Satura rādītājs:
- Ķiploku eļļa: izcelsme un nozīme
- 10 ķiploku eļļas ieguvumi veselībai un labsajūtai
- 1. Var izraisīt matu augšanu un veicināt izturību
- 2. Efektīva līdzeklis ādas slimību un brūču ārstēšanai
- 3. Var veicināt sirds veselību
- 4. Var izārstēt sēnīšu infekciju un slimības
- 5. Var būt imunitāti veicinoša un pretiekaisuma iedarbība
- 6. Var novērst neirodeģeneratīvas slimības un uzlabot smadzeņu veselību
- 7. Maijs nomierina zobu sāpes un mutes dobumu
- 8. Var likvidēt zarnu (zarnu) patogēnus
- 9. Maijā var būt pretvīrusu aktivitāte
- 10. Var būt insekticīdu un akaricīdu īpašības
- Vai tu zināji?
- Vai ķiploku eļļai ir blakusparādības?
- Kā lietot ķiploku eļļu? Cik daudz tas ir ieteicams?
Pirms mūsdienu medicīnas parādīšanās mūsu senči paļāvās uz dabas brīnumiem, lai saglabātu veselību. Viens no populārākajiem tradicionālajiem medikamentiem ir ķiploki.
Ķiploki ( Allium satvium ) ir sīpolu dzimtas radinieks un viens no visbiežāk izmantotajiem pārtikas produktiem un aromatizētājiem visā pasaulē. Ķiploki ir slaveni ar savu ievērojamo spēju cīnīties pret daudzām slimībām.
Nelielā mērogā ķiploku eļļu ražo, sasmalcinot un mērcējot ķiploku daiviņas augu eļļā. Liela mēroga sagatavēm to ražo, destilējot ar tvaiku. Tāpat kā tās avots, ķiploku eļļai ir arī augsta terapeitiskā vērtība, un tā var palīdzēt matu augšanai, uzlabot sirds veselību un ārstēt noteiktas ādas kaites.
Lai uzzinātu vairāk par ķiploku eļļas ieguvumiem veselībai un tās lietošanas veidiem, turpiniet ritināt!
Ķiploku eļļa: izcelsme un nozīme
Ķiploku (Allium sativum L.) izcelsme ir Vidusāzijā. Tās augu kopš neatminamiem laikiem izmanto kā aromatizētāju un tradicionālo medicīnu. Tas ir pazīstams ne tikai ar garšu, bet arī ar gremošanas īpašībām (1).
Ķiplokus lieto kā diurētiķi, sviedrēšanas līdzekļus, atkrēpošanas līdzekļus un stimulējošus līdzekļus. Augu senajās medicīnā izmanto tuberkulozes, klepus un saaukstēšanās ārstēšanai. Ķiploku ekstrakti ir parādījuši arī plaša spektra antibakteriālu un pretsēnīšu iedarbību (1).
Šajā rakstā mēs pievērsīsimies ķiploku eļļai. Ķiploku ēteriskajās eļļās ir liels daudzums sēru saturošu savienojumu. Ķiploku ārstnieciskās īpašības ir saistītas ar sēru saturošu savienojumu pārpilnību (1).
Ķiploku eļļa ir pazīstama arī ar pretsēnīšu, antibakteriālām, pretparazītu, pretvīrusu un insekticīdām (1).
Nākamajā sadaļā iepazīstieties ar ieguvumiem veselībai, kurus varat gūt no šīs eļļas.
10 ķiploku eļļas ieguvumi veselībai un labsajūtai
Ķiploku eļļa piedāvā daudzas priekšrocības, sākot no hroniskas ausu infekcijas attīrīšanas līdz imunitātes palielināšanai. Tas var kontrolēt hipertensiju un mazināt zobu sāpes. Kā un kāpēc, uzziniet tālāk.
1. Var izraisīt matu augšanu un veicināt izturību
Alopēcija vai matu izkrišana var rasties vairāku iemeslu dēļ. Ģenētiskās tendences, vides izraisītāji, ķīmisko vielu, zāļu iedarbība, oksidatīvais stress un ilgstoša slimība ir daži no tiem.
Viens alopēcijas izraisītājs, kuru var labot, ir uztura deficīts (2).
Matu šķiedru veidošanai ir nepieciešami tādi minerāli kā cinks, kalcijs, dzelzs, varš, hroms, jods un magnijs. Biotīns, B vitamīns (folskābe, piridoksīns un pantotēnskābe), A vitamīns un E vitamīns uztur galvas ādu un sakņu veselību (2).
To papildināšana uzturā ir vienkāršākais veids, kā stimulēt matu augšanu. Spināti, brokoļi un ķiploku pākstis ir bagāti ar šiem mikroelementiem. Tādējādi ķiploku ēšana vai ķiploku eļļas lietošana var novērst matu izkrišanu (2), (3).
Aromterapija ar ķiploku eļļu ir arī laba iespēja. Tas var uzlabot asinsriti jūsu galvas ādā. Fitoķīmiskā sastāva dēļ ķiploku eļļa iedarbojas arī antibakteriāli. Jūs varat to uzklāt tieši uz galvas ādas vai sasmalcināt dažas ķiploku pākstis un sajaukt tos ar jogurtu, lai tos izmantotu kā masku (3).
2. Efektīva līdzeklis ādas slimību un brūču ārstēšanai
Eļļai un ķiploku ekstraktiem piemīt pretiekaisuma, antibakteriālas, fibrinolītiskas un brūču dziedējošas īpašības, kas to var padarīt par klasisko antibiotiku un antiseptisko līdzekļu aizstājēju (4).
Ķiploku eļļas ievadīšana žurku mātītēm mazināja pēcoperācijas iekaisumu. Ķiploku ekstraktos esošie sēru saturošie savienojumi paātrina jaunu audu veidošanos un aktivizē asins piegādi atklātām brūcēm (5).
Ķiploku ekstrakti ir efektīvi arī dažādu ādas slimību, piemēram, atopiskā dermatīta, pūtītes, psoriāzes, sēnīšu infekciju, rētu, grumbu un citu novecošanās pazīmju dziedēšanā (5).
3. Var veicināt sirds veselību
Ir konstatēts, ka ķiploku eļļa samazina sirds un asinsvadu slimību risku. Tās aktīvā sastāvdaļa dialil disulfīds ir atbildīgs par anti-aterosklerozes iedarbību. Tas palielina fibrinolītisko aktivitāti (novērš asins recekļu veidošanos) pacientiem un veseliem indivīdiem (6).
Trombocītu agregācija ir viens no pirmajiem asins recekļu veidošanās posmiem. Kad šie recekļi rodas jūsu koronārajās vai smadzeņu artērijās, tas var izraisīt miokarda infarktu vai išēmisku insultu. Ar ķiplokiem bagāta diēta var novērst trombocītu agregāciju vai trombozi (7).
Ķiploku eļļa palielina arī asinsvadu un asinsrites elastību. Tādējādi tas var samazināt sirds un asinsvadu slimību (CVS) risku (6), (8).
4. Var izārstēt sēnīšu infekciju un slimības
Eksperimentālie pētījumi parādīja, ka ķiploku eļļai ir lieliska pretsēnīšu aktivitāte. Tas kavē sēnīšu sugu, piemēram, Candida albicans un Penicillium funiculosum, augšanu (9).
Ķiploku eļļa var iekļūt sēnīšu organoīdu membrānās. Mikroskopiskie novērojumi atklāja, ka ķiploku eļļa bojā sēnīšu mitohondrijus un vakuolus. Tas maina noteiktu būtisku gēnu izpausmi, kas ir iesaistīti sēņu regulēšanas pamatfunkcijās un patogenitātē (9).
Kandidozes ārstēšanai var izmantot ķiploku eļļu un citas ķiploku formas. Ar šo eļļu vai ekstraktu (9), (5), (10) var tikt galā arī citas sēnīšu slimības, piemēram, tinea pedis (pēdu infekcija), virspusējas mikozes (ādas infekcija) un otomikoze (ausu infekcija).
5. Var būt imunitāti veicinoša un pretiekaisuma iedarbība
Ķiploku eļļai un citiem ķiploku atvasinājumiem piemīt pretiekaisuma un imūnmodulējoša iedarbība. Tas var nomākt tādu pro-iekaisuma šūnu kurjeru ražošanu kā slāpekļa oksīds (NO), prostaglandīni un interleikīni. Tās sēra savienojumi iedarbojas uz imūnsistēmas šūnām, kas izraisa šādu molekulu ražošanu (11).
Arahidonskābe ir vairāku pretiekaisuma savienojumu, piemēram, prostaglandīnu, priekšgājējs. Ir pierādīts, ka ķiploku eļļa ir spēcīgs arahidonskābes inhibitors. Tas var arī kavēt fermentus, kas iesaistīti prostaglandīnu un citu eikozanoīdu sintēzē (11).
Pētījumi ar dzīvniekiem ir pierādījuši ķiploku eļļas imūnmodulējošo iedarbību. Kā ziņots, apstrāde ar šo eļļu novirza Th1 un Th2 šūnu līdzsvaru pret Th2 šūnām.
Kamēr Th1 šūnas ir atbildīgas par iekaisuma savienojumu veidošanos, Th2 šūnas izraisa imūnreakciju (humorālu vai ķermeņa), lai mazinātu iekaisumu. Šis solis ietver antivielas un izraudzītās šūnas, kā arī izraisa pretiekaisuma iedarbību (11).
6. Var novērst neirodeģeneratīvas slimības un uzlabot smadzeņu veselību
Destilēta ķiploku eļļa satur dažādus sēra savienojumus, piemēram, dialildisulfīdu (DADS) un dialiltrisulfīdu (DAT). Šie organiskie savienojumi novērš holesterīna oksidēšanos un uzkrāšanos (12).
Lipīdu peroksidācija ir viens no kritiskajiem faktoriem, kas ietekmē novecošanos. Pārmērīgs holesterīna / lipīdu daudzums var oksidēties un veidot amiloido plāksnes vai recekļus smadzenēs, sirdī un asinsritē (12).
Amiloido plāksnes var sašaurināt asinsvadus un izraisīt asins recekļu veidošanos, kas galu galā var izraisīt neironu deģenerāciju. Ātra neironu šūnu nāve izraisa atmiņas zudumu vai demenci. Vēlākajos posmos tas var izraisīt Alcheimera slimību (AD), asinsvadu demenci un aterosklerozi (12).
7. Maijs nomierina zobu sāpes un mutes dobumu
Ķiplokus parasti lieto kā garšvielas ārstniecisko īpašību dēļ. Košļājot ķiploku pākstis, mutes dobumā izdalās ēteriskās eļļas un fitoķimikālijas. Šie aktīvie elementi var dziedēt mutes čūlas, mutes čūlas, smaganas un zobu sāpes (13).
Ķiplokiem piemīt plaša spektra antibakteriālas, pretvīrusu un pretsēnīšu īpašības. Tieši uzklājot pastu no ķiploku sīpola uz skartajiem zobiem, var mazināt smaganu iekaisumu (13).
Tas var arī novērst zobu aplikuma veidošanos, nomācot perorālās baktērijas (Streptococcus mutans, S. sanguis, S. Salivarius, Pseudomonas aeruginosa un Lactobacillus spp.) (13).
8. Var likvidēt zarnu (zarnu) patogēnus
Ķiploku eļļa demonstrē plaša spektra pretmikrobu aktivitāti pret zarnu (zarnu) patogēniem. Tas var arī kavēt zarnu baktērijas, kas izraisa saindēšanos ar pārtiku (14).
Alicīns un citi sēra organiskie savienojumi, kas atrodami šajā eļļā, tiek identificēti kā aktīvās sastāvdaļas, kas parāda inhibējošu iedarbību pret Helicobacter pylori - zarnu patogēniem, kas izraisa kuņģa vēzi un vairākus kuņģa-zarnu trakta (GI) traucējumus (14).
Skābā zarnās vidē pretmikrobu aktivitāte tomēr var samazināties. Iespējams, tāpēc šī ķiploku eļļas īpašība nav pietiekami izpētīta vai dokumentēta (14).
9. Maijā var būt pretvīrusu aktivitāte
Ķiploku ekstrakti uzrāda pretvīrusu aktivitāti. Cilvēka citomegalo vīruss (HCMV), B gripas vīruss, 1. tipa herpes simplex vīruss, 2. tipa herpes simplex vīruss, 3. tipa paragripas vīruss, vaccinia vīruss, vezikulārā stomatīta vīruss un 2. tipa cilvēka rinovīruss ir daži vīrusi, kas ir jutīgi pret šiem ekstraktiem (15).
Eksperimenti arī ir pierādījuši, ka alicīnu saturoši piedevas var novērst saaukstēšanās lēkmes. Ajoēns, alicīns un alitridīns ir daži pretvīrusu savienojumi, kas atrodami ķiploku ekstraktos.
Tie pastiprina NK šūnu (dabisko killer-šūnu) aktivitāti. Šīs imūnsistēmas šūnas iznīcina ar vīrusu inficētās šūnas (15).
Ķiploku fitohimikālijas arī deaktivizē kritiskos vīrusu gēnus un uzlabo neitralizējošo antivielu veidošanos asinīs (15).
10. Var būt insekticīdu un akaricīdu īpašības
Ķiploku eļļa ir identificēta kā spēcīgs repelents. Tas parāda pretbarošanu pret asinssūcējiem parazītiem (hematofāgiem posmkājiem). Brīvprātīgajiem bija aptuveni 97% aizsardzība pret sieviešu barojošo smilšu (Phlebotomus papatasi) kodumiem, kad lokāli uz ādas uzklāja ķiploku eļļu (16).
Citā eksperimentā tika nogalināti Culex quinquefasciatus moskītu kāpuri, kas tika pakļauti 5 ppm (miljons daļas, koncentrācijas vienība) diallil disulfīda ķiploku eļļā (mirstība 100%). Tomēr daži pētījumi liecina, ka ķiploku eļļa ir neefektīva pret pieaugušiem odiem (17).
Ķiploku eļļa samazina arī ērču auglību (spēju vairoties). Ir konstatēts, ka divu plankumu zirnekļa ērces, vaboles, strazdi un citas šādas sugas ir uzņēmīgas pret ķiploku eļļu. Daži pētījumi liecina, ka ķiploku eļļa ir labāks akaricīds nekā rozmarīna eļļa, jojobas eļļa vai sojas pupu un saulespuķu eļļas maisījums (17).
Tāpat kā citi ķiploku ekstrakti, ķiploku eļļa var darboties arī kā herbicīds, nematicīds, moluscīds un algicīds.
Galvenokārt ķiploku eļļu ASV FDA apstiprina kā vispāratzītu kā drošu (GRAS) kā pārtikas sastāvdaļu, garšvielu vai aromatizētāju (18).
Īsāk sakot, ēdiena gatavošanai varat izmantot ķiploku eļļu. Tas var darboties kā ādas kondicionieris, matu toniks, pretvīrusu un antibakteriāls līdzeklis un pesticīds.
Vai tu zināji?
Ķiploku smakas avots ir rezultāts, kad fitochemiskais alīns pārvēršas par alicīnu.
Šo konversiju nodrošina enzīms alināze. Šī fermentatīvā konversija notiek tikai sagriežot vai sasmalcinot ķiploku pākstis.
Fermentālās konversijas starpposma dēļ bioķīmiķi mēdz neuzskatīt ķiploku eļļu par “ēterisko” eļļu.
Jums noteikti ir nācies sastapties ar daudzām ķiploku blakusparādībām. Vai ķiploku eļļai ir arī blakusparādības? Noskaidrosim!
Vai ķiploku eļļai ir blakusparādības?
Lai gan ir veikti daudz pētījumu par ķiploku blakusparādībām, nav daudz rakstīts vai pētīts par ķiploku eļļas lietošanas trūkumiem.
Mēs noteikti nevaram arī pieņemt, ka tas mums ir pilnīgi drošs. Tas ir tāpēc, ka ķiploku eļļa satur phytochemicals, piemēram, alicīns, kas lielās devās ir kaitīgas aknām (hepatotoksiskas) (17).
Pierādījumi liecina, ka šīs bioaktīvās sastāvdaļas izraisa akūtu ietekmi uz cilvēku veselību. Daži no simptomiem ir:
- Dermatīts
- Halitoze
- Astma
- Koagulācijas disfunkcija
- Sirds un asinsvadu slimības vai diskomforts
- Kuņģa-zarnu trakta disfunkcija
- Ekzēma
- Kairinājums atvērtām brūcēm
Veselu ķiploku pākšu lietošana var izraisīt arī nelabvēlīgu ietekmi.
Tomēr ķiplokus un ķiploku eļļu klasificē kā netoksiskas vielas. Tie nav toksiski cilvēkiem un atbaida mērķus, piemēram, putnus un kukaiņus.
Arī Starptautiskā vēža pētījumu aģentūra (IARC) ķiplokus un ķiploku eļļu nav identificējusi kā kancerogēnus. Tas norāda, ka mēs visi (labi, lielākā daļa no mums) varam izmantot ķiploku eļļu.
Kā mēs to izmantojam, lai tas neizraisītu negatīvu reakciju? Nākamajā sadaļā uzziniet ieteicamo ķiploku eļļas devu un padomus, kā to lietot.
Kā lietot ķiploku eļļu? Cik daudz tas ir ieteicams?
Nav īpaša komplekta vai