Satura rādītājs:
- Skvoša veidi
- Skvoša veselības ieguvumi
- 1. Noderīga sirdij
- 2. Labi svara zaudēšanai
- 3. Novērš vēzi
- 4. Veseli kauli
- 5. Acu veselība
- 6. Labi resnās zarnas veselībai
- 7. Uztur prostatas veselību
- 8. Samazina PMS simptomus
- 9. Palielina imūnsistēmu
- 10. Bagāts ar vitamīniem
- 11. Mazkaloriju skaits
- 12. Novērš aizcietējumus
- 13. Augu olbaltumvielu avots
- 14. Nodrošina pastiprinātu gremošanu
- 15. Palīdz cīnīties ar diabētu
- 16. Regulē asinsspiedienu
- 17. Antioksidantu priekšrocības
- 18. Samazina holesterīna līmeni
- 19. Astmas profilakse
- 20. Muskuļu kontrakcijas un nervu impulsu transportēšanas uzlabošana
- Skvoša ādas ieguvumi
- 21. Uztur veselīgu ādu
- 22. Novērš ādas novecošanos
- Skvoša priekšrocības matiem
- 23. Veicina matu augšanu
- Padomi gatavošanai / lietošanai
- Jums būs nepieciešams
- Kā pagatavot
- Skvoša uzturvērtības
Lai gan skvošs no botāniskā viedokļa būtībā ir dārzenis, tos parasti uzskata par augļiem, jo tie satur auga sēklas. Skvošs pieder vienai no četrām Cucurbitaceae dārzeņu ģimenes šķirnēm. Šos gaļīgos dārzeņus aizsargā miza. Tiek teikts, ka tā radusies pirms apmēram 7500 gadiem Meksikā un Centrālamerikā. Ir daudz veidu ķirbju.
Skvoša veidi
1. Vasaras skvošs: šī šķirne ir mazāk nobriedusi un mazāka izmēra, un tā jāēd ātrāk. Parasti ir četri vasaras skvoša, ķeksis, cukini (zaļi un dzelteni), taisna kakla un ķemmīšgliemeņu (pattypan) veidi. Viņiem ir plāna ēdama āda un maiga miesa, kurai ir augsts ūdens saturs ar saldu un maigu garšu. Viņu mīkstajās sēklās ir daudz vitamīnu A un C un niacīna. Labākie no tiem ir maza izmēra (apmēram 4 līdz 6 unces katrā) ar ādu bez plankumiem. Tos vajadzētu atdzesēt plastmasas maisiņā ne ilgāk kā piecas dienas.
2. Ziemas skvošs: atšķirībā no nosaukuma ziemas skvošs ir silta laika kultūraugs. Nosaukums iegūts, jo tos var uzglabāt visu ziemu. Ziemas skvoša izplatītākie veidi ir spageti skvošs, zīles skvošs un ķirbi. Ziemas ķirbji ir vairāk nobrieduši, tos var uzglabāt un izmantot vēlāk. Viņiem ir cietas, biezas mizas un sēklas un augsts vitamīnu A un C, dzelzs un riboflavīna saturs. Viņiem ir stingrāka miesa, un āda ir neēdama. Tāpēc pirms vārīšanas tos mizo. Viņi patērē vairāk laika, lai pagatavotu. Vislabākie ir tie, kuru izmērs ir smags un kuriem ir cieta, dziļa krāsa bez plankumiem. Mēnesi tos var uzglabāt bez atdzesēšanas vēsā, tumšā vietā.
Gan vasaras, gan ziemas ķirbji ir ārkārtīgi universāli. Tie ir veselīga izvēle aizstāt pārtikas produktus ar augstu kaloriju un holesterīna līmeni. Spageti skvošs var būt labs makaronu mazkaloriju aizstājējs. Līdzīgi plānas skvoša šķēles var pievienot sviestmaizēm vai apkaisīt ar salātiem. Šos dārzeņus var arī biezenī pagatavot ļoti barojošu un garšīgu skvoša zupu. Ziemas ķirbi var cept krāsnī ar kļavu sīrupu. Desertus, piemēram, skvoša pudiņu, var pagatavot arī, izmantojot skvošu.
3. Zīle: ar mitru, gaļīgu, šķiedru dzeltenu oranžu interjeru un rievotu, tumši zaļu oranži cietu, bet ēdamu mizu, šis ķirbis attaisno savu nosaukumu ar savu mazo, ozolzīlei līdzīgo struktūru un ir visplašāk pieejamais skvošs visa gada garumā.
4. Sviesta rieksts: Šis zvana formas, garo pēdu, plānas ādas, sviesta krāsas skvošs ar krēmveida, blīvu interjeru ir viena no visvairāk iecienītajām ziemas ķirbju šķirnēm, un tajā ir visaugstākais A un C vitamīna saturs uz citiem ķirbjiem.
5. Habards: Habarda skvošs ir lielākā ziemas skvoša šķirne, kuras iekšpusē ir oranžas līdz tumši pelēkas krāsas cieta miza un salda un sāļa dzeltena mīkstums. Tas pēc būtības ir salds un ir ideāli piemērots pīrāgu pildījumam un biezeņiem.
6. Ķirbis: spilgti oranža tonēta āda un gaiši oranža, blīva, maiga salda mīkstums, šis garšīgais un veselīgais ķirbis sver no 2 līdz 8 mārciņām un tiek izmantots pīrāgu pildījumu, kečupa utt.
7. Spageti: tas ir ovāls, dzeltenas krāsas, gaļīgs, gaumīgs skvošs. Gatavojot, mīkstums sadalās spageti izskatīgos pavedienos un tādējādi attaisno šī ķirbja nosaukumu.
8. Cukini: cukini vai kabači ir gaiši vai tumši zaļi, ļoti uzturvērtīgi ķirbji, kurus uzskata par dārzeņiem un ir sastāvdaļa daudziem sāļiem ēdieniem.
9. Patty Pan: Patty pan Skvošs vai dzeltenais skvošs ir mazs, apaļa un sekls skvošs ar ķemmētām vai izliektām malām un zaļu, baltu vai dzeltenu pārklājumu. Tas ir būtisku vitamīnu un minerālvielu krājums, kas, lietojot pārtiku, sniedz daudz labumu veselībai.
10. Delicata: Delicata skvošs, Bohēmijas ķirbis, zemesriekstu skvošs vai saldo kartupeļu skvošs, šī iegarenā skvoša šķirne ar citronu tonētu un zaļi oranži svītrainu, ēdamu ārējo apvalku un mīkstu, krēmīgu un saldo kartupeļu garšas iekšējo mīkstumu, padara to par ideālu izvēle pildīšanai un cepšanai. Tas pieder vasaras skvoša ģimenei, bet daži to uzskata par ziemas skvošu.
11. Dzeltenais ķeksis: šim ķirbim ir “liekts kakls” vai izliekts kāta gals un dzeltena miza un mīkstums. Šis ir viens no populārākajiem vasaras ķirbjiem.
12. Tromboncino: Viena pēdas garš, gaiši zaļas krāsas relikvijas augs no Ligūrijas, kas pazīstams arī kā zuchetta, salīdzinājumā ar citiem ķirbjiem ir izturīgāks pret kaitēkļiem. Tas ir lēnāk augošs nekā citi ķirbji, bet joprojām ir populārs Itālijā un ārzemēs.
Skvoša veselības ieguvumi
Skvošs ir uzturvielām bagāts dārzenis. Vasaras ķirbjiem parasti ir lielāks ūdens saturs nekā blīvākām ziemas ķirbju šķirnēm. Tādējādi ziemas skvošs tiek uzskatīts par barojošu. Tomēr abas skvoša šķirnes piedāvā dažādus ieguvumus veselībai.
1. Noderīga sirdij
Dzeltenais ķirbis var samazināt sirds slimību risku, jo tajā ir nenozīmīgi tauki un gandrīz nav holesterīna. Tas satur arī magniju, kas, kā pierādīts, samazina sirdslēkmes un insulta risku. Magnijs kopā ar kāliju palīdz samazināt augstu asinsspiedienu, savukārt C vitamīna un beta-karotīna līmenis palīdz novērst holesterīna oksidēšanu. Šīs barības vielas mazina aterosklerozes attīstību, novēršot oksidētā holesterīna uzkrāšanos asinsvadu sieniņās.
Vitamīna folāts, kas atrodas dzeltenajā ķirbī, palīdz noņemt neveselīgu vielmaiņas blakusproduktu, ko sauc par homocisteīnu, kas atbild par sirdslēkmi un insultu. Turklāt dzeltenajā ķirbī ir īpaši daudz folātu, kas pazemina holesterīna līmeni. Tādējādi samazina aterosklerozes un sirds slimību risku.
2. Labi svara zaudēšanai
Vasaras skvošs svara zaudēšanai ir ļoti laba izvēle, jo tajā nav tauku un ļoti maz kaloriju. Tase dzeltenā skvoša satur aptuveni 36 kalorijas, 7 gramus ogļhidrātu, 1 gramu olbaltumvielu un mazāk nekā 1 gramu tauku, turklāt bez holesterīna. Tā nedaudz kaloriju iegūst no ogļhidrātu satura, kas arī ir diezgan zems. Tādējādi, ja vēlaties zaudēt svaru, dārgākus dārzeņus, piemēram, kartupeļus un kukurūzu, varat viegli aizstāt ar dzelteno ķirbi.
3. Novērš vēzi
Vasaras skvošā ir augsts antioksidantu saturs, kas palīdz atbrīvot no organisma brīvos radikāļus. Augsts beta-karotīna līmenis nodrošina aizsardzību pret piesārņotājiem un ķīmiskām vielām, kas var izraisīt vēzi. Tas ir arī bagātīgs C vitamīna avots, kas novērš priekšlaicīgu novecošanos un vēzi, kā arī kavē šūnu dalīšanos. Tas satur arī A vitamīnu, kas nodrošina aizsardzību pret plaušu un mutes dobuma vēzi.
4. Veseli kauli
Dzeltenais ķirbis satur bagātīgu daudzumu mangāna un C vitamīna. Mangāns palīdz uzturēt veselīgu kaulu struktūru, kalcija uzsūkšanos, enzīmu veidošanos un kaulu veidošanu, kā arī uzlabo mugurkaula kolonnas minerālo blīvumu. C vitamīns ir iesaistīts kolagēna ražošanā, kas ir vitāli svarīgs kaulu masas veidošanai. Magnijs veicina arī locītavu un kaulu veselību. Citi skvoša minerāli, piemēram, dzelzs, folāti, cinks un fosfors, veicina kaulu minerālu veselību un nodrošina aizsardzību pret osteoporozi.
5. Acu veselība
Vasaras skvošs satur lielu daudzumu beta-karotīna un luteīna. Uztura luteīnam ir svarīga loma, novēršot kataraktu un makulas deģenerāciju, kas bieži noved pie akluma. Tase vasaras skvoša satur aptuveni 135 miligramus beta karotīna un 2400 mikrogramus luteīna. Ziemas ķirbī atrodamie karotinoīdi samazina arī makulas deģenerācijas risku.
6. Labi resnās zarnas veselībai
Bagātīgais šķiedrvielu saturs dzeltenajā ķirbī padara to par labu resnās zarnas veselībai. Šķiedra palīdz izvadīt toksīnus no organisma un uztur resnās zarnas veselību, novēršot aizcietējumus. Dzeltenā skvoša krūze nodrošina apmēram 2,52 gramus šķiedrvielu.
7. Uztur prostatas veselību
Dzeltenais ķirbis efektīvi atvieglo simptomus, ko sauc par labdabīgu prostatas hipertrofiju vai BPH. Šo slimību raksturo problemātiski palielināts prostatas dziedzeris, kas rada grūtības gan urīna, gan dzimumfunkcijās.
8. Samazina PMS simptomus
Vasaras skvošs ir labs mangāna avots. Pētījums pierādīja, ka sievietes, kuras ikdienas uzturā lietoja lielu daudzumu šī minerāla, cieta no mazāk garastāvokļa svārstībām un krampjiem nekā citas. Tādējādi skvoša ēšana ir lielisks veids, kā palielināt magnija uzņemšanu.
9. Palielina imūnsistēmu
Skvošā esošais C vitamīns uzlabo imūnsistēmu, tādā veidā novēršot saaukstēšanos un apkarojot alerģijas. Dažu skvoša šķirņu mizas ir bagātīgs šķiedrvielu avots, kas veicina pareizu gremošanu un var novērst daudzu veidu slimības. Tādējādi, lai izmantotu šīs priekšrocības, jums jāapsver mizas vai mizas ēšana kopā ar ķirbi.
10. Bagāts ar vitamīniem
Vasaras skvošs ir īpaši bagāts ar vitamīniem, piemēram, C vitamīnu, A vitamīnu un citām minerālvielām, piemēram, magniju, folātu, varu, riboflavīnu un fosforu. Tajā ir augsta karotinoīdu koncentrācija, piemēram, beta-karotīns. Vasaras skvošs satur arī lielu daudzumu kālija un mangāna, kas palīdz līdzsvarot šķidrumus un pārstrādāt glikozi. Vasaras skvošs ir bagāts ar citām būtiskām uzturvielām, piemēram, uztura šķiedrvielām.
11. Mazkaloriju skaits
Vasaras ķirbjos ir maz kaloriju. Arī ogļhidrātu saturs ir diezgan zems. Turklāt tas nesatur holesterīnu. Tātad, ja vēlaties iegūt formu, labākā izvēle ir vasaras skvošs.
12. Novērš aizcietējumus
Augsts šķiedrvielu saturs veicina ne tikai resnās zarnas veselību, bet arī novērš aizcietējumus. Tātad, ja jūs ciešat no aizcietējumiem, sagādājiet kādu vasaras skvošu.
13. Augu olbaltumvielu avots
Daudzi cilvēki izmanto dzīvnieku gaļu, lai apmierinātu ķermeņa olbaltumvielu prasības. Tomēr ar dzīvnieku gaļu jūs bieži kļūstat tauki. Zīļu skvošs var kalpot kā dārzeņu olbaltumvielu avots. Kaut arī olbaltumvielu saturs nav ļoti augsts, jūs varat tos ēst, lai papildinātu kopējo olbaltumvielu daudzumu.
14. Nodrošina pastiprinātu gremošanu
Ārsti iesaka patērēt daudz šķiedrvielām bagātu pārtiku, lai palielinātu ķermeņa gremošanas procesu (1). Acorn skvošs satur labu daudzumu šķiedrvielu, un jūs varat to iekļaut savā uzturā, lai atvieglotu zarnu kustību. Tās lietošana var palīdzēt mazināt ar gremošanu saistītu problēmu simptomus un apstākļus, piemēram, aizcietējumus un vēdera uzpūšanos.
15. Palīdz cīnīties ar diabētu
Šajā dārzeņā esošās šķiedrvielas palīdz arī cīnīties ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Tādā veidā tas var palīdzēt pretoties diabēta sākumam.
16. Regulē asinsspiedienu
Šis dārzenis ir bagāts ar kāliju (2). Šī minerāla uzņemšana var palīdzēt atslābināt asinsvadus un artērijas. Tas efektīvi samazina augstu asinsspiedienu. Kālijs organismam vajadzīgs arī šķidruma līdzsvaram audos un šūnās.
Dārzeņi satur arī magniju, un šis minerāls būtībā palīdz absorbēt kāliju. Tas satur cinku, kam ir arī nozīme normāla asinsspiediena uzturēšanā cilvēka ķermenī.
17. Antioksidantu priekšrocības
Acorn skvošs ir bagāts ar antioksidantiem, piemēram, beta karotīnu un C vitamīnu (3). Tas palīdz ķermenim apkarot brīvo radikāļu kaitīgo iedarbību. Tātad, jūs varat cīnīties pret ādas novecošanās pazīmēm un citiem kognitīviem traucējumiem, kurus izraisa brīvo radikāļu iedarbība.
18. Samazina holesterīna līmeni
Fakts, ka butternut skvošā ir daudz šķiedrvielu, ir skaidra norāde, ka tas var pazemināt un uzturēt holesterīna līmeni. Holesterīns ir viens no sirds un asinsvadu slimību un insulta cēloņiem. Tādējādi jūs varat labāk pārvaldīt holesterīna līmeni, ja regulāri ēdat butternut skvošu (4).
19. Astmas profilakse
Beta-karotīns ir antioksidants. Šis antioksidants lielā daudzumā atrodas butternut skvošā. Pētījumos ir atklāts, ka cilvēkiem ar lielu beta-karotīna devu ir mazāks astmas attīstības risks (5). Tātad, tagad jūs zināt, ka šis garšīgais apelsīnu dārzenis var novērst astmas parādīšanos jums vai jūsu tuviniekiem.
20. Muskuļu kontrakcijas un nervu impulsu transportēšanas uzlabošana
Butternut skvošs satur trīs ļoti svarīgus elektrolītus, proti, kalciju, kāliju un magniju. Šie elektrolīti palīdz muskuļos sarauties, kā arī stimulē nervu impulsus. Šie minerāli ļoti palīdz, ja jūs ciešat no muskuļu krampjiem (6). Kālijs palīdz sākt tos elektriskos impulsus, kas palīdz regulēt sirdsdarbību, savukārt kopā ar nātriju tas stimulē muskuļu saraušanos. No otras puses, ir zināms, ka magnijs relaksē sirds muskuļus, savukārt kalcijs ir atbildīgs par to saraušanos.
Skvoša ādas ieguvumi
Mēs visi vēlamies, lai būtu nevainojama mirdzoša āda. Tomēr mūsdienu dzīves spiedienam ir sava ietekme uz jūsu ādu, tādējādi radot dažādas ādas problēmas. Šīs problēmas var saistīt ar dažādiem faktoriem, piemēram, UV staru un kaitīgu ķīmisko vielu iedarbību, neveselīgu dzīvesveidu, ilgstošu slimību utt. Sabalansēts uzturs ļoti palīdz nodrošināt noteiktas vitāli svarīgas uzturvielas, kas var uzturēt jūsu ādu veselīgu. Dārzeņi kopumā ir noderīgi ādai, un skvošs ir viens no tiem. Tā kā skvošs ir bagāts ar vitamīniem, minerālvielām un antioksidantiem, tas ir diezgan noderīgs jūsu ādai.
21. Uztur veselīgu ādu
Kā minēts iepriekš, skvošs ir lielisks A vitamīna avots. Tajā ir beta-karotīns, kas organismā tiek pārveidots par A vitamīnu. Būdams spēcīgs antioksidants, A vitamīns ir nepieciešams, lai uzturētu pareizu ādas veselību un integritāti.
22. Novērš ādas novecošanos
Viena no būtiskajām skvoša priekšrocībām ietver aizsardzību pret saules iedarbības kaitīgo iedarbību un dehidratācijas novēršanu. Turklāt tas satur augstu C vitamīna līmeni, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem organismā, tādējādi novēršot novecošanās pazīmes, piemēram, smalkas līnijas, grumbas un pigmentāciju. Regulāra skvoša lietošana uztur jūsu ādu mitrinātu.
Skvoša priekšrocības matiem
Matu problēmas mūsdienās ir bieži sastopams skats, un tās izraisa dažādi faktori. Daži no šiem faktoriem ietver iedarbību uz spēcīgām ķīmiskām vielām, vitāli svarīgu uzturvielu trūkumu un ilgstošu slimību. Tie var izraisīt tādas problēmas kā matu izkrišana, blaugznas, novājēšana un priekšlaicīga pelēcība. Noteikti dārzeņi ir atbildīgi par matu augšanas stimulēšanu, un skvošs ir viens no tiem.
23. Veicina matu augšanu
Kā minēts iepriekš, skvošs ir bagātīgs beta-karotīna avots, kas ir droša, netoksiska A vitamīna forma. Šis pigments ir vitāli svarīgs veselīgu matu veidošanai un uzturēšanai. Tas novērš matu lūšanu un veicina optimālu augšanu. Tādējādi skvoša padarīšana par diētas sastāvdaļu ir lielisks veids, kā uzturēt veselīgu krēpu.
Padomi gatavošanai / lietošanai
Pannā grilēta vasaras skvoša recepte
Ja jūs joprojām nevarat pagatavot vasaras skvošu, izmēģiniet šo ārkārtīgi vienkāršo, bet brīnišķīgi garšīgo recepti:
Jums būs nepieciešams
- Olīveļļa (1 ½ tējkarotes)
- Ķiploki, viena malta krustnagliņa
- Sāls (¼ tējkarotes)
- Melnie pipari (¼ tējkarotes)
- Sasmalcināti sīpoli (2 vidēji sīpoli)
- Sasmalcināts svaigs baziliks (viena maza krūze)
- Vasaras ķirbji (2, sagriezti pa 1 collu šķērsām)
Kā pagatavot
1. Sildiet pannu uz vidējas uguns. Kad kastrolis ir karsts, pievienojiet skvoša šķēli, sīpolus un sasmalcinātu ķiploka daiviņu.
2. Pagatavojiet maisījumu, līdz šķēles kļūst zeltaini brūnas.
3. Tagad pievienojiet sāli un piparus.
4. Ļaujiet maisījumam gatavoties 2 minūtes un izslēdziet uguni.
5. Izlieciet to bļodā un izbaudiet.
Skvoša uzturvērtības
Gan vasaras, gan ziemas skvošs ietilpst ļoti barojošu dārzeņu kategorijā. Vasaras ķirbjiem ir lielāks ūdens saturs. No otras puses, ziemas skvošs ir pildīts ar vairāk barības vielām. Vasaras skvošs parasti satur lielāku beta-karotīna un luteīna koncentrāciju. Abās skvoša šķirnēs ir neliels daudzums B vitamīnu, kā arī veselīgas dzelzs kalcija, magnija un kālija devas. Skvoša mizās ir daudz beta-karotīna. Šī dārzeņa uztura profils ir paskaidrots zemāk.
Butternut skvošs ( Cucurbita moschata ), svaigs, Uzturvērtība uz 100 g. (Avots: USDA Nacionālā uzturvielu datu bāze) | ||
---|---|---|
Princips | Uzturvielu vērtība | RDA procentuālā daļa |
Enerģija | 45 Kcal | 2% |
Ogļhidrāti | 11,69 g | 9% |
Olbaltumvielas | 1,0 g | 2% |
Tauki kopā | 0,1 g | 0,5% |
Holesterīns | 0 mg | 0% |
Šķiedrvielas | 2 g | 5% |
Vitamīni | ||
Folāti | 27 µg | 7% |
Niacīns | 1,200 mg | 8% |
Pantotēnskābe | 0,400 mg | 8% |
Piridoksīns | 0,154 mg | 12% |
Riboflavīns | 0,020 mg | 2% |
Tiamīns | 0,100 mg | 8% |
A vitamīns | 10630 SV | 354% |
C vitamīns | 21 mg | 35% |
E vitamīns | 1,44 mg | 10% |
K vitamīns | 1,1 µg | 1% |
Elektrolīti | ||
Nātrijs | 4 mg | 0,5% |
Kālijs | 352 mg | 7% |
Minerāli | ||
Kalcijs | 48 mg | 5% |
Varš | 0,072 mg | 8% |
Dzelzs | 0,70 mg | 9% |
Magnijs | 34 mg | 9% |
Mangāns | 0,202 mg | 1% |
Fosfors | 33 mg | 5% |
Selēns | 0,5 µg | <1% |
Cinks | 0,15 mg | 1% |
Fito barības vielas | ||
Karotīns-α | 834 µg | - |
Karotīns-ß | 4226 µg | - |
Kripto-ksantīns-ß | 3471 µg | - |
Luteīns-zeaksantīns | 0 µg | - |
Vitamīni: Skvošs ir lielisks A vitamīna un ļoti labs C vitamīna avots. Karotinoīdi, īpaši beta-karotīns, ir šo vitamīnu primārie avoti. Butternut skvošā ir augstākais A vitamīna līmenis, un 100 grami nodrošina 10630 starptautiskās vienības (SV) šī vitamīna, kas atbilst 354% no vitamīna