Satura rādītājs:
- Kāpēc mēs saņemam pūtītes?
- Kā novērst pūtītes un pūtītes
- 1. Pareizi nomazgājiet seju
- 2. Zini savu ādas tipu
- 3. Uzturiet ādu mitrinātu
- 4. Izmantojiet zāles pret pūtītēm
- 5. Dzeriet ūdeni (daudz!)
- 6. Izmantojiet aplauzumu gudri
- 7. Izvairieties no pieskaršanās pūtītei
- 8. Saglabājiet sevi saulē
- 9. Pārbaudiet diētu
- 10. Nekāda beršana
- 11. Pārbaudiet savus matu kopšanas līdzekļus
- 12. Samaziniet stresu
- 13. Uzturiet sejas piederumus tīrus
- Alternatīvas ārstēšanas metodes, lai apturētu pūtītes un pūtītes
- Kā novērst pūtītes, izmantojot mājas aizsardzības līdzekļus
- bieži uzdotie jautājumi
- 15 avoti
Saspiest vai nespiest - tas ir jautājums! Lielākā daļa no mums ir vainīgi, ka saspiež tos sarkanos un sīpolveida pūtītes, kas laiku pa laikam turpina parādīties mūsu sejās. Tomēr pūtīšu parādīšanās nav labākais veids, kā no tām atbrīvoties. Jums ir nepieciešama sistemātiska pieeja, kas ietver sevis kopšanu, dzīvesveida un diētas izmaiņas, kā arī rūpīga ādas kopšanas kārtība, lai novērstu pūtītes un atbrīvotos no tām. Šajā rakstā mēs esam apsprieduši pūtītes cēloņus, kā arī padomus un līdzekļus to novēršanai. Ritiniet uz leju, lai sāktu.
Kāpēc mēs saņemam pūtītes?
Saskaņā ar vārdnīcu, pūtīte ir iekaisusi vieta uz jūsu ādas. Pūtīte ir pūtītes veids, kas var rasties jebkurā vecumā un laikā.
Pirms mēģināt to ārstēt, jums ir jāsaprot, kāpēc rodas pūtītes vai pūtītes. Zemāk minēti faktori, kas ir atbildīgi par šo nosacījumu:
- Aizliktas poras: ja poras vai tauku dziedzeri ir bloķēti, tie nevar atbrīvot sebumu (taukainu vielu, kas uztur jūsu ādu mitrinātu). Eļļas, atmirušo ādas šūnu un baktēriju uzkrāšanās šajā zonā izraisa pūtītes vai pūtīšu parādīšanos.
- Ģenētika: ja jūsu ģimenē anamnēzē ir bijušas pūtītes, visticamāk, arī jums tās būs. Jūsu gēni nosaka, cik jutīga ir jūsu āda pret hormonālajām svārstībām, cik ātri tā izdalās šūnas, cik daudz sebuma tas ražo un kā tā reaģē uz iekaisumu. Visi šie faktori nosaka, cik viegli jums rodas pūtītes.
- Hormoni: Jūsu estrogēna un testosterona līmenis ir tieši saistīts ar pūtītēm. Tāpēc pūtītes visbiežāk rodas pubertātes un grūtniecības laikā, kā arī menstruāciju laikā.
- Stress: pētījumi liecina, ka stress saasina pūtītes (1), (2). Tauku dziedzeri satur stresa hormonu receptorus. Kad esat saspringts, hormoni palielina sebuma veidošanos jūsu ādā un izraisa pūtītes.
- Depresija: Depresija ir saistīta ar pūtītēm un otrādi. Pētījumos ir atklāts, ka pūtītes ir saistītas ar paaugstinātu depresijas risku (3), (4).
- Smēķēšana: neskaidra ir saistība starp smēķēšanu un pūtītēm. Klīniskajos pētījumos ir atklāts, ka smēķēšana ir svarīgs faktors, kas veicina pūtītes izplatību un smagumu (5). Smēķēšana bieži samazina skābekļa plūsmu ādas šūnās, izjauc hormonālo līdzsvaru un palēnina dziedināšanas procesu.
- Alkohola lietošana: lai arī alkohols neizraisa pūtītes, tas ietekmē hormonu līmeni, kas regulē pūtītes. Pētījums atklāja, ka alkohols var palielināt testosterona līmeni sievietēm. Tas arī palielina estradiola (estrogēna formas) līmeni sievietēm (6).
- Diēta: lai gan attiecības starp diētu un pūtītēm ir apspriežamas, konkrēti pārtikas produkti (piemēram, pārstrādāti un saldie ēdieni) var pasliktināt jūsu stāvokli, savukārt citi pārtikas produkti (piemēram, jūras veltes un dārzeņi) - to.
Neatkarīgi no tā, vai hormonālās problēmas vai ģenētiskie faktori izraisīja jūsu pūtītes vai pūtītes, dermatologs var palīdzēt diagnosticēt un ārstēt galveno cēloni. Gadījumā, ja pūtītes izraisa dzīvesveida problēmas vai citi faktori (izņemot ģenētiku un hormonālos apstākļus), ir veidi, kā tos pārvaldīt. Šeit ir daži padomi, kurus varat sekot.
Kā novērst pūtītes un pūtītes
1. Pareizi nomazgājiet seju
Rūpīga tīrīšana ir jebkuras ādas kopšanas procedūras pamats. Izmantojiet maigu un nekomedogēnu tīrīšanas līdzekli sejas tīrīšanai divas reizes dienā - vienu reizi no rīta un vienu reizi pirms gulētiešanas. Notīriet seju, ja stipri svīstat. Tomēr izvairieties to mazgāt tikai tāpēc, ka tas jūtas eļļains. Izmantojiet blotēšanas papīru, lai noņemtu eļļu no ādas. Veicot mazgāšanu, izmantojiet arī siltu ūdeni, lai atvērtu poras.
2. Zini savu ādas tipu
Tas ir svarīgi, jo tas palīdzēs jums izvēlēties pareizos ādas kopšanas līdzekļus jūsu ādas tipam. Produkti, kas piemēroti taukainai ādai, nav ideāli piemēroti sausai ādai. Taukaina āda ir visvairāk pakļauta pūtītēm, jo tauku dziedzeri ir pārāk aktīvi un rada daudz sebuma. Kombinēta āda ir pakļauta arī pūtītēm T zonā.
3. Uzturiet ādu mitrinātu
Pūtītes novēršanai ir būtiska ādas mitrināšana. Tomēr izvairieties no mitrinātājiem, kas satur ķīmiskas vielas un sintētiskas smaržvielas. Lai jūsu āda pēc katras mazgāšanas nejustos sausa, vienmēr izmantojiet nekomedogēnus mitrinātājus.
4. Izmantojiet zāles pret pūtītēm
Aptiekās ir pieejami bezrecepšu medikamenti, kurus varat izmantot pūtītes un pūtītes ārstēšanai. Pirms jebkuru zāļu lietošanas konsultējieties ar dermatologu. Pārliecinieties, ka pareizi izpildāt norādījumus.
5. Dzeriet ūdeni (daudz!)
Kad jūsu ķermenis ir dehidrēts, tas norāda uz jūsu ādu, lai ražotu vairāk eļļas, lai tā būtu mitrināta. Tas palielina iekaisumu un pasliktina pūtītes.
6. Izmantojiet aplauzumu gudri
Jums var rasties kārdinājums nosegt pūtītes un rētas ar kosmētiku. Tomēr aplauzums var vēl vairāk aizsprostot jūsu poras un pasliktināt jūsu stāvokli. Lietojot kosmētiku, izvēlieties nekomedogēnus un taukainus maisījumus. Tāpat izvairieties no smagiem pamatiem un korektoriem.
7. Izvairieties no pieskaršanās pūtītei
Jūsu pirkstos dzīvo baktērijas un baktērijas, kas var nokļūt jūsu ādā. Tādējādi nespiediet, nepieskarieties un nesaskrāpējiet pūtīšu.
8. Saglabājiet sevi saulē
Ilgstoša saules iedarbība dehidrē ādu un liek tai ražot vairāk eļļas, izraisot aizsprostotas poras un izlaušanos. Nēsājiet lietussargu un lietojiet sauļošanās līdzekli, ja dodaties ārā.
9. Pārbaudiet diētu
Tas, ko jūs ēdat, atspoguļojas uz jūsu ādas. Tāpēc uzmanieties no tā, ko liekat uz šķīvja. Pārskats, kas publicēts Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnālā, liecina, ka daži pārtikas produkti var pasliktināt pūtītes. Pārtiku ar augstu glikēmisko indeksu, piemēram, ceptus labumus, čipsus, bezalkoholiskos dzērienus un tos, kas gatavoti ar baltiem miltiem, var saasināt pūtītes. Piena produkti dažos gadījumos izraisīja pūtītes izlaušanos (7).
10. Nekāda beršana
Izvairieties no sejas skrubju lietošanas, ja Jums ir pūtītes. Izvairieties no sejas tīrīšanas ar auduma spilventiņiem vai veļas lupatām. Jau sakairinātas ādas beršana izraisa papildu iekaisumu un saasina pūtītes vai pūtītes.
11. Pārbaudiet savus matu kopšanas līdzekļus
Matu kopšanas līdzekļi (šampūni, kondicionieri un ieveidošanas līdzekļi) satur ķīmiskas vielas un eļļas, kas var aizsprostot poras un izraisīt pūtītes un pūtītes pie matu līnijas, pieres un kakla. Šāda veida pūtītes bieži sauc par Acne cosmetica. Izmantojiet produktus, kas nav komedogēni, nesatur eļļu un nav aknēģēni. Pēc tam, kad esat lietojis jebkuru matu produktu, labi nomazgājiet galvas ādu, lai notīrītu atlikumus.
12. Samaziniet stresu
Stress var izraisīt arī pūtītes un pūtītes. Centieties samazināt stresa līmeni, veicot meditāciju vai jebkuru citu darbību, kas jūs priecē un nesatur stresu.
13. Uzturiet sejas piederumus tīrus
Līdztekus dzīvesveida paradumu kontrolei jums jāpielieto arī vietējās zāles pret pūtītēm. Jūs varat saņemt bezrecepšu zāles, ziedes un serumus, vai arī ārsts var izrakstīt zāles atkarībā no jūsu stāvokļa rakstura un smaguma pakāpes. Apskatīsim potenciālās pūtītes vai pūtītes ārstēšanas metodes.
Alternatīvas ārstēšanas metodes, lai apturētu pūtītes un pūtītes
- Benzoilperoksīds
Benzoilperoksīds ir ļoti izplatīta pūtītes / pūtīšu ārstēšanas krēmu sastāvdaļa (8). Parasti jūs atradīsit krēmus, kas satur 2,5%, 5% vai 10% benzoilperoksīdu. Vieglām pūtītēm var būt nepieciešama zema ziedes procentuālā daļa, savukārt smagām pūtītēm var būt nepieciešams lielāks benzoilperoksīda procentuālais daudzums. Pirms pirkuma veikšanas konsultējieties ar ārstu, jo nepareiza krēma procentuālā daļa var padarīt jūsu ādu sausu un pasliktināt jūsu stāvokli.
- Salicilskābe
Salicilskābe, salīdzinot ar benzoilperoksīdu, ir drošāka pūtītes ārstēšanas iespēja. Tas ārstē stāvokli, nesabojājot ādu. Tam ir keratolītiskas īpašības, kas izšķīdina keratīnu un atslāņo bojājumu (pūtītes vai pūtīte), tādējādi nomierinot iekaisumu (9).
- Sērs
Šis antibakteriālais līdzeklis tika izmantots pūtītes ārstēšanai kopš seno ēģiptiešu laikiem. Tas izžūst vai saraujas pūtīte, tādējādi mazinot iekaisumu. Sērs nav dehidrē ādu un ir maigāks nekā benzoilperoksīds (10).
- Tretinoīns
Tas ir trans-retīnskābes veids, ko lieto pūtītes ārstēšanai sākotnējos posmos. Tam ir komedolītiskas īpašības, kas nozīmē, ka tas aizsprosto jūsu poras, veicina jaunu šūnu augšanu un nodrošina vienmērīgu sebuma plūsmu (11).
- Azelaīnskābe
Azelaīnskābei piemīt pretiekaisuma īpašības, un to lieto mērenu pūtītes ārstēšanai. Tika pētīta 20% azelaīnskābes iedarbība pūtītes ārstēšanai, un tika atklāts, ka tas ir tikpat efektīvs kā tretinoīna krēms pūtītes ārstēšanā (12).
- Lāzera ārstēšana
Lāzera terapiju bieži lieto vidēji smagu vai smagu pūtītes ārstēšanai, un to uzskata par drošu un efektīvu metodi. Šī ir zema vai bez riska ārstēšanas iespēja, kas pūtītes attīrīšanai izmanto gaismas starus. Tomēr tā nav patstāvīga ārstēšana. Lai iegūtu pilnīgu klīrensu, jums jālieto zāles kopā ar ārstēšanas procedūru (13).
- Ķīmiskais pīlings
Veicot profesionāla uzraudzībā, ķīmiskais pīlings darbojas kā maģija, lai padarītu ādu gaišāku un ārstētu pūtītes un hiperpigmentāciju. Tas palīdz samazināt pūtītes rētas un citas ādas problēmas. Procedūra var izraisīt vieglu diskomfortu un kairinājumu, ko var viegli pārvaldīt (14).
- Mikrodermabrāzija
Šis process ietver maigu skartās vietas pīlingu, izmantojot rokas ierīces ar dimanta radzēm, lai noberztu ādu, un vakuuma iesūkšanu, lai to noņemtu. Šī vietējā pīlinga procedūra ir plaši populāra, un tā ir droša un efektīva vieglas vai smagas pūtītes ārstēšanai (15).
Kā novērst pūtītes, izmantojot mājas aizsardzības līdzekļus
Sastāvdaļa | Kā tas palīdz |
---|---|
Tējas koka eļļa | Tam ir antibakteriālas īpašības, kas palīdz novērst pūtītes un pūtītes. Noklikšķiniet šeit, lai uzzinātu vairāk. |
Mīļais | Tam ir pretiekaisuma un antibakteriālas īpašības, kas palīdz mazināt iekaisumu. Noklikšķiniet šeit, lai uzzinātu vairāk. |
Alveja | Papildus antibakteriālajām īpašībām tas arī palīdz nomierināt ādu. Noklikšķiniet šeit, lai uzzinātu vairāk. |
Ledus gabals | Ledus kubiņa berzēšana uz pūtīšu mazina iekaisumu. Lai iegūtu sīkāku informāciju, noklikšķiniet šeit. |
Zobu pasta | Pūtītes un pūtītes ārstēšanai varat lietot zobu pastu. Lai uzzinātu, kā to izdarīt, noklikšķiniet šeit. |
Aspirīns | Aspirīnu lieto ne tikai sāpju mazināšanai, bet arī pūtītes ārstēšanai. Lai uzzinātu, kā to izdarīt, noklikšķiniet šeit. |
Nekrītiet panikā, ja rodas pūtīte - jo tas tikai pasliktinās problēmu. Esiet pacietīgs pret ārstēšanas plānu. Negaidiet, ka pūtītes vai pūtītes izzudīs visu nakti. Palieciet pie ārstēšanas procesa, kuru esat izvēlējies pēc konsultēšanās ar dermatologu, un dodiet savai ādai laiku dziedēt.
bieži uzdotie jautājumi
Kādā vecumā es pārtraucu saņemt pūtītes?
Pūtītēm vajadzētu izzust galvenokārt pēc 20 gadu vecuma, un hormoni jūsu ķermenī kļūst līdzsvaroti. Tomēr, ja jums ir hormonālas problēmas, jūs joprojām varat turpināt saņemt pūtītes un pūtītes.
Kā apturēt pūtīšu augšanu?
Neaiztieciet un nebakstiet pūtīšu. Apmeklējiet dermatologu un lietojiet parakstītās zāles, lai novērstu turpmāku iekaisumu.
15 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Asociācija starp stresu un pūtītēm starp medicīnas studentēm Džidā, Saūda Arābijā, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas, Nacionālo veselības institūtu klīniskajā, kosmētikas un izmeklēšanas dermatoloģijā.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5722010/
- Psiholoģiskā stresa ietekme uz pūtītēm. Acta Dermato-venereologica, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28871928
- Trauksmes un depresijas salīdzinājums pacientiem ar akne vulgaris un veseliem cilvēkiem, Indian Journal of Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3051295/
- Depresijas risks pacientiem ar pūtītēm Apvienotajā Karalistē: kohortas pētījums uz populāciju, British Journal of Dermatology, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/322985966_Risk_of_depression_among_patients_with_acne_in_the_UK_A_population-based_cohort_study
- Pūtītes epidemioloģija vispārējā populācijā: smēķēšanas risks, The British Journal of Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11453915
- Akūta alkohola ietekme uz androgēniem sievietēm pirms menopauzes. Alkohols un alkoholisms, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10684783
- Diēta un pūtītes, Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas žurnāls.
www.jaad.org/article/S0190-9622(09)00967-0/abstract
- Kāda ir benzoilperoksīda tīrīšanas līdzekļu loma pūtītes novēršanā? Journal of Clinical and Estetic Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Pūtītes pūtītes ārstēšana ar salicilskābes spilventiņiem. Klīniskā terapija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Atjauninājums par acne vulgaris, klīniskās, kosmētiskās un izmeklēšanas dermatoloģijas, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas, Nacionālo veselības institūtu pārvaldību.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Tretinoīns: pārskats par tā pretiekaisuma īpašībām pūtītes ārstēšanā, The Journal of Clinical and Estetic Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- 20% azelaīnskābes krēma klīniskie pētījumi, ārstējot pūtītes. Salīdzinājums ar transportlīdzekli un vietējo tretinoīnu., Acta Dermato-venereologica, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2528257
- Uz gaismu balstītas terapijas pūtītes ārstēšanā, Indian Dermatology Online Journal, Us Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439741/
- Virspusēja ķīmiskā pīlinga efektivitāte un drošība aktīvo pūtītes pūtītes ārstēšanā, Anais Brasileiros De Dermatologia, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429107/
- Mikrodermabrāzijas izmantošana pūtītēm: izmēģinājuma pētījums. Dermatoloģiskā ķirurģija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11298700