem, rīsiem, ābolu mērcei un grauzdiņiem. Šie pārtikas produkti ir viegli sagremojami un saudzīgi pret gremošanas traktu.
- Izvairieties no pikanta ēdiena un uzņemiet atbilstošu gultas režīmu, lai nodrošinātu ātru atveseļošanos.
Profilakses padomi
- Pārliecinieties, ka dzeramais ūdens ir dzerams, jo tas ir galvenais infekciju izraisošo baktēriju nesējs. Pirms dzeršanas jūs varat vārīt ūdeni vai izmantot ūdens attīrīšanas sistēmu.
- Dizentēriju var izraisīt arī pārtika, kas ir piesārņota sliktas higiēnas dēļ. Pārliecinieties, ka viss, ko ēdat, tiek rūpīgi mazgāts un pagatavots, lai iznīcinātu mikrobus.
- Izvairieties no nemizotu vai atvērtu augļu un dārzeņu patēriņa.
- Izvairieties no piena un piena produktiem, kas nav pasterizēti, jo tas var ietekmēt jūsu kuņģi un izraisīt dizentēriju.
- Uzturiet lielisku personīgo higiēnu, jo dizentērija var izplatīties arī saskarē ar personu vai lietām, kuras ir inficējušas baktērijas.
Izmēģiniet šo padomu un līdzekļu kombināciju, lai mājās pārvaldītu dizentērijas simptomus. Gadījumā, ja simptomi saglabājas, nekavējoties konsultējieties ar ārstu. Esiet pacietīgs pret šīm metodēm, jo tās ir mājas aizsardzības līdzekļi, un to parādīšana var aizņemt nedaudz ilgāku laiku. Katrs pacients ir atšķirīgs, tāpat kā viņu kaite. Mēs arī ļoti iesakām konsultēties ar ārstu, lai būtu divtik pārliecināts par jūsu gadījumā nepieciešamo ārstēšanas metodi.
Šigeloze parasti ir pašierobežojoša, un cilvēks atveseļojas nedēļas laikā. Ja Jums ir šigeloze, izvairieties no ēdiena gatavošanas vai ēdiena gatavošanas citiem cilvēkiem. Izvairieties no peldēšanās. Ja strādājat ar bērniem, jums vajadzētu palikt mājās, līdz jūs atgūsieties no šigelozes. Bet, ja Jums ir amēbiskā dizentērija, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Vai dizentērija ir lipīga?
Dizentērija ir lipīga slimība. Saskare ar piesārņotu pārtiku un ūdeni palielina jūsu izredzes saslimt ar šo slimību.
Vai dizentērija var jūs nogalināt?
Dažos gadījumos dizentērija var izraisīt smagu caureju, kurai raksturīgas gļotas vai asinis izkārnījumos. Ja to neārstē, tas var apdraudēt dzīvību ārkārtīgi daudz šķidrumu dēļ.
Kāda ir atšķirība starp caureju un dizentēriju?
Ja Jums ir caureja, izkārnījumi, kurus izietat, būs ūdeņaini. To var vai nevar pavadīt krampji vai sāpes. Tomēr pacientam ar dizentēriju parasti izkārnījumi iziet ar gļotām un asinīm, un viņam ir sāpes vēderā.
23 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.
Original text
- Bacillary dizentērijas mainīgā epidemioloģija un Shigella, kas izolēta Ķīnā no 2004. līdz 2014. gadam, pretmikrobu rezistences raksturojums, BMC infekcijas slimības, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5116132/
- Amēbiskā dizentērija, BMJ klīniskie pierādījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2943803/
- Vadlīnijas dizentērijas (šigelozes) ārstēšanai: sistemātisks pierādījumu pārskats, Pediatrija un starptautiskā bērnu veselība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6021764/
- Šigella, Medicīnas mikrobioloģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8038/
- Bismuta subsalicilāts caurejas slimības ārstēšanā un profilaksē. Narkotiku izlūkošana un klīniskā farmācija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3308391
- Loperamīds: farmakoloģisks pārskats. Pārskats par gastroenteroloģiskiem traucējumiem, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18192961
- Perorālas rehidratācijas šķīduma un