Satura rādītājs:
- Banāns - īsi
- Diabēts un banāni - savienojums
- Vai diabētiķi var ēst banānus?
- Banāna ieguvumi diabēta gadījumā
- a) Izturīgā ciete
- b) šķiedra
- c) B6 vitamīns
- Kā pievienot banānus diētai?
- Riski un brīdinājumi
Zināšanas ir spēks. Bet tas var būt arī bīstams.
Es domāju nepareizas zināšanas. Nepareiza informācija - ja jūs domājat, ka kaut kas ir patiess, bet patiesībā patiesība slēpjas citur.
Tāpat kā banānu un diabēta gadījumā - vai cilvēki ar cukura diabētu var ēst banānus? Rupjas nepareizas interpretācijas un pareizu zināšanu trūkuma gadījums.
Bet neuztraucieties, mēs esam šeit, lai par to rūpētos.
Banāns - īsi
Auglis tik “ikdienā” (un garšīgs), ka nebūtu dvēseles, kurai tas nepatīk. Botāniski runājot, banāns ir oga.
Parasti iegarena un izliekta mīkstā mīkstums ir bagāts ar cieti un pārklāts ar mizu, kas var būt dzeltena, zaļa vai brūngani sarkana.
Banānu audzē vairāk nekā 135 valstīs visā pasaulē. Augļus audzē arī šķiedrvielu, banānu vīna un banānu alus dēļ. Starp banāniem un planšetēm nav atšķirības, izņemot to, ka planšetes mēdz būt nedaudz stingrākas un cietākas.
Jā, banāns ir lūpām uzsitošs auglis, kas uzlabo jebkuru ēdienu, kuram to pievienojat. Tam ir lieliskas priekšrocības un tas palīdz novērst daudzas slimības.
Bet…
… vai tas ir arī diabēta gadījums? Noskaidrosim.
Diabēts un banāni - savienojums
Kāpēc banāni?
Augļi tiek uzskatīti par vienu no veselīgākajiem un spēcīgākajiem. Kāda tam ir saistība ar diabētu? Kāpēc saite?
Apskatīsim diabētu - tas ir stāvoklis, kad jūsu ķermenis nevar efektīvi izmantot tā ražoto insulīnu. Tas galu galā noved pie glikozes uzkrāšanās asinīs, kā rezultātā paaugstinās cukura līmenis asinīs.
Un tagad par saiti - vidējais banāns satur apmēram 30 gramus ogļhidrātu. Un lielākā daļa šo ogļhidrātu nāk no cukuriem. Tādējādi savienojums. Jo lielāks banāns, jo vairāk cukuru.
Tātad, vai banāns ir labs diabēta ārstēšanai? Vai cilvēki ar cukura diabētu var lietot šo augli?
Vai diabētiķi var ēst banānus?
Nelielam banānam ir 8% no kālija RDA. Tas satur arī 2 gramus šķiedrvielu un 12% no C vitamīna ikdienas vērtības. Vēl svarīgāk ir tas, ka banāns ir vidēja līmeņa glikēmiskā indeksa ēdiens, un tāpēc tas neizraisa cukura līmeņa kāpumu asinīs tik daudz kā citi “saldie” ēdieni. Triks ir tāds, ka banānos jābūt kopā ar pārtikas produktiem, kuru glikēmiskais indekss ir zems vai kuros ir maz ogļhidrātu vai tie nav vispār. Tie ietver riekstus, pupiņas, bez cietes saturošus dārzeņus, olas, gaļu un zivis.
Būtībā tas ir porcijas lielums. Svarīgākā ir tā daļa (1). Lai gan banānu glikēmiskais indekss nav augsts, pārliecinieties, ka ierobežojat porciju lielumu. Divas stundas pēc augļu ēšanas jūs varat pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Tas palīdzēs jums noskaidrot, kāds porcijas lielums darbojas vislabāk un vai tas vispār darbojas labi.
Saskaņā ar pētījumu regulārs banānu (vai 250 gramu dienā) patēriņš ir nekaitīgs diabēta slimniekiem (2). Diabēta slimniekiem ir svarīgi patērēt augļus, kuru fruktozes saturs ir mazāks, un banāns ir viens no tiem (3).
Labi. Tātad banāns diabēta slimniekiem ir pilnīgi drošs. Bet, vai tas ir izdevīgi? Vai banānu lietošana palīdz jums labi pārvaldīt diabētu?
Banāna ieguvumi diabēta gadījumā
a) Izturīgā ciete
Noteiktā veidā banāns var būt diezgan izdevīgs, lai palīdzētu pārvaldīt diabētu. Pirmais no šiem veidiem ir tā glikēmiskais indekss, kas ir mērens vai zems - padarot augļus noderīgus diabēta ārstēšanā.
Banāns (īpaši zaļākais) satur arī daudz izturīgas cietes, kas, kā norāda nosaukums, ir ciete, kuru nevar sadalīt tievajās zarnās un tādējādi pārnest uz resno zarnu (4). Kā norādīts Irānas pētījumā, izturīga ciete var uzlabot glikēmisko stāvokli indivīdiem, kuri cieš no 2. tipa cukura diabēta (5).
Citā pētījumā ir norādīts, ka izturīgā ciete uzlabo jutību pret insulīnu. Tas arī palīdz pārvaldīt cukura līmeņa kāpumu asinīs, kas saistīts ar maltīšu lietošanu. Tas viss ir īpaši izdevīgs cilvēkiem, kuriem ir diabēta risks vai kas cieš no tā (6).
Kā vienā citā pētījumā, izturīgā ciete ir parādījusi solījumu ārstēt hroniskas slimības, diabēts ir viens no tiem (7). Attiecībā uz banāniem tieši nenobriedušajiem ir augstāks izturīgas cietes līmenis (8). Tādējādi, lai iegūtu maksimālu labumu, diētā varat iekļaut arī nenobriedušus banānus.
Taivānas pētījums arī ziņoja, ka pārtikas produktos ar zemāku glikēmisko indeksu ir daudz šķiedrvielu un izturīgas cietes - abi no tiem varētu būt noderīgi diabētiķiem (9).
Tika konstatēts, ka veselu augļu, ieskaitot banānus, patēriņš samazina 2. tipa diabēta risku. Bet tas nav gadījumā ar augļu sulām, jo šķiet, ka to lietošana palielina diabēta risku par 21%. No otras puses, veselu augļu lietošana samazināja risku par 7% (10).
b) šķiedra
Vēl viens iemesls, kāpēc banāni var būt noderīgi diabēta slimniekiem, ir šķiedrvielu klātbūtne. Amerikāņu pētījumā tika norādīts, ka šķiedrvielu uzņemšana var palēnināt gremošanu un ogļhidrātu uzsūkšanos, tādējādi uzlabojot diabēta apstākļus (11).
Vācijā veikts pētījums ir vēl vairāk uzsvēris uztura šķiedru nozīmi diabēta gadījumā. Saskaņā ar pētījumu uztura šķiedru patēriņš uzlabo jutību pret insulīnu un modulē noteiktu kuņģa hormonu sekrēciju - gan, ja tas var palīdzēt slimības ārstēšanā (12).
Ir arī konstatēts, ka diētas, ieskaitot pārtikas produktus ar zemu glikēmisko indeksu, ir noderīgas personām, kuras cieš no 2. tipa cukura diabēta (13). Un, kā mēs jau esam apsprieduši, banāns ir zemas GI pārtikas produkts.
c) B6 vitamīns
Banānos ir arī daudz vitamīna B6, kam ir savas priekšrocības. Tika konstatēts, ka diabētiskā neiropātija, smags stāvoklis, kas saistīts ar nervu sistēmu, kas rodas augsta cukura līmeņa asinīs dēļ, ir saistīts ar B6 vitamīna deficītu (14).
Saskaņā ar japāņu pētījumu diabēta slimniekiem var būt nepieciešams uzņemt B6 vitamīnu, jo slimība izraisa vitamīna deficītu (15). Meksikas pētījumā teikts, ka vitamīna B6 deficīts var negatīvi ietekmēt diabēta progresēšanu (16).
Cits pētījums uzsver B6 vitamīna nozīmi diabēta novēršanā depresijas gadījumā (17).
Šie ir daži veidi, kā banāni var būt izdevīgi diabēta slimniekiem. Un tagad, nonākot pie vissvarīgākās daļas - kā tos ēst vai iekļaut diētā?
Kā pievienot banānus diētai?
Attēls: Shutterstock
- Jūs varat izvēlēties nepietiekamu vai nogatavojušos banānu. Bet nekad nav pārgatavojies banāns.
- Bļodā ar auzu pārslām un riekstiem varat pievienot sagrieztus banānus - tas dod barojošas brokastis.
- Skatīties porcijas lielumu. Tā kā porcijām ir nozīme, jūs redzat. Jums var būt mazāks banāns, lai vienā sēdē jūs varētu samazināt uzņemtā cukura daudzumu.
- Jums var būt arī nedaudz augļu vairākas reizes dienā. Tādā veidā jūs varēsiet izplatīt glikēmisko slodzi un ļaut cukura līmenim asinīs palikt stabilam.
- Ēdiet augļus kopā ar citiem ēdieniem. Jūs to varat pagatavot kopā ar riekstiem vai pilnpiena jogurtu - tas palēnina gremošanas procesu un cukura uzsūkšanos.
- Ja vēlaties iedzert desertu, to jūs varat darīt - apkaisa kanēli uz sagriezta banāna. Kanēlis ir bagāts ar antioksidantiem un palīdz regulēt insulīna reakciju, tādējādi saglabājot stabilu cukura līmeni asinīs.
- Ja jūs galu galā ēdat banānu ar saldu desertu, kompensējiet to, samazinot ogļhidrātu daudzumu jūsu vakariņās. Varat arī izmēģināt banānu saldējumu. Jums vajag 4 nogatavotus banānus, kas sagriezti gabaliņos, 3 līdz 4 ēdamkarotes piena, 2 ēdamkarotes grauzdētu pārslu mandeļu un 2 ēdamkarotes gatavās šokolādes mērces. Vienkārši uzlieciet banānu gabaliņus uz līdzenas paplātes un kārtīgi pārklājiet. Sasaldē apmēram stundu. Pievienojiet saldētus banānu gabaliņus un pienu virtuves kombainam un pātagu, līdz iegūstat krēmīgu maisījumu. Liekšķere bļodiņās un virsū ar mandelēm un mērci.
Riski un brīdinājumi
Vienīgais, kas jāpatur prātā, ir pilnībā izvairīties no banāniem, ja stingri ievērojat diētu ar zemu ogļhidrātu saturu, lai kontrolētu diabētu. Pretējā gadījumā banāni var būt veselīgs papildinājums diabēta diētai.
Tomēr neaizmirstiet konsultēties ar savu ārstu, pirms veicat izmaiņas diētā. Viņš / viņa vislabāk zina par jūsu stāvokli.
Pretēji izplatītajam uzskatam, banāni ir nekaitīgi cilvēkiem ar cukura diabētu un pat var papildināt diabēta ārstēšanu. Tātad iekļaujiet šo brīnumaugli savā uzturā šodien un dzīvojiet veselīgi.
Pastāsti arī, kā šī ziņa tev ir nākusi par labu. Sniedziet komentārus zemāk esošajā lodziņā. Mēs labprāt dzirdētu no jums!