Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir Hummus?
- Kādi ir hummusa ieguvumi?
- 1. Cīnās ar iekaisumu
- 2. Palīdz uzturēt ķermeņa svaru
- 3. Palīdz gremošanu
- 4. Humuss aizsargā sirdi
- 5. Var regulēt cukura līmeni asinīs
- 6. Var uzlabot kaulu veselību
- 7. Var paaugstināt enerģijas līmeni
- Kā mājās sagatavot humusu
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- Atsauces
Hummus ir diezgan populārs Tuvajos Austrumos. Tas ir viens no visvairāk patērētajiem Tuvo Austrumu pārtikas produktiem arī ASV. Tas notiek tāpēc, ka ēdiens ir pildīts ar spēcīgām sastāvdaļām, kas piedāvā neticamas priekšrocības. Šajā amatā mēs apspriedīsim hummus priekšrocības - priekšrocības, kas jums jāzina. Ritināt uz leju!
Satura rādītājs
- Kas ir Hummus?
- Kādi ir hummusa ieguvumi?
- Kā mājās sagatavot humusu
Kas ir Hummus?
Humuss ir populārs Tuvo Austrumu mērcējums vai smērviela, kas pagatavota, sajaucot aunazirņus, tahini (maltas sezama sēklas), citronu sulu, olīveļļu un ķiplokus.
Humusu dēvē arī par seno ēdienu, jo nozīmīgas vēsturiskas personas to bija patērējušas. Saskaņā ar dažiem rakstiem humusu pirmo reizi lietoja 13. gadsimta Ēģiptē. Aizraujoši ir tas, ka tas joprojām tiek patērēts arī šodien - viss, pateicoties tā piedāvātajām priekšrocībām.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir hummusa ieguvumi?
1. Cīnās ar iekaisumu
Humusā esošajai olīveļļai šeit ir liela loma. Pētījumi parādīja, ka tradicionāla Vidusjūras diēta, kas galvenokārt izgatavota no olīveļļas, bija noderīga hronisku iekaisuma slimību ārstēšanā (1). Jaunavas olīveļļa satur vairākus fenola savienojumus, kuriem piemīt pretiekaisuma īpašības.
Humusā esošā olīveļļa satur arī citu antioksidantu, ko sauc par oleokantālu, kam piemīt pretiekaisuma īpašības. Tika konstatēts, ka šim antioksidantam ir pretiekaisuma iedarbība, kas līdzīga Ibuprofēnam - populārai sintētiskai narkotikai, ko lieto iekaisuma apkarošanai. Tika konstatēts, ka oleokantāla iekaisuma slimības ārstē locītavu-deģeneratīvas slimības, neiro-deģeneratīvas slimības un dažus specifiskus vēža veidus (2).
2. Palīdz uzturēt ķermeņa svaru
Shutterstock
Humusā esošā šķiedra izdara triku. Aunazirņi ir galvenā humusa sastāvdaļa, un tajos ir daudz šķiedrvielu. Ir pierādīts, ka aunazirņu un humusa patērētāji barības vielās lieto vairāk šķiedrvielu. Jaunie pētījumi arī liecina, ka aunazirņiem un humusam var būt izdevīga loma svara regulēšanā (3).
3. Palīdz gremošanu
Kanādas pētījumā aunazirņu pievienošana uzturam trīs nedēļas bija veicinājusi labvēlīgo baktēriju (bifidobaktēriju) augšanu. Pētījumā secināts, ka aunazirņi var modulēt zarnu mikrobu sastāvu, tādējādi veicinot zarnu veselību cilvēkiem (4).
4. Humuss aizsargā sirdi
Humuss var dot labumu sirdij, pateicoties tā neticamajām sastāvdaļām. Pētījumā uztura bagātināšana ar aunazirņiem piecas nedēļas palīdzēja pazemināt gan kopējā holesterīna, gan ZBL holesterīna līmeni serumā (5).
Olīveļļa ir vēl viena galvenā humusa sastāvdaļa. Olīveļļa ir pazīstama ar tās kardioprotektīvajiem ieguvumiem. Pētījumi liecina, kā Vidusjūras diēta, kurā pārsvarā ir daudz olīveļļas, var aizsargāt sirdi. Olīveļļa regulē asinsspiedienu un uzlabo glikozes metabolismu, tādējādi uzlabojot sirds veselību (6).
5. Var regulēt cukura līmeni asinīs
Tas ir saistīts ar humusa glikēmisko indeksu. Tā kā to galvenokārt ražo no aunazirņiem, tam ir zems glikēmiskais indekss. Pētījumā tika konstatēts, ka humuss izraisa četras reizes mazāk glikozes līmeņa asinīs pēc ēšanas, salīdzinot ar baltmaizi (7).
6. Var uzlabot kaulu veselību
Humusā esošais tahini, kas ir izgatavots no sezama sēklām, veicina kaulu veselību. Tas ir bagāts ar kalciju - tikai trīs ēdamkarotes satur 150 mg kalcija (8).
7. Var paaugstināt enerģijas līmeni
Aunazirņu, sezama sēklu pastas, olīveļļas un citrona kombinācija padara hummu par ideālu ēdienu enerģijas līmeņa paaugstināšanai (9).
Aunazirņu kompleksie ogļhidrāti piedāvā vienmērīgu enerģijas devu. Sezama sēklas un olīveļļa satur veselīgus taukus. Šie tauki novērš cukura līmeņa palielināšanos asinīs un tam sekojošu enerģijas līmeņa sabrukumu (10).
Šie ir veidi, kā humuss var dot jums labumu. Trauks ir ne tikai super veselīgs, bet arī neticami garšīgs! Bet kā tad to pagatavot mājās?
Atpakaļ uz TOC
Kā mājās sagatavot humusu
- 2 tases labi vārītu vai konservētu aunazirņu, nosusinātu (rezervēts šķidrums)
- ¼ glāze neapstrādātas neapstrādātas olīveļļas un papildu eļļa smidzināšanai
- ½ glāze tahini (sezama pastas)
- 2 mizoti mizoti ķiploki
- 1 ēdamkarote maltas ķimenes vai paprikas
- 1 citrona sula
- Sāls un svaigi malti melnie pipari
- Dekorēšanai svaigi sakapātas pētersīļu lapas
- Izņemot pētersīļus, visu pārējo ielieciet virtuves kombainā un sasmalciniet.
- Pievieno aunazirņu šķidrumu un pagatavo vienmērīgu biezeni.
- Garšojiet un attiecīgi pielāgojiet garšvielu.
- Pārlej olīveļļu un pētersīļus.
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Humusa sastāvdaļas mums parāda, kāpēc iekļaut to uzturā ir absolūti tā vērts. Arī ēdienu ir viegli pagatavot!
Vai jūs domājat, ka esam palaiduši garām arī citus humusa ieguvumus? Vai iepriekš esat ēdis humusu? Kā tev tas patika? Dariet mums to zināmu, atstājot komentāru zemāk esošajā lodziņā.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Cik ilgi humuss ilgst?
Pēc atvēršanas iesaiņotais humuss ilgst 4 līdz 6 dienas, un mājās gatavots humuss ilgst 3 līdz 5 dienas (ledusskapī ievietojiet labāko pēc datuma). Ja neatvērts, iepakots humuss ilgst 3 līdz 10 dienas, un mājās gatavots humuss ilgst 3 līdz 5 dienas, ledusskapī.
Vai jūs varat iesaldēt humusu?
Jā, ne ilgāk kā četrus mēnešus. Bet jo mazāk laika tas pavada saldētavā, jo labāk - jo ilgstoša sasaldēšana var negatīvi ietekmēt garšu un tekstūru.
Vai jūs varat ēst hummu katru dienu?
Vienā glāzē humusa ir aptuveni 408 kalorijas. Ēšana katru dienu var būt izdevīga, taču parūpējieties par porcijas lielumu.
Vai katru dienu var lietot humusu un pitu?
Pita maize papildina apmēram 270 kalorijas. Iespējams, nevēlaties regulāri lietot šo kombināciju. Ar vienu reizi nedēļā vajadzētu pietikt.
Vai humuss ir keto?
Nē tas nav. Tas ir izgatavots no aunazirņiem, kas ir pākšaugi.
Atsauces
- “Iekaisuma molekulārie mehānismi…”. Pašreizējais farmaceitiskais dizains, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Oleokantāls, fenols, kas iegūts no neapstrādātas…” Starptautiskais Molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Uzturvērtība un ieguvumi veselībai…” Uzturvielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Diētas, kas papildinātas ar aunazirņiem vai tās galvenajiem…” Noderīgi mikrobi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Uztura bagātināšana ar aunazirņiem…” Uztura un metabolisma annals, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Starptautiskā konference par veselīgajiem…”, Eiropas Nacionālais medicīnas bibliotēkas klīniskais pētījums.
- “Glikozes un insulīna atbildes reakcija pēc ēšanas”, Nutrition Journal, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Veseli kauli - aktivitāte un uzturs”, Pediatrija un bērnu veselība, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Uzturvērtība un ieguvumi veselībai…” Uzturvielas, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taukskābju un to funkcionālā loma…” Journal of Parenteral and Enteral Nutrition, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.