Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir hormonālas pūtītes?
- Kādi ir hormonālo pūtītes cēloņi?
- 1. Stress
- 2. Jūsu izmantotie matu un ādas kopšanas līdzekļi
- 3. Dažu zāļu blakusparādības
- 4. Pamatnosacījumi
- Kā ārstēt hormonālās pūtītes
- 1. Kontracepcijas tabletes
- 2. Retinoīdi
- 3. Androgēnu receptoru blokatori vai antiandrogēni medikamenti
- 4. Benzoilperoksīds
- Hormonālo pūtītes dabiskās ārstēšanas iespējas
- 1. Tējas koka eļļa
- 2. Zaļā tēja
- Hormonālās pūtītes: pārtika, no kuras jāizvairās
- 1. Rafinēti graudi
- 2. Piena
- 3. Ātrās uzkodas
- 4. Šokolādes
- Atsauces
Atzīsim, ka no pūtītēm nav iespējams izvairīties. Mēs visi to laiku pa laikam saņemam. Daži pazūd, ārstējoties, bet citi atsakās iet prom. Tie ir sāpīgi un izskatās sarkani un dusmīgi. Ja tas tā ir ar jums, visticamāk, ka jums ir hormonālas pūtītes.
Hormonālajām pūtītēm ir dziļa saikne ar hormonu līmeņa svārstībām jūsu ķermenī. Sapratīsim, kas tas ir un kā jūs varat uzlabot savu stāvokli.
Satura rādītājs
- Kas ir hormonālas pūtītes?
- Kādi ir hormonālo pūtītes cēloņi?
- Kā ārstēt hormonālās pūtītes
- Hormonālās pūtītes: pārtika, no kuras jāizvairās
Kas ir hormonālas pūtītes?
Shutterstock
Kad hormonu līmenis svārstās, rodas hormonālas pūtītes. Hormonālās pūtītes pieaugušajiem ir daudz biežākas nekā pusaudžiem.
Salīdzinot ar vīriešiem, tas biežāk notiek sievietēm, jo hormonu līmeni sievietēm ietekmē vairāki faktori, piemēram, menstruālais cikls un menopauze. Hormonālie jautājumi, kas saistīti ar pamata veselības stāvokli (piemēram, policistisko olnīcu sindromu), var izraisīt arī hormonālas pūtītes.
Visbiežāk sastopamie pūtītes simptomi ir:
- Cistas
- Mezgli
Gan cistas, gan mezgliņus parasti novēro pieaugušajiem. Citi retāk sastopamie simptomi ir:
- Papulas
- Pustulas
- Baltie punkti
- Melngalvju
Tās parasti novēro pusaudžiem. Kad mēs runājam par hormonālajām pūtītēm, tā galvenokārt attiecas uz “cistiskām pūtītēm” pieaugušajiem. Lai gan parastās pūtītes (piemēram, melnus un baltus plankumus) parasti novēro pusaudžiem, un tās izraisa hormonālie faktori, tās netiek uzskatītas par “hormonālām pūtītēm”.
Sievietēm grūtniecības un menopauzes laikā var būt hormonālas pūtītes. Hormonu līmeņa izmaiņas liek tiem izlauzties.
Atpakaļ uz TOC
Papildus hormoniem, vairāki citi faktori, kas var izraisīt hormonālas pūtītes.
Kādi ir hormonālo pūtītes cēloņi?
Shutterstock
1. Stress
Kad esat saspringts, jūsu ķermenis palielina androgēnu (hormonu grupas) ražošanu. Šie hormoni stimulē tauku dziedzerus un jūsu matu folikulus, kas izraisa pūtītes.
2. Jūsu izmantotie matu un ādas kopšanas līdzekļi
Šajos produktos esošās ķīmiskās vielas var aizsprostot jūsu ādas poras un izraisīt pūtītes. Tātad, pirms pērkat matu kopšanas vai ādas kopšanas līdzekļus, pārliecinieties, ka tie nav komedogēni un nesatur eļļu.
3. Dažu zāļu blakusparādības
Dažas zāles var izraisīt pūtītes (piemēram, litijs vai pretkrampju līdzeklis). Ja domājat, ka zāles izraisa pūtītes, nekavējoties konsultējieties ar ārstu. Ja zāles nevar mainīt, konsultējieties ar dermatologu, lai kontrolētu pūtītes.
4. Pamatnosacījumi
Pamatā esošie medicīniskie apstākļi (piemēram, PCOS) var izraisīt arī pūtītes. Bieži vien stāvokļa diagnosticēšana un ārstēšana notīra pūtītes.
Lai uzlabotu stāvokli, varat lietot zāles vai sekot dabiskiem līdzekļiem.
Atpakaļ uz TOC
Kā ārstēt hormonālās pūtītes
Shutterstock
Zāles hormonālo pūtītes uzlabošanai
1. Kontracepcijas tabletes
Kontracepcijas tabletes nav tikai kontracepcijas līdzekļi - tās var arī palīdzēt samazināt pūtītes.
Cochrane grupas veiktais pētījums pārbaudīja 31 pētījumu, kurā piedalījās 12 579 sievietes. Pētījuma autore secināja, ka visas kombinētās kontracepcijas tabletes efektīvi uzlaboja gan iekaisuma, gan bez iekaisuma pūtītes (1).
Citā pētījumā tika atklāts, ka kontracepcijas līdzekļi, kas satur drospirenonu, ir mazāk efektīvi pūtītes kontrolē nekā tabletes, kurām ir norgestimāts (2).
Tomēr kontracepcijas tabletes jālieto piesardzīgi. Pirms lietojat tabletes, vienmēr konsultējieties ar ārstu.
2. Retinoīdi
Visbiežāk pieejamie vietējie retinoīdi ir Adapalēns, Tretinoīns, Retinols un Retinaldehīds (3).
3. Androgēnu receptoru blokatori vai antiandrogēni medikamenti
Gan vīriešu, gan sieviešu ķermenī ir androgēns (vīriešu hormons), taču pārāk daudz tā var izraisīt pūtītes. Tas ir tāpēc, ka androgēns palielina sebuma veidošanos jūsu ādā.
Vairāki androgēnu receptoru blokatori ir izmantoti, lai kontrolētu androgēnu izraisītās sebuma veidošanos un pūtītes. Tie ir spironolaktons, ciproterona acetāts un flutamīds (2). Šīs zāles palīdz pazemināt androgēnu līmeni. Tomēr vīriešiem labāk nelietot androgēnu receptoru blokatorus, jo tie var izraisīt erektilās disfunkcijas un ginekomastiju.
4. Benzoilperoksīds
Benzoilperoksīdu gadu desmitiem lieto pūtītes ārstēšanai. Tā ir viena no populārākajām pūtītes ārstēšanas iespējām antibakteriālo īpašību dēļ (tā var iznīcināt P. acnes un S. aureus baktērijas). Tas ir mēreni komedolītisks (novērš komedonus) un keratolītisks (ārstē kārpas un bojājumus) (4).
Hormonālo pūtītes dabiskās ārstēšanas iespējas
1. Tējas koka eļļa
Tējas koka eļļai piemīt pretiekaisuma iedarbība, kas ir noderīga pūtītes, īpaši vieglas vai vidēji smagas, uzlabošanai. Randomizēts, dubultmaskēts, placebo kontrolēts pētījums, kurā piedalījās 60 pacienti, atklāja, ka 5% vietējās tējas koka eļļas efektīvi mazināja pūtītes iekaisumu par 43,64% (pēc sešām ārstēšanas nedēļām) (5).
2. Zaļā tēja
Zaļā tēja satur polifenolus, kas, lietojot iekšķīgi vai lietojot lokāli, palīdz samazināt sebuma veidošanos un ārstēt pūtītes. Atsevišķi aklā randomizētā pētījumā pētnieki pūtītes ārstēšanai izmantoja 2% tējas losjonu. 85% pacientu novēroja ievērojamu pūtītes samazināšanos (samazinājās par 50%), bet 15% nereaģēja uz ārstēšanu (6).
Pašapkalpošanās ir vienlīdz svarīga pūtītes uzlabošanai. Ja jūs pienācīgi nerūpējaties par ādu un to nolaidāt novārtā, nekādi medikamenti nevar palīdzēt. Šeit ir daži padomi, kurus varat izmantot, lai rūpētos par ādu:
- Izmantojiet maigu tīrīšanas līdzekli, lai notīrītu ādu divas reizes dienā. Nepārlieciet to, jo tas var vēl vairāk kairināt jūsu ādu.
- Sejas vai skartās vietas tīrīšanai vienmēr izmantojiet siltu ūdeni. Nekad nelietojiet karstu ūdeni.
- Izvairieties no skrubju lietošanas uz sejas, jo berze var pasliktināt iekaisumu.
- Bez pieskāriena, bez paņemšanas - tā darīšana palēnina dziedināšanu.
- Izvairieties no kosmētikas lietošanas uz ādas. Tomēr, ja jūs lietojat kosmētiku, meklējiet produktus, kas nav komedogēni. Izvairieties no pārāk daudz produkta lietošanas.
Atpakaļ uz TOC
Jūsu diēta ir saistīta arī ar pūtītes stāvokli. Lai gan diēta var neizraisīt hormonālas pūtītes, tā to noteikti var pasliktināt. Uztura tauki un ogļhidrāti var palielināt sebuma ražošanu. Tika konstatēts, ka cilvēki, kuri ievēroja zemu glikēmisko diētu, necieta no pūtītēm (7). Šeit ir saraksts ar pārtikas produktiem, no kuriem jums vajadzētu izvairīties, lai novērstu pūtītes pasliktināšanos.
Hormonālās pūtītes: pārtika, no kuras jāizvairās
Shutterstock
1. Rafinēti graudi
Tika konstatēts, ka cilvēki, kas patērēja rafinētus ogļhidrātus, cieta no pūtītēm, salīdzinot ar tiem, kuri to nelietoja (8). Pievienotā cukura patēriņš arī pakļauj pūtītes attīstīšanās riskam (9). Izvairieties no šiem pārtikas produktiem:
- Makaroni (izgatavoti ar baltiem miltiem)
- Labība
- Maize (izgatavota ar baltiem miltiem)
- Gāzētie dzērieni, soda un jebkurš salds dzēriens
- Saldinātāji, piemēram, kļavu sīrups, medus un niedru cukurs
2. Piena
Pastāv saikne starp pienu un pūtītēm (10). Kaut arī piens var neizraisīt pūtītes, tas var pasliktināt esošās pūtītes. Piens arī palielina insulīna līmeni (11). Tas var saasināt jūsu pūtītes. Izvairīties:
- Piens
- Citi piena produkti, piemēram, siers un saldējums
3. Ātrās uzkodas
Rietumu diētu raksturo augsts kaloriju, tauku un augsta GI līmeņa pārtikas patēriņš (12). Pētījumā, kurā piedalījās 2300 vīriešu, tika atklāts, ka kūkas, konditorejas izstrādājumu, burgeru un desu ēšana bieži palielina pūtītes risku (13).
4. Šokolādes
Notiek debates par to, vai šokolāde izraisa pūtītes. Tomēr pētījumā, kurā piedalījās 25 vīrieši, kuriem ir tendence uz pūtītēm, tika konstatēts, ka četru nedēļu laikā normāla tumšās šokolādes daudzuma lietošana izraisīja pūtītes uzliesmojumus (14).
Rūpes par pūtītēm šeit neapstājas. Ādas kopšanai nepieciešama apņemšanās. Kad pūtītes vairs nebūs, ir svarīgi pieturēties pie veselīga dzīvesveida un ievērot veselīgu ādas kopšanas kārtību, lai novērstu tās atkārtošanos.
Atpakaļ uz TOC
Ceru, ka šis raksts palīdzēja jums gūt ieskatu par hormonālajām pūtītēm. Ja jums ir kādas šaubas, ievietojiet jautājumus zemāk esošajā lodziņā.
Atsauces
- “Kontracepcijas tablešu ietekme..”, Kohrane
- “Hormonāla pūtītes ārstēšana sievietēm”, The Journal of Clinical and Estetic Dermatology
- “Acne Vulgaris..”, Indijas Dermatoloģijas žurnāls
- “Acne ārstēšana bez receptes”, The Journal of Clinical and Estetic Dermatology
- “5% aktuāla efektivitāte..”, Indian Journal Of Dermatology, Venereology, Leprology
- “Zaļā tēja un citi tējas polifenoli..”, antioksidanti
- “Uztura un pūtītes saistība”, DermatoEndokrinoloģija
- “Atšķirības uztura glikēmijā..”, Uztura un diētikas akadēmijas žurnāls
- “Pūtītes: izplatība un attiecības..” Eiropas Dermatoloģijas un veneroloģijas akadēmijas žurnāls
- “Piena patēriņš..”, Dermatology Online Journal
- “Liels piena patēriņš..”, European Journal of Clinical Nutrition
- “Diētiska iejaukšanās pūtītēs..”, DermatoEndocrinology
- “Acne..”, Eiropas Dermatoloģijas un veneroloģijas akadēmijas žurnāls
- “Tumšā šokolāde..”, Starptautiskais dermatoloģijas žurnāls