Satura rādītājs:
- Kādi ir granātābolu sulas ieguvumi veselībai?
- 1. Palīdzība ādas vēža ārstēšanā
- 2. Veiciniet svara zudumu
- 3. Noderīga grūtniecības laikā
- 4. Novērst resnās zarnas vēzi
- 5. Ārstējiet tauku aknu slimību
- 6. Notīrīt aizsērējušās artērijas
- 7. Novērst sirds un asinsvadu slimības
- 8. Palīdziet ārstēt erekcijas disfunkciju
Granātābolu sula ir izmantota kopš seniem laikiem, un tā ir pazīstama ar savām ārstnieciskajām īpašībām. Tas ir dabiski salds un bagāts ar antioksidantiem, šķiedrvielām, vitamīniem, minerālvielām un flavonoīdiem.
Granātābols, zinātniski pazīstams kā Punica granatum L. (Punicaceae), ir lapu krūms. Tā dzimtene ir Irāna, un to plaši kultivē abās puslodēs.
Granātābolu augļu miza nobriedusi kļūst sarkana, bet parasti netiek apēsta. Iekšpusē ir tās arils, ko izmanto sulas iegūšanai. Šī sula tiek reklamēta dažādu slimību ārstēšanai. Šajā amatā mēs apspriedīsim priekšrocības, ko piedāvā granātābolu sula.
Kādi ir granātābolu sulas ieguvumi veselībai?
1. Palīdzība ādas vēža ārstēšanā
Vairāki ādas kopšanas līdzekļi satur granātābolu kā vienu no sastāvdaļām tā spēcīgās aizsargājošās iedarbības dēļ uz ādu. Granātābolu augļi ir bagāti ar antioksidantiem un aizsargā ādas šūnas no UVB starojuma izraisītā oksidatīvā stresa (1).
Saules iedarbība un vides faktori ir galvenie ādas vēža cēloņi. Ir zināms, ka īpaši UVB starojumam ir nopietna kaitīga iedarbība. UVB starojums var izraisīt DNS un saules bojājumus, kairinājumu un iekaisumu (2).
Tika konstatēts, ka granātābolu augļu ekstrakts pasargā no UVB izraisītiem fotonovecošanas marķieriem. Tas varētu palīdzēt ādas vēža ārstēšanā (3).
Granātābolu augļu ekstrakts tika lokāli lietots arī pelēm, un rezultāti liecina, ka tas varētu palīdzēt novērst ādas vēzi. Tomēr, lai apstiprinātu secinājumus, ir vajadzīgi padziļināti pētījumi (4).
Papildus cīņai ar ādas vēzi, granātābolu sula var arī aizkavēt ādas novecošanās pazīmes, tostarp grumbas un smalkas līnijas (iespējams, tās C vitamīna satura dēļ).
Daži pētījumi arī parāda, ka granātābolu sēklas (un to eļļa) var atvieglot ādas atjaunošanos, veicinot epidermas atjaunošanos (5).
2. Veiciniet svara zudumu
Pierādījumi norāda, ka granātāboli ir izmantoti daudzos gadījumos, lai veicinātu svara zudumu. To var attiecināt uz augļos esošajām šķiedrvielām.
Pētījumi arī parāda, ka granātābolam un tā ekstraktiem var būt nozīme tauku samazināšanā. Tomēr ir vajadzīgi vairāk cilvēku pētījumu, lai izprastu tā lomu aptaukošanās novēršanā (6). Pētījumos ar pelēm tika konstatēts, ka sēklas un jo īpaši granātābolu lapu ekstrakts izraisa tauku zudumu. Tas var būt pozitīvs solis veselīga svara zaudēšanas virzienā (7).
3. Noderīga grūtniecības laikā
Granātābolu sula var mazināt grūtniecības komplikācijas. Daži pētījumi liecina, ka sula var samazināt oksidatīvo stresu cilvēka placentā, kas ir galvenais grūtniecības iznākumam (8). Lai izprastu mehānismu, ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
4. Novērst resnās zarnas vēzi
Dzerot granātābolu sulu, var samazināt riska faktorus, kas saistīti ar resnās zarnas vēzi. Tanīni, elagīnskābe un punikalagīns granātābolu sulā ir antiproliferatīva iedarbība uz resnās zarnas šūnām (9).
Pētnieki novēroja, ka granātābolu sulā esošie elagitanīni arī varētu būt nozīmīgi resnās zarnas vēža profilaksē (10).
Šīs ir daudzās granātābolu sulas priekšrocības. Mēs zinām, ka augļu regulāra ēšana ir optimālas veselības atslēga. Kaut arī ēst granātābolu augļu arils var būt nedaudz apgrūtinošs, dzert tā sulu ir viegli.
Sula var būt arī loma plaušu vēža novēršanā (11).
5. Ārstējiet tauku aknu slimību
Granātābolu sēklas mazina oksidatīvo stresu un iekaisumu, kā rezultātā palīdz cīnīties ar tauku aknu slimībām. Žurku pētījumos tika konstatēts, ka regulārs granātābolu patēriņš novērš bezalkoholisko tauku aknu slimību (12).
Citā žurku pētījumā tika konstatēts, ka augļi aizsargā aknas un citus orgānus dzelti (13).
6. Notīrīt aizsērējušās artērijas
Granātābolu sula ir bagāta ar antioksidantiem un polifenoliem. Pētījumi rāda, ka šiem organiskajiem savienojumiem piemīt anti-aterogēnas īpašības (14).
Ateroskleroze ir slimība, kuras dēļ plāksnes uzkrāšanās dēļ asinsvadi artērijās samazinās.
Pētījums parāda, ka granātābolu sula uzlabo slāpekļa oksīda sintāzi un novērš slāpekļa oksīda oksidatīvo iznīcināšanu (15). Tiek uzskatīts, ka tas var palīdzēt novērst aterosklerozes bojājumus.
Citā pētījumā progresējoši aterosklerozes pacienti ar miega artērijas stenozi, pētījuma laikā regulāri lietojot kopā ar granātābolu sulu, parādīja ievērojamu veselības stāvokļa uzlabošanos (16).
7. Novērst sirds un asinsvadu slimības
Granātābols un tā spēcīgās sastāvdaļas medicīnas zinātnē tiek izmantotas koronāro artēriju slimību, hipertensijas un perifēro artēriju slimību mazināšanai (17).
Arteriālā hipertensija palielina sirds un asinsvadu slimību risku. Zinātnieki ir izpētījuši un uzskata, ka granātābolu sula samazina stresu koronāro artēriju endotēlija šūnās (18).
Sirds un asinsvadu slimības var izraisīt arī narkotikas vai ķīmiskas vielas. Turpmākie eksperimenti liecina, ka granātābolu augļu ekstrakti piedāvā aizsardzību pret kardiotoksicitāti (19).
8. Palīdziet ārstēt erekcijas disfunkciju
Granātābolu sulā esošie antioksidanti samazina oksidatīvo stresu un iekaisumu, kas abi var izraisīt erekcijas disfunkciju.
Izmēģinājuma eksperimentā tika konstatēts, ka granātābolu sula uzlabo vieglu vai mērenu erekcijas disfunkciju (20).
Citā klīniskajā pētījumā zinātnieki varēja noteikt, ka fitokemikālijas granātābolu sulā samazina oksidatīvo stresu un ierosināja, ka turpmākie pētījumi var atklāt