Satura rādītājs:
- Kādi ir sinepju eļļas ieguvumi veselībai?
- 1. Var samazināt sirds un asinsvadu slimību risku
- 2. Var būt antibakteriālas, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības
- 3. Var atvieglot aukstumu un klepu
- 4. Var darboties kā dabisks stimulators
- 5. Var samazināt vēža risku
- 6. Maijs var atvieglot locītavu sāpes un artrītu
- 7. Var uzlabot orgānu darbību
- 8. Var palīdzēt ārstēt astmu
- 9. Var darboties kā kukaiņu atbaidīšanas līdzeklis
- 10. Var balināt zobus un ārstēt zobu problēmas
- 11. Maija palīdzības svara zudums
- 12. Maijs var palielināt smadzeņu darbību
- 13. Maijs var stimulēt sensāciju muskuļos
- 14. Var palīdzēt izārstēt sasprēgājušās lūpas
- 15. maijs var veicināt vispārējo veselību
Sinepes pirmo reizi tika audzētas Indijā ap 3000. gadu pirms mūsu ēras un ir labāk pazīstamas ar savām medicīniskajām vērtībām. Sinepju eļļa tiek iegūta no tās sēklām un gadsimtiem ilgi tiek izmantota kulinārijā.
Šī eļļa ir bagāta ar nepiesātinātām taukskābēm un tai piemīt pretiekaisuma īpašības. Tas ir arī pildīts ar omega 3 un omega 6 taukskābēm, antioksidantiem un citām minerālvielām, kas piedāvā daudzus ieguvumus veselībai.
Šī eļļa var samazināt sirds un asinsvadu slimību risku, mazināt saaukstēšanos un klepu, kā arī ārstēt ar matiem un ādu saistītas problēmas.
Šajā rakstā mēs tālāk apspriedām sinepju eļļu. Turpini lasīt.
Kādi ir sinepju eļļas ieguvumi veselībai?
Sinepju eļļas ieguvumi veselībai ir daudzkārtīgi. Ir zināms, ka tas palīdz ārstēt kaites, kas saistītas ar sirdi, ādu, locītavām, muskuļiem, kā arī citas priekšrocības. Tālāk ir minēti daži no šīs brīnumu eļļas plaši pazīstamajiem ieguvumiem.
1. Var samazināt sirds un asinsvadu slimību risku
Sinepju eļļa satur lielu daudzumu nepiesātinātu un polinepiesātinātu taukskābju (MUFA un PUFA) un omega 3 un omega 6 taukskābju. Šie labie tauki samazina sirds išēmiskās slimības attīstības risku par 50% (1).
Žurkām bagātinātām sinepēm bija arī hipoholesterinēmiska (holesterīna līmeni pazeminoša) un hipolipidēmiska (lipīdu līmeni pazeminoša) iedarbība (2). Eļļa varētu samazināt sliktā holesterīna (ZBL) līmeni un paaugstināt labā holesterīna (ABL) līmeni organismā. Tas varētu samazināt sirds un asinsvadu slimību risku.
2. Var būt antibakteriālas, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības
Ir zināms, ka sinepju eļļa satur antibakteriālas, pretsēnīšu un pretiekaisuma īpašības.
Tās pretiekaisuma īpašības tiek attiecinātas uz selēna klātbūtni. Ir zināms, ka minerāls mazina sāpes un pietūkumu, tādējādi atvieglojot locītavu sāpes. Šī sinepju eļļas pretiekaisuma īpašība tiek izmantota arī pretiekaisuma zāļu diklofenaka (3) formulējumā.
Jaunākie pētījumi ir parādījuši, ka mikroemulsijas, kas satur sinepju eļļu, darbojas kā antibakteriāli līdzekļi pret E. coli (4). Sinepju eļļā esošais glikozinolāts novērš nevēlamu baktēriju un citu mikrobu augšanu.
Sinepju eļļa satur arī spēcīgas pretsēnīšu īpašības, kas var ārstēt izsitumus uz ādas un sēnīšu izraisītās infekcijas. Tika veikts pētījums par rudzu maizes bojāšanos (ar sēnītēm), pakļaujot to dažādām eļļām. Sinepju eļļa izrādījās visefektīvākā, jo tajā ir savienojums, ko sauc par alilizotiocianātu (5).
3. Var atvieglot aukstumu un klepu
Sakarā ar aso dabu, sinepju eļļu kopš desmitiem gadu lieto aukstuma un klepus mazināšanai.
Tas satur sildīšanas īpašību, kas var atbrīvoties no sastrēgumiem elpošanas traktā. Tas vislabāk darbojas, ja to apvieno ar ķiplokiem un iemasē uz krūtīm un muguras (6).
Vēl viena sinepju eļļas lietošanas metode aukstuma un klepus attīrīšanai, kā liecina anekdotiski pierādījumi, ir tvaika apstrāde. Pievienojiet ķimeņu sēklas un dažus karotes sinepju eļļas katlā ar verdošu ūdeni un ieelpojiet tvaiku. Tas var notīrīt flegma uzkrāšanos elpošanas traktā.
4. Var darboties kā dabisks stimulators
Šajā sakarā ir ierobežoti pētījumi. Tiek uzskatīts, ka sinepju eļļa ir ļoti spēcīgs dabisks stimulants. Tas uzlabo gremošanu un apetīti, stimulējot gremošanas sulas un žulti attiecīgi aknās un liesā. Iemasējot ādā, tas stimulē arī mūsu asinsrites sistēmu un sviedru dziedzerus. Tas nodrošina uzlabotu asinsriti visā ķermenī un palielinātas ādas poras, svīstot.
Šīs sinepju eļļas sviedrēšanas (sviedru izraisošā) spēja var izraisīt pazeminātu ķermeņa temperatūru un toksīnu izvadīšanu no ķermeņa.
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai vēl vairāk saprastu šo ieguvumu.
5. Var samazināt vēža risku
Sinepju eļļai var būt vēža apkarošanas īpašības. Tas satur lielu daudzumu linolēnskābes. Daži pētījumi liecina, ka šī skābe var samazināt resnās zarnas vēža smagumu (7).
Dienviddakotas universitātes pētījums to bija pierādījis. Viņi pārbaudīja sinepju, kukurūzas un zivju eļļu efektivitāti žurkām, kuras skārušas resnās zarnas vēzis. Tika konstatēts, ka sinepju eļļa ir efektīvāka resnās zarnas vēža novēršanā nekā zivju eļļa (8).
6. Maijs var atvieglot locītavu sāpes un artrītu
Regulāra masāža sinepju eļļai uz ādas var palīdzēt ārstēt locītavu sāpes un artrītu, potenciāli palielinot asins plūsmu un cirkulāciju visā ķermenī.
Sinepju eļļa satur arī lielu daudzumu omega 3 taukskābju. Tiem piemīt pretiekaisuma īpašības, kas var palīdzēt mazināt locītavu stīvumu un sāpes, kas saistītas ar artrītu (9).
7. Var uzlabot orgānu darbību
Ķermeņa masāža ar sinepju eļļu var atsvaidzināt ķermeni un uzlabot orgānu darbību. To var sasniegt, palielinot asinsriti visās ķermeņa daļās. Tomēr šajā aspektā ir vajadzīgi konkrētāki pētījumi.
Sinepju eļļas masāža jaundzimušajiem ir diezgan populāra prakse daudzās valstīs. Visbiežākie sinepju eļļas izmantošanas iemesli masāžai ietver labāku ķermeņa spēku un uzlabotu vispārējo veselību (10).
8. Var palīdzēt ārstēt astmu
Astma ir slimība, kurai var nebūt pastāvīga ārstēšana. Bet tā simptomus un sekas var pārvaldīt un mazināt, izmantojot sinepju eļļu. Tas, kā zināms, ir viens no drošākajiem un efektīvākajiem līdzekļiem astmas seku ārstēšanai. Tomēr nav konkrētu datu par sinepju eļļas lietošanu astmas simptomu mazināšanai. Lielākā daļa pieejamās informācijas šajā sakarā ir anekdotiska.
Jūs joprojām varat izmantot sinepju eļļu tā apgalvotajām priekšrocībām. Masējiet brūno sinepju eļļu uz krūtīm. Tas var palielināt gaisa plūsmu plaušās astmas lēkmes laikā. Jūs varat arī pagatavot vienas ēdamkarotes sinepju eļļas maisījumu ar vienu tējkaroti kampara un berzēt to uz krūtīm.
Jūs varat arī samazināt astmas lēkmju biežumu, trīs reizes dienā norijot vienu ēdamkaroti sinepju eļļas un medus maisījumu.
9. Var darboties kā kukaiņu atbaidīšanas līdzeklis
Šis sinepju eļļas īpašums tika novērtēts pētījumā, kas tika veikts Asamā, Indijā. Sinepju un kokosriekstu eļļu kukaiņu atbaidīšanas īpašības tika novērtētas pret Aedes (S.) albopictus odiem. Sinepju eļļa bija ļoti efektīva, nodrošinot aizsardzību ilgāku laiku, salīdzinot ar kokosriekstu eļļu (11).
10. Var balināt zobus un ārstēt zobu problēmas
Daži pētījumi liecina, ka sinepju eļļa var palīdzēt ārstēt zobu problēmas. Pagatavojiet pastas pusi tējkarotes sinepju eļļas, vienas tējkarotes kurkuma pulvera un pusi tējkarotes sāls. Divreiz dienā berzējiet šo maisījumu uz zobiem un smaganām. Tas var veicināt veselīgus zobus un var atvieglot gingivītu un periodontītu (12).
Nepieciešams veikt vairāk pētījumu, lai labāk izprastu šo sinepju eļļas priekšrocību.
11. Maija palīdzības svara zudums
Sinepju eļļa satur noteiktus B kompleksa vitamīnus, piemēram, niacīnu un riboflavīnu. Tie var palīdzēt palielināt ķermeņa metabolismu un zaudēt svaru. Eļļa satur arī diacilglicerīnu, kas var veicināt svara zudumu (13).
12. Maijs var palielināt smadzeņu darbību
Augsta taukskābju koncentrācija sinepju eļļā var uzlabot smadzeņu darbību, lai gan šajā jomā nav konkrētu pētījumu.
Daži uzskata, ka eļļa var arī uzlabot atmiņu un uzlabot kognitīvās funkcijas.
13. Maijs var stimulēt sensāciju muskuļos
14. Var palīdzēt izārstēt sasprēgājušās lūpas
Ir pieejams ierobežots pētījums. Tiek uzskatīts, ka eļļas lietošana uz sasprēgājušām lūpām var tās dziedēt.
Daži arī uzskata, ka pirms gulēšanas vēdera pogai pievienot dažus pilienus eļļas, var palīdzēt sadzijušas sasprēgājušās lūpas. Nav pierādījumu, kas to pierādītu.
15. maijs var veicināt vispārējo veselību
Sinepju eļļu var izmantot kā veselīgu toniku, lai veicinātu cilvēka vispārējo veselību un labsajūtu. Ārēji lietojot, tas var sniegt labumu visam ķermenim. Perorāli eļļas uzņemšana lielos daudzumos nav