Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir apelsīnu ēteriskā eļļa?
- Saldā apelsīna ēteriskās eļļas 6 priekšrocības un izmantošanas veidi
- 1. Anti-stafilokoku līdzeklis
- Kopsavilkums
- Atsauces
Ir daži augi, no kuriem katra daļa ir noderīga cilvēcei. Viens šāds augs, kas mums ir ārkārtīgi izdevīgs, ir oranžs augs. Un viens no vissvarīgākajiem un dārgākajiem apelsīnu auga blakusproduktiem ir apelsīnu ēteriskā eļļa.
Apelsīnu ēteriskajai eļļai ir salda, augļu smarža, kas izraisa mieru un svaigumu apkārtnē. To galvenokārt iegūst no mizas, bet to var iegūt arī no lapām un zariem (ko sauc par neroli vai apelsīnu ziedu). Apelsīnu ēteriskā eļļa ir noderīga daudziem ķermeņa orgāniem - ieskaitot ādu, matus, smadzenes, sirdi un kuņģi. Šai eļļai ir daži unikāli lietojumi, kas jūs pārsteigs. Vai vēlaties uzzināt vairāk? Turpini lasīt!
Satura rādītājs
- Kas ir apelsīnu ēteriskā eļļa?
- Saldā apelsīna ēteriskās eļļas 6 priekšrocības un izmantošanas veidi
- Kas ir apelsīnu ēteriskās eļļas fitoķīmiskais sastāvs?
- DIY: Kā padarīt apelsīnu ēterisko eļļu mājās
Kas ir apelsīnu ēteriskā eļļa?
Eļļu, kas iegūta no apelsīna ( Citrus sinensis ) mizas un atkritumiem (dažreiz lapām), sauc par apelsīnu ēterisko eļļu (precīzāk, saldo apelsīnu ēterisko eļļu).
Apelsīnu atkritumi ir vērtīgs limonēna, flavonoīdu, karotinoīdu, uztura šķiedru, šķīstošo cukuru, celulozes, hemicelulozes, pektīna, polifenolu un askorbīnskābes avots; kaut arī flavonoīdi, šķiedras utt. nav atrodami ēteriskajā eļļā. No šiem atkritumiem iegūtā eļļa satur daudz vērtīgu terpēnu un tādējādi ir vissvarīgākais citrusaugļu pārstrādes blakusprodukts.
Kopumā lielāko daļu citrusaugļu ēterisko eļļu (ieskaitot saldo apelsīnu eļļu) vairākos pārtikas produktos un dzērienos izmanto kā dabiskas pārtikas piedevas un konservantus, jo tās ir klasificētas kā “Parasti atzītas par drošām” (GRAS).
Turklāt šai eļļai piemīt spēcīgas antibakteriālas, pretsēnīšu, insekticīdas, prettārpu, antioksidanta un anksiolītiskas īpašības (1).
Lai uzzinātu, ko apelsīnu ēteriskā eļļa nodara jūsu ķermenim, pārejiet uz nākamo sadaļu.
Atpakaļ uz TOC
Saldā apelsīna ēteriskās eļļas 6 priekšrocības un izmantošanas veidi
1. Anti-stafilokoku līdzeklis
Shutterstock
- Novietojiet mizas uz sausa papīra dvieļa un atstājiet tos tiešos saules staros, līdz tie pilnībā izžūst. Atkarībā no mitruma jūsu apkārtnē tas var ilgt pāris dienas.
- Pēc tam, kad mizas ir pilnībā izžuvušas, pārvietojiet tās uz virtuves kombainu.
- Sasmalciniet tos, līdz tie sasniedz rupju konsistenci.
- Piepildiet trauku ar siltu krāna ūdeni. Tam jābūt siltam, bet ne pārāk karstam (aptuveni 90 ° F vai 32 ° C).
- Ievietojiet graudu spirta pudeli siltā ūdenī un ļaujiet tai sēdēt apmēram 20 minūtes. Šajā procesā varat izmantot arī degvīnu.
- Ievietojiet mizotu vai maltu apelsīna miziņu masona burkā.
- Ielejiet tik daudz silta spirta, lai pulveris būtu pilnībā nosegts.
- Kad esat nosedzis malto mizu / miziņu, nostipriniet vāku un vairākas minūtes enerģiski kratiet burku.
- Ļaujiet maisījumam sēdēt 2-3 dienas. Šajā laikā maisījumu sakrata divas vai trīs reizes dienā.
- Jūs varat ļaut maisījumam sēdēt nedaudz ilgāk nekā dažas dienas. Jo vairāk jūs to kratīsit un ilgāk ļausiet tam sēdēt, jo vairāk eļļas jūs iegūsiet no sava maisījuma.
- Pārklājiet trauku ar marli.
- Cepiet maisījumu traukā caur audumu. Šajā solī varat izmantot arī kafijas filtru.
- Izspiest visu šķidrumu traukā.
- Pārklājiet trauku ar audumu vai papīra dvieli un ļaujiet tam sēdēt dažas dienas.
- Šajā posmā mēs ļaujam iztvaikot maisījumā atlikušajam alkoholam. Kad alkohols iztvaiko, jums paliks apelsīnu eļļa.
- Kad alkohols ir pilnībā iztvaikojis, ielieciet atlikušo eļļu traukā ar vāku.
- Glabājiet to vēsā, sausā un tumšā vietā.
Pirms lietojat šo eļļu, veiciet plākstera pārbaudi uz ādas, lai uzzinātu, kā jūsu ķermenis reaģē uz šo eļļu.
Pēc tam jūs varat vai nu to lokāli lietot skartajās vietās, lai atvieglotu, vai arī pievienot to eļļas difuzoram, lai iegūtu ilgstoši un relaksējošu saldu smaržu.
Apelsīnu ēteriskā eļļa labi sader ar timiāna eļļu, saldo bazilika eļļu, eikalipta eļļu un dažādiem zemes un asiem aromātiem. Šī eļļa tonizē citu eļļu asumu un piešķir tām nomierinošu nokrāsu.
Kā masāžas eļļu varat izmantot arī saldo apelsīnu eļļu. Šajā lietojumā apelsīnu eļļu pirms lietošanas var atšķaidīt ar nesēju eļļu (kokosriekstu, mandeļu, jojobas, rīcineļļa vai argana eļļu) līdz 5%.
Uzmanību!
Saldā apelsīnu eļļa nav fotosensibilizējoša, bet rūgta apelsīnu eļļa ir fotosensibilizējoša. Ja jūs to neglabājat pareizi, tas var oksidēties, zaudējot spēku.
Kopsavilkums
Saldā apelsīnu ēteriskā eļļa ir patīkami smaržojoša, nomierinoša un daudzfunkcionāla eļļa. Ar atbilstošu medicīnisko vadību un fona izpēti tas var dot jums mirdzošu ādu, dzirkstošus zobus, vienmērīgu gremošanu, labu miegu un svaigu un tīru apkārtni.
Šeit varat iegādāties apelsīnu ēterisko eļļu vai sekot iepriekš minētajai receptei un pagatavot sev nelielu partiju.
Lūdzu, informējiet mūs par savu pieredzi un ieteikumiem par apelsīnu ēterisko eļļu zemāk esošajā komentāru sadaļā.
Ceru, ka šis raksts iedvesmoja spert soli pretī dabiskajai medicīnai un aromterapijai.
Atpakaļ uz TOC
Atsauces
- “Bioloģiskās aktivitātes un drošība…” Starptautiskais Molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Apelsīnu ēteriskās eļļas pielietošana kā…” BMC papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Ieelpošanas aromterapijas ietekme uz simptomiem…” Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Būtiskās aromterapijas ietekme…” Irānas Māsu un vecmātes pētījumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Citrus sinensis inhalācijas ietekme…” Starptautiskās sporta uztura biedrības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Citrus sinensis pretmikrobu iedarbība…” ASV Nacionālās medicīnas bibliotēkas Klīniskās un eksperimentālās zobārstniecības žurnāls
- “Iespējamā ēterisko eļļu izmantošana zobārstniecībā”, Starptautiskās mutes veselības žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
- “Citrus spp. Bioloģiskās aktivitātes un drošība Essential Oils ”Starptautiskais molekulāro zinātņu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka