Satura rādītājs:
- Kā lietot medu pūtītēm
- 1. Kurkuma un medus
- 2. Medus un kanēļa sejas maska
- 3. Ābolu sidra etiķis un medus pret pūtītēm
- 4. Auzu pārslas un medus pret pūtītēm
- 5. Medus un cukura skrubis pūtītēm
- 6. Medus un muskatrieksts
- 7. Jūras sāls un medus pret pūtītēm
- 8. Kokosriekstu eļļa un medus pūtītēm
- 9. Tējas koka eļļa un medus pūtītēm
- 10. Zaļā tēja un medus pūtītēm
- 11. Medus un citrona maska
- 12. Tomāts un medus pret pūtītēm
- 13. Neems un medus pret pūtītēm
- 14. Sarkanais sandalkoks un medus
- 15. Medus un olīveļļas sejas maska
- 16. Medus un piena maska
- 17. Alveja un medus pret pūtītēm
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- 17 avoti
Pūtītes ārstēšana nav tikai zāļu lietošana. Tas ir par rūpīgu rūpību par ādu, lai tā varētu ātrāk dziedēt. Bieži vien mēs izmantojam mājas aizsardzības līdzekļus, lai saglabātu ādu mierīgu un mazinātu iekaisumu. Medus ir viena no populārākajām sastāvdaļām, ko plaši izmanto mājas aizsardzības līdzekļos ādas problēmu novēršanai, ieskaitot pūtītes.
Tas tiek uzskatīts par drošu vietējai lietošanai (ja vien jums nav alerģijas pret to), un tas, šķiet, nav mijiedarbojas ar citām zālēm. Tomēr vislabāk ir konsultēties ar ārstu, pirms to lietojat uz ādas. Šajā rakstā mēs esam izpētījuši medus priekšrocības un veidus, kā to var izmantot pūtītes ārstēšanai.
Medus ir pilnīgi dabīgs un bez ķīmiskiem līdzekļiem risinājums, ko plaši izmanto kā mājas līdzekli pūtītes ārstēšanai. Lai gan pētnieki ir pētījuši medu tā dermatoloģisko un terapeitisko ieguvumu dēļ, neviens no pētījumiem nav visaptverošs, un tie ir jāturpina novērtēt. Turklāt uz ādas darbojas tikai neapstrādāts un bez piedevām medus. Ja izmantojat tirdzniecībā pieejamu apstrādātu medu, iespējams, nesaņemsit vēlamos rezultātus.
In vitro pētījumos ir konstatēts, ka medus kavē Propionibacterium acnes un S. Aureus augšanu (1). Tas ir arī lieliski piemērots ķermeņa detoksikācijai, un, lietojot to, tam piemīt antibakteriāla iedarbība (2).
Neatkarīgi no tā, vai to lieto ārēji vai lieto kopā ar dzērienu, medus var būt izdevīgs. Ir pieejami vairāki medus veidi, kas ir noderīgi jūsu ādai un veselībai. Viņi ir:
- Neapstrādāts medus
Neapstrādāts medus (vai jebkurš dabīgs medus) ir ziedu nektārs, un to ražo bites pēc tam, kad tās savāc nektāru no ziediem. Neapstrādāts medus satur propolisu - vielu, ko bites izmanto stropa aizzīmogošanai, kurai piemīt pretmikrobu īpašības. In vitro pētījumos ir secināts, ka medus tiek lietots medicīniski un efektīvi iedarbojas uz dermatoloģiski nozīmīgiem mikrobiem (3). Tomēr neviens no pētījumiem nav pārliecinošs un ir nepieciešams papildu pētījums.
Medus ir bagāts ar antioksidantiem (flavonoīdiem), vitamīniem, minerālvielām, aminoskābēm un dažiem fermentiem. Tas ir pretmikrobu, pretiekaisuma, antioksidants, ārstnieciskās un tīrīšanas īpašības, kas padara to noderīgu pūtītes ārstēšanā (4).
- Manuka Medus
Manuka medu gatavo bites, kas ziedputekšņus vāc tikai no Austrālijā un Jaunzēlandē sastopamajiem Manukas kokiem. Tas ir medus, kas nav peroksīds, un tas nozīmē, ka tajā esošie fermenti, uzklājot uz ādas, nerada ūdeņraža peroksīdu.
Manuka medus piemīt pretmikrobu īpašības. Šo aktivitāti var attiecināt uz tās zemo pH līmeni un augsto cukura saturu. Bez šīs atšķirības Manuka medus dalās ar citām neapstrādāta medus īpašībām. Tas arī palīdz dziedēt infekcijas un brūces. Tās antioksidantu saturs ir arī līdzīgs neapstrādātam medum (5).
Saskaņā ar pētījumu dabiski tumšāks medus satur vairāk antioksidantu (4). Tagad jūs zināt, kuru medu nopirkt jūsu ādai. Nākamajā sadaļā mēs esam apsprieduši veidus, kā jūs varat izmantot medu pūtītes ārstēšanai mājās.
Kā lietot medu pūtītēm
Pirms turpināt, paturiet prātā, ka tas, ka ārstēšana ir dabiska, nenozīmē, ka tā ir droša. Jums var būt alerģija pret daudzām dabīgām sastāvdaļām. Kaut arī viens vai divi no dabiskajiem līdzekļiem var jums noderēt, un dažiem pat var būt pētniecības pamats, neeksperimentējiet ar DIY līdzekļiem pret pūtītēm. Pirmajam kontaktpunktam jābūt ārstam.
1. Kurkuma un medus
Kurkuma gadsimtiem ilgi ir izmantota ajūrvēdā un ķīniešu medicīnā, pateicoties tās antiseptiskajām un ārstnieciskajām īpašībām. Tam ir terapeitiskas priekšrocības, un tas var uzlabot ādas stāvokli, ieskaitot pūtītes. Tomēr ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai labāk novērtētu tā efektivitāti (6).
Kombinācijā ar medu tas veido spēcīgu maisījumu, lai tiktu galā ar pūtītēm. Lai to izmantotu, sajauciet tējkaroti kurkuma pulvera ar medu un uzklājiet to uz sejas. Nomazgājiet to pēc 20 minūtēm.
2. Medus un kanēļa sejas maska
Kanēlim piemīt pretiekaisuma īpašības. Pētījumā, kurā piedalījās 20 pacienti ar vieglām vai vidēji smagām pūtītēm, tika konstatēts, ka kanēļa želeja palīdzēja samazināt pūtītes bojājumus (7). Kopā ar medu tas var palīdzēt nomierināt pūtītes.
Jūs varat sajaukt tējkaroti kanēļa pulvera ar medu un izmantot to kā vietas ārstēšanu.
Piesardzība: kanēlis var izraisīt ādas kairinājumu. Kaut arī neliels kairinājums ir izplatīts, pirms uzklāšanas veiciet plākstera pārbaudi.
3. Ābolu sidra etiķis un medus pret pūtītēm
Cilvēki nevar pārtraukt trakot par ACV ietekmi uz viņu ādu un pūtītēm. Tas, iespējams, darbojas, mainot ādas pH līmeni, kas galu galā iznīcina baktērijas. Tomēr nav pētījumu, kas atbalstītu šo faktu.
Jūs varat atšķaidīt tējkaroti ACV ar tējkaroti ūdens un sajaukt to ar medu. Uzklājiet maisījumu sejai un nomazgājiet to vēlāk.
4. Auzu pārslas un medus pret pūtītēm
Koloidālajām auzu pārslām (vārītām auzām) ir tīrīšanas īpašības, jo tās satur saponīnus, kas palīdz noņemt visus ādas piemaisījumus. Tas nomierina ādu un mazina iekaisumu (8).
Jūs varat vārīt auzu pārslu, sajaukt to ar medu un uzklāt to kā sejas masku. Turiet to ieslēgtu vismaz 15 minūtes un pēc tam nomazgājiet.
5. Medus un cukura skrubis pūtītēm
Malts cukurs ir lielisks variants dabīgam skrubim (tā rupjās struktūras dēļ). Jūs varat to sajaukt ar medu un lietot uz ādas. Tas palīdz attīrīt atmirušās ādas šūnas, viegli tās atslāņojot. Tomēr pārliecinieties, ka to viegli noberžat uz sejas. Skarba pīlings un berze var kairināt ādu un saasināt pūtītes.
6. Medus un muskatrieksts
Muskatrieksts ir vēl viena populāra DIY sastāvdaļa, ko izmanto mājās gatavotās maskās un skrubjos. Tam varētu būt nedaudz pīlinga efekts.
Jūs varat mēģināt to lietot ar medu, kas mitrinās un līdzsvaros tā pīlinga efektu. Sajauciet tējkaroti muskatriekstu pulvera ar medu un izmantojiet to kā vietas ārstēšanu vai sejas masku.
7. Jūras sāls un medus pret pūtītēm
Jūras sāls palīdz uzlabot ādas barjeras atjaunošanas funkciju (9). Jūras sāls kopā ar medu var palīdzēt nomierināt ādu un novērst iekaisumu un pūtītes.
Sajauciet tējkaroti medus ar jūras sāli. Jūs varat izšķīdināt sāli karstā ūdenī un pēc tam pievienot tam medu. Uzklājiet maisījumu uz sejas un ļaujiet tai nožūt.
8. Kokosriekstu eļļa un medus pūtītēm
Kokosriekstu eļļas (īpaši neapstrādātas kokosriekstu eļļas) lietošana var būt sarežģīta, jo tā neatbilst visiem ādas tipiem, īpaši taukainiem, un var saasināt pūtītes. Tomēr tam ir pretiekaisuma iedarbība. Tas ir izdevīgi tādiem iekaisuma apstākļiem kā psoriāze un atopiskais dermatīts (10).
Sajauciet tējkaroti īpaši neapstrādātas vai auksti spiestas kokosriekstu eļļas ar medu un iemasējiet seju. Nomazgājiet to vēlāk.
9. Tējas koka eļļa un medus pūtītēm
Saskaņā ar pētījumu, 5% tējas koka eļļas var palīdzēt mazināt vieglas vai mērenas pūtītes (11). Tomēr pārliecinieties, ka jums nav alerģijas pret to. Arī pirms lietošanas to atšķaidiet ar kādu nesēju eļļu.
Jūs varat sajaukt 2-3 pilienus atšķaidītas tējas koka eļļas ar medu un masēt ādu. Pēc kāda laika to nomazgājiet.
10. Zaļā tēja un medus pūtītēm
Zaļajai tējai, lietojot to, var būt daudz ieguvumu veselībai. Tomēr tā aktuālās priekšrocības nav pietiekami izpētītas. Cilvēki to galvenokārt lieto ādas nomierinošai iedarbībai.
Jūs varat sajaukt svaigi pagatavotu zaļo tēju ar medu un pēc tam to uzklāt uz ādas.
11. Medus un citrona maska
Citronskābe ir primārā AHA, kas dabiski atrodas citronā. Šī AHA palīdz uzlabot ādas atjaunošanās ātrumu (12). Tomēr cilvēki bieži lieto citronu savelkošās iedarbības dēļ uz ādu.
Sajauc dažus pilienus citrona sulas ar medu un uzklāj to uz sejas. Pēc kāda laika to nomazgājiet. Esiet piesardzīgs, lietojot citronu. Tā kā tajā ir daudz C vitamīna, tas var padarīt jūsu ādu jutīgu pret gaismu. Pēc citrona lietošanas izmantojiet sauļošanās līdzekli.
12. Tomāts un medus pret pūtītēm
Tiek teikts, ka tomātam ir tonizējoša iedarbība uz ādu. Tas satur likopēnu, kas aizsargā ādu no fotobojājumiem (13).
Jūs varat biezeni pagatavot nelielu tomātu, sajaukt to ar medu un uzklāt uz ādas. Pirms mazgāšanas atstājiet to iedarboties 15 minūtes.
13. Neems un medus pret pūtītēm
Neems jau sen ir izmantots ajūrvēdas medicīnā un mājas ārstēšanā. Šī ārstnieciskā koka ekstraktiem ir pretmikrobu īpašības un tie ir efektīvi pret S. Aureus baktērijām (tās izraisa pūtītes un viršanas parādīšanos) (14).
Jūs varat sajaukt neem lapu pastas ar medu un uzklāt to uz sejas. Pēc izžūšanas nomazgājiet to.
14. Sarkanais sandalkoks un medus
Ājurvēdā iekaisuma ārstēšanai un brūču sadzīšanas veicināšanai tiek izmantots sarkanais sandalkoks vai rakta Chandan (15). Cilvēki to bieži izmantoja mājas aizsardzības līdzekļos, lai panāktu ārstniecisko efektu.
15. Medus un olīveļļas sejas maska
Pētījumos ar žurkām un pelēm vietēja olīveļļas lietošana veicināja brūču sadzīšanu, mazināja oksidatīvos bojājumus un veicināja dermas rekonstrukciju. Kontrolētā izmēģinājumā tika konstatēts, ka olīveļļas, medus un sezama eļļas maisījums novērš inficēšanos apdeguma brūcēs. Tomēr olīveļļa var arī kavēt ādas barjeras funkciju, pārbaudot gan cilvēkus, gan peles (16).
16. Medus un piena maska
Piens ir izmantots kopš neatminamiem laikiem ādas attīrīšanai. Tas satur pienskābi, un tiek uzskatīts, ka tam ir maiga attīroša un pīlinga iedarbība uz ādu.
Jūs varat sajaukt pienu un medu un pēc tam uzklāt ar kokvilnas spilventiņiem uz ādas.
17. Alveja un medus pret pūtītēm
Alvejai ir pret pūtītēm iedarbība. Tas arī stimulē jūsu ādas fibroblastus, kas ražo kolagēnu un elastīnu. Tas uzlabo ādas kvalitāti un veselību (17).
Jūs varat sajaukt svaigi spiestu alvejas mīkstumu un medu un uzklāt to kā sejas masku. Turiet to kādu laiku un pēc tam nomazgājiet.
Šie bija daži vienkārši mājas aizsardzības līdzekļi, kurus varat izmēģināt mājās, ja jums ir pūtītes. Tomēr, lietojot dabiskos līdzekļus, jums jābūt uzmanīgam. Pārliecinieties, ka medus, kuru lietojat, ir neapstrādāts vai bez piemaisījumiem. Jūs pat varat izmantot manuka, medus.
Arī dabiskie līdzekļi var izraisīt blakusparādības, īpaši alerģiskas reakcijas. Tādējādi, pirms lietojat kādu sastāvdaļu, jums jāveic plākstera tests.
Pūtītes ir saistītas ar veselīgas ādas kopšanas procedūras uzturēšanu gan ārēji, gan iekšēji. Kamēr jūs lietojat zāles pret pūtītēm un izmēģiniet šos līdzekļus, lai pienācīgi rūpētos par ādu no ārpuses, pārliecinieties, ka ēdat veselīgi. Lai efektīvi pārvaldītu pūtītes, jums ir nepieciešama holistiska pieeja.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Kāda veida medus jālieto uz sejas?
Neapstrādāts, bez viltojumiem un manuka medus.
Vai medus dzeršana palīdz pūtītēm?
Medus dzeršana palīdz uzturēt veselīgu ķermeni un ādu.
Vai jūs varat atstāt medu uz sejas uz nakti?
Tas nebūs daudz ērti.
Vai medus atbrīvojas no plankumiem?
Nē, jums jākonsultējas ar dermatologu.
Vai medus palīdz pret pūtītes rētām?
Rētu pārvaldībai nepieciešama pareiza ārstēšana un laba ādas kopšanas kārtība. Par to konsultējieties ar ārstu. Dabiskie līdzekļi var nebūt tik efektīvi.
17 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Medus: Ārstniecības līdzeklis ādas traucējumiem, Centrālāzijas Vēstnesis par globālo veselību, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5661189/
- Medus un veselība: jaunāko klīnisko pētījumu, farmakognozijas pētījumu pārskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/
- Medus: reāls pretmikrobu līdzeklis ādas traucējumiem, Mikrobioloģijas, imunoloģijas un infekcijas žurnāls, ScienceDirect.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S168411821500033X
- Bišu medus zāļu un kosmētikas lietošana - pārskats, Ayu, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/
- Medus: tā ārstnieciskā īpašība un antibakteriālā darbība, Āzijas un Klusā okeāna tropisko biomedicīnu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/
- Kurkuma (Curcuma longa) ietekme uz ādas veselību: Sistemātisks klīnisko pierādījumu pārskats., Fitoterapijas pētījumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27213821
- Vietējā kanēļa želejas efektivitāte sejas pūtītes ārstēšanai: Iepriekšējs pētījums, Biomedicīnas pētījumi un terapija, BioMedPress,
www.bmrat.org/index.php/BMRAT/article/view/515
- Koloidālas auzu pārslas: vēsture, ķīmija un klīniskās īpašības., Journal of Drugs in Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17373175
- Peldēšanās ar magniju bagātā Nāves jūras sāls šķīdumā uzlabo ādas barjeras funkciju, uzlabo ādas mitrināšanu un samazina iekaisumu atopiskā sausā ādā., Starptautiskais dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15689218
- Dažu augu eļļu vietējas lietošanas pretiekaisuma un ādas barjeru remonta efekti, Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- 5% lokālas tējas koka eļļas želejas efektivitāte vieglas vai vidēji smagas pūtītes gadījumā: randomizēts, dubultmaskēts, placebo kontrolēts pētījums., Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Alfa-hidroksi skābju divējāda ietekme uz ādu, molekulas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017965/
- Tomātu pasta, kas bagāta ar likopēnu, pasargā no ādas fotokaitēm cilvēkiem in vivo: randomizēts kontrolēts pētījums., Lielbritānijas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20854436
- Azadirachta indica , Mimusops elengi , Tinospora cardifolia , Ocimum sanctum un 2% hlorheksidīna glikonāta pretmikrobu darbība uz kopējiem endodontijas patogēniem: n vitro pētījums, Eiropas Zobārstniecības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054046/
- Pterocarpus santalinus L terapeitiskais potenciāls: atjauninājums, farmakognozijas apskats, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791987/
- Dažu augu eļļu vietējas lietošanas pretiekaisuma un ādas barjeru remonta efekti, Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Aloe Vera: Īss pārskats, Indijas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/