Satura rādītājs:
- Vai ir droši lietot zobu pastu uz pūtītēm? Vai tas strādā?
- Alternatīvās ārstēšanas iespējas
- 1. Zāles un bezrecepšu produkti
- 2. Dabas mājas aizsardzības līdzekļi
- bieži uzdotie jautājumi
- 11 avoti
Zobu pasta ir viens no populārākajiem mājas līdzekļiem pret pūtītēm. Anekdotiski pierādījumi apgalvo, ka zobu pasta dēļ pūtīte pazūd, ja to paliek pāri nakti. Tomēr nav zinātnisku pierādījumu, kas pamatotu šo apgalvojumu. Faktiski zobu pasta faktiski var nodarīt vairāk kaitējuma nekā laba. Šokējoši?
Šajā rakstā ir izskaidrota zinātne, kāpēc zobu pasta var nebūt pareizā iespēja pūtītes ārstēšanai. Tam ir arī alternatīvas, kas var palīdzēt jums tikt galā ar šo problēmu.
Vai ir droši lietot zobu pastu uz pūtītēm? Vai tas strādā?
Zobu pasta nav droša jūsu ādai. Tas ir paredzēts zobiem, nevis ādai . Zobu pasta var kaitēt jūsu ādai šādu iemeslu dēļ:
- Tas satur triklozānu
Triklozāns ir pretmikrobu līdzeklis, ko plaši izmanto zobu pastās. Tomēr ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) 2017. gadā aizliedza šo ķīmisko vielu, jo tā var ietekmēt vairogdziedzera hormonu līmeni (1). Triklozāns arī var izraisīt ādas vēža attīstību (testējot ar dzīvniekiem) (2).
Piezīme: Gandrīz nevienā no zobu pastām formulās nav izmantots triklozāns. Colgate bija vienīgais zīmols, kas satur triklozānu (Colgate Total), kas bija atļauts ASV tirgū. Bet 2019. gada sākumā Colgate-Palmolive izslēdza triklozānu no viņu formulas Colgate Total (kā ziņu ziņojumos) .
Pat noņemot triklozānu, zobu pasta nav droša iespēja jūsu ādai. Zobu pastā ir citas sastāvdaļas, kas var kaitēt jūsu ādai, piemēram:
- Nātrija laurilsulfāts (SLS)
- Sorbīts
- Nātrija bikarbonāts (Cepamā soda)
- Mentols
- Ūdeņraža peroksīds
- Alkohols
- Ēteriskās eļļas
Pētījumā, kurā tika novērtētas četras dažādas zobu pastas ar atšķirīgu ķīmisko sastāvu, tika konstatēts, ka trīs no tām kairina ādu no 19 cilvēkiem no 19 cilvēkiem. Zobu pastas zīmoli bija izraisījuši vieglas vai smagas ādas reakcijas (3).
Neviena no iepriekšminētajām sastāvdaļām nav piemērota jūsu ādai. Tie var izraisīt ādas kairinājumu. Arī zobu pastai ir pamata pH līmenis, savukārt mūsu ādas pH ir skābs. Tādējādi zobu pastas lietošana uz ādas var izjaukt tās dabisko pH līmeni, izraisot izsitumus un kairinājumu.
Zobu pasta nav laba ārstēšanas iespēja pūtītēm. Tas var izžūt ādu un tā vietā pasliktināt stāvokli. Tomēr ir arī citas alternatīvas, kas darbojas labāk un ir drošākas.
Alternatīvās ārstēšanas iespējas
1. Zāles un bezrecepšu produkti
- Benzoilperoksīds (4)
- Salicilskābe (5)
- Sērs (6)
- Tretinoīns (vai retinoīdi) (7)
Kaut arī ārpusbiržas zāles efektīvi darbojas vieglas vai vidēji smagas pūtītes gadījumos, smagākos gadījumos nepieciešami medikamenti ar lielāku sastāvdaļu devu. Šādos gadījumos jākonsultējas ar dermatologu.
Arī ārsts var Jums izrakstīt perorālas zāles, piemēram:
- Kontracepcijas līdzekļi vai kontracepcijas tabletes
- Perorāls izotretinoīns (saukts arī par Accutane)
- Perorālas antibiotikas
- Klindamicīns (vietējs vai iekšķīgi lietojams)
2. Dabas mājas aizsardzības līdzekļi
- Tējas koka eļļa
Pētījums atklāja, ka 5% tējas koka eļļas lietošana palīdzēja dziedēt vieglas vai mērenas pūtītes (8). Tomēr esiet piesardzīgs, lietojot tējas koka eļļu (vai jebkuru citu ēterisko eļļu). Vienmēr atšķaidiet to ar nesēju eļļu (vēlams, jojobas, olīvu vai saldo mandeļu eļļu). Sajauc 2-3 pilienus ēteriskās eļļas ar ēdamkaroti nesējas eļļas. Piesakies kā vietas ārstēšana.
- Vītolu mizas ekstrakti
Tiek konstatēts, ka balto vītolu mizas ekstrakti efektīvi novērš pūtītes un pūtītes. Tie var arī neizraisīt nekādas blakusparādības (9). Jūs varat izmantot tonerus un ādas kopšanas līdzekļus, kas satur vītolu mizas ekstraktus. Kā alternatīvu jūs varat iegādāties vītola mizu, iemērkt to (piemēram, tēju) karstā ūdenī, izkāst un izmantot ūdeni kā dabīgu toniku.
- Alveja
Alvejas ekstraktiem ir pret pūtītēm iedarbība uz jūsu ādu. Tie arī palīdz uzturēt jūsu ādu mitrinātu un stimulē kolagēna ražošanu (10). Jūs varat izšķīdināt želeju no lapas un uzklāt to tieši uz pūtīšu.
- Probiotikas
Probiotiku (biezpiena vai jogurta) ēšana un lietošana var palīdzēt atjaunot (un uzturēt) ādas barjeras funkciju. Tie var arī novērst pūtītes. Iepriekšējie pētījumi ir atklājuši, ka probiotiku uzņemšana var aizliegt P. acnes baktēriju augšanu, ražojot antibakteriālas olbaltumvielas (11).
Lai gan dabiskie līdzekļi ir drošākas iespējas, ir svarīgi iepriekš veikt plākstera testu. Tas ir paredzēts, lai pārbaudītu, vai jūsu āda var panest konkrēto sastāvdaļu.
Zobu pastā esošās ķīmiskās vielas var cīnīties ar mikrobiem mutes dobumā, taču tās var nebūt efektīvas ādas problēmu ārstēšanā. Zobu pasta var izraisīt pārmērīgu ādas sausumu, niezi un saasināt esošās pūtītes vai izraisīt jaunas. Izmēģiniet mūsu pieminētos alternatīvos līdzekļus. Noteikti konsultējieties ar dermatologu.
bieži uzdotie jautājumi
Vai Colgate zobu pasta palīdz ārstēt pūtītes?
Nē. Zobu pasta (vai jebkura zobu pasta) var vēl vairāk pasliktināt stāvokli. Tas var izžūt ādu un izraisīt kairinājumu.
Kā padarīt pūtītes ātri dziedēt?
Izmēģiniet ārpusbiržas zāles ar benzoilperoksīdu, salicilskābi vai sēru. Tie var palīdzēt ātri mazināt iekaisumu.
11 avoti
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Triklozāna iedarbība, transformācija un ietekme uz cilvēka veselību, Toksikoloģijas un vides veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6126357/
- 5 lietas, kas jāzina par Triklozānu, ASV Pārtikas un zāļu pārvaldi.
www.fda.gov/consumers/consumer-updates/5-things-know-about-triclosan
- Četru komerciālu zobu pastas ādas reakcijas un kairinājuma potenciāls. Acta Odontologica Skandināvija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9176662
- Kāda ir benzoilperoksīda tīrīšanas līdzekļu loma pūtītes novēršanā? Journal of Clinical and Estetic Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Pūtītes pūtītes ārstēšana ar salicilskābes spilventiņiem. Klīniskā terapija, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Atjauninājums par acne vulgaris, klīniskās, kosmētiskās un izmeklēšanas dermatoloģijas, ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas, Nacionālo veselības institūtu pārvaldību.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Tretinoīns: pārskats par tā pretiekaisuma īpašībām pūtītes ārstēšanā, The Journal of Clinical and Estetic Dermatology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- 5% lokālas tējas koka eļļas želejas efektivitāte vieglas vai vidēji smagas pūtītes gadījumā: randomizēts, dubultmaskēts, placebo kontrolēts pētījums., Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17314442
- Baltā vītola mizas un 1,2-dekāndiola pleiotropā ietekme uz cilvēka pieaugušajiem keratinocītiem, ādas farmakoloģija un fizioloģija, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/320932312_Pleiotropic_Effects_of_White_Willow_Bark_and_12-Decanediol_on_Human_Adult_Keratinocytes
- Aloe Vera: Īss pārskats, Indijas Dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Probiotiku ietekme uz imūnregulāciju, pūtītēm un fotonovecošanu, Starptautiskais sieviešu dermatoloģijas žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka, Nacionālie veselības institūti.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5418745/