Satura rādītājs:
- Kas ir oregano eļļa?
- Kādi ir oregano eļļas ieguvumi veselībai?
- 1. Var palīdzēt cīnīties ar kaitīgajām baktērijām
- 2. Var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni
- 3. Var būt spēcīgas antioksidanta īpašības
- 4. Varētu palīdzēt ārstēt sēnīšu infekcijas
- Oregano eļļas blakusparādības
- Secinājums
- Cilvēki arī jautā
- 61 avots
Oregano ( Origanum vulgare ) ir populāra aromatizējoša garšviela, kuras dzimtene ir Eiropa. To plaši izmanto ēdiena gatavošanā, lai iegūtu aromātu, it īpaši itāļu un Vidusjūras reģiona virtuvēs.
Oregano eļļu iegūst no oregano auga lapām un dzinumiem. Tradicionāli eļļu lieto gremošanas problēmu un saaukstēšanās ārstēšanai. Šai ēteriskajai eļļai piemīt antibakteriālas, pretsēnīšu, antioksidanta, pretiekaisuma un pretaudzēju īpašības (1).
To lieto arī kā pārtikas konservantu, lai novērstu pārtikas sabojāšanos uzglabāšanas laikā (2).
Turpiniet lasīt, lai uzzinātu eļļas ieguvumus veselībai un iespējamās blakusparādības.
Kas ir oregano eļļa?
Oregano eļļu iegūst no oregano auga lapām un dzinumiem. Vispirms tos žāvē gaisā, un eļļu ekstrahē ar tvaika destilāciju (3). Šī eļļa satur spēcīgus antioksidantus un pretmikrobu savienojumus, piemēram, karvakrolu, timolu, rozmarīnskābi, terpēnus, terpenoīdus un ursolskābi (4), (5).
Šeit ir vienpadsmit potenciālie oregano eļļas ieguvumi un izmantošanas veidi.
Kādi ir oregano eļļas ieguvumi veselībai?
1. Var palīdzēt cīnīties ar kaitīgajām baktērijām
Oregano eļļa ir dabiska antibiotika, kas, kā zināms, ir efektīva pret vairākām baktērijām (6). Tas var palīdzēt cīnīties ar baktērijām, kas izraisa ādas, urīnceļu un elpošanas ceļu infekcijas.
Eļļā esošajam karvakrolam var būt antibakteriālas īpašības, kavējot baktēriju augšanu (7). Ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu tā izmantošanu šim nolūkam.
Tika konstatēts, ka oregano eļļā esošajam timolam kopā ar karvakrolu ir sinerģisks efekts, kavējot baktēriju augšanu (8), (9).
Tika konstatēts, ka ēteriskā eļļa no dažādām oregano sugām, proti, Origanum heracleoticum L., ir efektīva pret E scherichia Coli un Pseudomonas Aeruginosa klīniskajiem celmiem (10) . Eļļa ir parādījusi arī inhibējošu darbību pret Staphylococcus aureu baktērijām, kas bieži izraisa saindēšanos ar pārtiku (11).
Oregano eļļas dabiskās spēcīgās antibakteriālās īpašības var izmantot pret antibiotikām rezistentiem baktēriju celmiem (12).
2. Var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni
Pētījumi ir parādījuši, ka oregano eļļa var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni dzīvniekiem, kā arī cilvēkiem. Pētījumos ar dzīvniekiem ir konstatēts, ka karvakrols var palīdzēt ievērojami uzlabot lipīdu raksturojumu pelēm, kuras desmit nedēļas baro ar diētu ar augstu tauku saturu. Šīm pelēm bija zemāks holesterīna līmenis nekā pelēm, kuras baroja tikai ar diētu ar augstu tauku saturu (13).
Pētījums par cilvēkiem ar vieglu hiperlipidēmiju (augstu holesterīna līmeni) parādīja, ka dažādu oregano eļļas sugu ( Origanum onites) lietošana var palīdzēt pārvaldīt viņu lipīdu profilus (14). Trīs mēnešu laikā pacientiem bija zemāks sliktā holesterīna līmenis (ZBL vai zema blīvuma lipoproteīni) un paaugstināts labā holesterīna (ABL vai augsta blīvuma lipoproteīnu) līmenis. Šīs sekas tika novērotas pacientiem pēc tam, kad viņi bija mainījuši arī uzturu un dzīvesveidu.
Eļļai bija arī samazināts C-reaktīvā proteīna līmenis, kas, kā zināms, palielina sirds un asinsvadu slimību risku (14).
3. Var būt spēcīgas antioksidanta īpašības
Antioksidanti saistās ar brīvajiem radikāļiem, kas ir kaitīgi toksīni mūsu ķermenī. Tie palīdz novērst šūnu bojājumus un oksidatīvo stresu, kas citādi var izraisīt hroniskus traucējumus, piemēram, vēzi vai sirds slimības (15). Pētījumi ir parādījuši, ka oregano ir augsta antioksidantu koncentrācija (16), (17).
Karvakrols, timols un rozmarīnskābe ir spēcīgi antioksidanti oregano eļļā (18), (19), (20). Tie palīdz uzlabot ķermeņa imunitāti un novērst slimības.
4. Varētu palīdzēt ārstēt sēnīšu infekcijas
Oregano ēteriskajai eļļai piemīt fungicīda iedarbība, kas izmantota mutes dobuma kandidozes un protēžu stomatīta ārstēšanai (21). Pētījumā ir atklāts, ka ēterisko eļļu, piemēram, oregano eļļas, pievienošana kāju vannai var būt efektīva pret vairākiem sēnīšu un baktēriju celmiem (22).
- Oregano ēteriskā eļļa
- Olīvju eļļa
Process
- Vienā tējkarotē olīveļļas varat izmantot vienu pilienu oregano ēteriskās eļļas un uzklāt šo maisījumu skartajā zonā. Šī atšķaidītā eļļa palīdz mazināt ādas kairinājumu un nomierina ādu.
Kāju sēnīšu ārstēšanai
Jums būs nepieciešams
- Oregano ēteriskā eļļa
- Karstā ūdens vanna
- Jūras sāls
Process
Kāju vannā varat lietot dažus pilienus oregano ēteriskās eļļas ar divām ēdamkarotēm jūras sāls un iemērc kājas 20 minūtes.
Kā dabiska antibiotika
Lai ārstētu baktēriju vai parazītu infekcijas, jums būs nepieciešama medicīnas speciālista izrakstīta kapsula.
Kā tīrīšanas līdzeklis
Jums būs nepieciešams
- Oregano ēteriskā eļļa
- Tējas koka eļļa
- Cepamais pulveris
- Etiķis
Process
Jūs varat sajaukt visas sastāvdaļas karstā ūdenī un izmantot maisījumu kā dabisku tīrīšanas līdzekli.
Lai gan oregano eļļai ir svarīgas priekšrocības un pielietojums, tā var nebūt piemērota visiem. Eļļa var izraisīt dažas blakusparādības, par kurām jāzina.
Oregano eļļas blakusparādības
Oregano eļļa ir ļoti spēcīga un var nedegt, ja tā nav pienācīgi atšķaidīta. Tam ir arī asa garša; tādējādi jūs varat sajaukt to ar olīvu vai kokosriekstu eļļām. Veiciet plākstera pārbaudi, pirms to lietojat uz ādas.
Tā kā oregano eļļa var traucēt noteiktas zāles, pirms tās lietošanas konsultējieties ar ārstu. Ja Jums rodas kādas blakusparādības, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.
Cilvēkiem ar cukura diabētu jāuzrauga eļļas uzņemšana, jo tas var pazemināt cukura līmeni asinīs (59).
Cilvēki, kuri lieto medikamentus, tiek brīdināti par oregano eļļas lietošanu.
Parasti to neuzskata par drošu grūtniecēm, ja vien licencēts ārsts nenosaka citādi (60).
Secinājums
Oregano eļļa tradicionāli tiek izmantota daudzajiem ieguvumiem veselībai, ko tā sniedz.
Tas cīnās ar baktēriju un sēnīšu infekcijām, un tiek ierosināts, ka tas varētu cīnīties ar vairākām zālēm rezistentām baktērijām (61).
Tas palīdz samazināt vēža risku, samazināt holesterīna līmeni, svara zudumu.
Eļļu varat padarīt par daļu no savas ikdienas. Tomēr esiet piesardzīgs pret iespējamām blakusparādībām, kuras tas var izraisīt.
Cilvēki arī jautā
- Vai es varu lietot oregano eļļu uz sejas?
- Jā, bet atšķaidiet to ar kokosriekstu vai jojobas eļļu. Tas palīdzēs uzlabot ādas veselību.
- Vai oregano eļļa palīdz ārstēt sinusa infekcijas?
- Oregano eļļā ir spēcīgi antibakteriāli savienojumi, kas var palīdzēt ārstēt sinusa infekcijas. Izmantojiet to difuzorā, lai notīrītu aizsprostotos deguna kanālus.
- Kā jūs izmantojat oregano eļļu matu augšanai?
- Matu augšanas veicināšanai sajauciet to ar kokosriekstu vai argana eļļām. Tomēr nav pētījumu, kas liecinātu, ka oregano eļļa var veicināt matu augšanu.
61 avots
Stylecraze ir stingras vadlīnijas par ieguvi, un tā paļaujas uz recenzētiem pētījumiem, akadēmiskām pētniecības iestādēm un ārstu asociācijām. Mēs izvairāmies no terciārās atsauces. Lasot mūsu redakcijas politiku, varat uzzināt vairāk par to, kā mēs nodrošinām, ka mūsu saturs ir precīzs un aktuāls.- Leyva-López, Nayely et al. “Oregano ēteriskās eļļas: bioloģiskā aktivitāte, kas pārsniedz to pretmikrobu īpašības.” Molekulas 22.6 (2017): 989.
- Rodrigess-Garsija, I., et al. "Oregano ēteriskā eļļa kā pretmikrobu un antioksidanta piedeva pārtikas produktos." Kritiskas atsauksmes pārtikas zinātnē un uztura jomā 56.10 (2016): 1717-1727.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25763467
- Kula, Józefs u.c. “Bulgārijas Origanum vulgare L. ēteriskās eļļas ķīmiskais sastāvs.” Ēterisko eļļu nesošo augu žurnāls 10.3 (2007): 215-220.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0972060X.2007.10643545
- Rao, Gottumukkala Venkateswara u.c. “Origanum vulgare Linn ķīmiskās sastāvdaļas un bioloģiskie pētījumi.” Farmakognozijas pētījumi 3.2 (2011): 143.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21772760
- Inoue, Yoshihiro u.c. "Terpēna spirtu antibakteriālā iedarbība uz Staphylococcus aureus un to darbības veids." FEMS mikrobioloģijas vēstules 237.2 (2004): 325-331.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378109704004811
- Zīds, Sabahats un Perikars. "Oregano (Origanum vulgare Linn.) Antibakteriāla aktivitāte pret grampozitīvām baktērijām." Pakistānas farmācijas zinātņu žurnāls 22.4 (2009).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523
- Nostro, Antonija un Terēze Papālija. "Karvakrola pretmikrobu darbība: pašreizējais progress un nākotnes perspektīvas." Jaunākie pretinfekcijas zāļu atklāšanas patenti 7.1 (2012): 28-35.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22044355
- Lamberts, RJW un citi. "Pētījums par oregano ēteriskās eļļas, timola un karvakrola minimālo inhibējošo koncentrāciju un darbības veidu." Lietišķās mikrobioloģijas žurnāls 91.3 (2001): 453-462.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11556910
- Nostro, Antonija u.c. “Oregano, karvakrola un timola ietekme uz Staphylococcus aureus un Staphylococcus epidermidis biofilmām.” Medicīniskās mikrobioloģijas žurnāls 56.4 (2007): 519-523.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17374894
- Sienkeviča, Monika, M. Wasiela un A. Glovačka. "Oregano ēteriskās eļļas (Origanum heracleoticum L.) antibakteriālā iedarbība pret Escherichia coli un Pseudomonas aeruginosa klīniskajiem celmiem." Medycyna doswiadczalna i mikrobiologia 64,4 (2012): 297-307.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23484421
- Preuss, Harijs G. u.c. "Ēterisko eļļu un monolaurīna ietekme uz Staphylococcus aureus: pētījumi in vitro un in vivo." Toksikoloģijas mehānismi un metodes 15.4 (2005): 279-285.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20021093
- Teixeira, Barbara un citi. "Dažādu oregano (Origanum vulgare) ekstraktu un ēteriskās eļļas ķīmiskais sastāvs un bioaktivitāte." Pārtikas un lauksaimniecības zinātnes žurnāls 93.11 (2013): 2707-2714.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553824
- Kim, Eunkyung u.c. "Carvacrol aizsargā pret aknu steatozi pelēm, kuras baro ar lielu tauku saturu, uzlabojot SIRT1-AMPK signālu." Uz pierādījumiem balstīta papildinošā un alternatīvā medicīna 2013 (2013).
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23533470
- Özdemir, B., et al. "Origanum onītu ietekme uz endotēlija funkciju un seruma bioķīmiskajiem marķieriem pacientiem ar hiperlipidēmiju." Starptautisko medicīnas pētījumu žurnāls 36.6 (2008): 1326-1334.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19094443
- Coccimiglio, John un citi. "Etanoliskā Origanum vulgare ekstrakta un tā galveno sastāvdaļu antioksidanta, antibakteriālas un citotoksiskas aktivitātes." Oksidatīvā medicīna un šūnu ilgmūžība 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4804097/
- Zheng, Wei un Shiow Y. Wang. "Antioksidanta aktivitāte un fenola savienojumi atsevišķos augos." Lauksaimniecības un pārtikas ķīmijas žurnāls 49.11 (2001): 5165-5170.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11714298
- Džans, Sjao-Li u.c. "Fenola savienojumi no Origanum vulgare un to antioksidanta un pretvīrusu aktivitātes." Pārtikas ķīmija 152 (2014): 300-306.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613018438
- Khaki, Mohammad Reza Afarineshe u.c. “Origanum vulgare l ūdens ekstrakta antinociceptīvā iedarbība l. žurku tēviņiem: iespējama GABAergic sistēmas iesaistīšanās. ” Irānas farmācijas pētījumu žurnāls: IJPR 12.2 (2013): 407.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813232/
- Lagouri, Vasiliki u.c. "Grieķijā savvaļā audzētu oregano augu ēterisko eļļu sastāvs un antioksidanta aktivitāte." Zeitschrift für Lebensmittel-Untersuchung und Forschung 197.1 (1993): 20-23.
link.springer.com/article/10.1007/BF01202694
- Bakota, Erica L., et al. “Salvia officinalis ar rozmarīnskābi bagātināta ekstrakta antioksidanta aktivitāte un sensoro novērtējums.” Pārtikas zinātnes žurnāls 80.4 (2015): C711-C717.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25808312
- Marcos-Arias, Cristina u.c. "Dabisko produktu aktivitātes in vitro pret perorāliem Candida izolātiem no protēžu nēsātājiem." BMC papildinošā un alternatīvā medicīna 11.1 (2011): 119.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22118215
- Inouye, Shigeharu un citi. "Siltuma, ēterisko eļļu un sāls kombinētā ietekme uz fungicīdo iedarbību pret Trichophyton mentagrophytes kāju vannā." Nippon Ishinkin Gakkai Zasshi 48.1 (2007): 27-36.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17287720
- Pozzatti, Patrīcija un citi. "Ēterisko eļļu, kas iegūtas no augiem, kurus izmanto kā garšvielas, aktivitāte in vitro pret flukonazolam izturīgām un flukonazolam uzņēmīgām Candida spp." Kanādas mikrobioloģijas žurnāls 54.11 (2008): 950-956.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18997851
- de Kastro, Rikardo Diass u.c. "Timola pretsēnīšu aktivitāte un darbības veids un tā sinerģija ar nistatīnu pret Candida sugām, kas saistītas ar infekcijām mutes dobumā: in vitro pētījums." BMC papildinošā un alternatīvā medicīna 15.1 (2015): 1-7.
bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-015-0947-2
- Gong, HY, et al. "Origanum vulgare ēterisko eļļu analīze no sešām ražošanas teritorijām Ķīnā un Pakistānā." Revista Brasileira de Farmacognosia 24.1 (2014): 25-32.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X14701292#bib0100
- Zou, Yi un citi. "Oregano ēteriskā eļļa uzlabo zarnu morfoloģiju un ciešu savienojuma olbaltumvielu izpausmi, kas saistīta ar izvēlēto zarnu baktēriju modulāciju un imūno stāvokli cūkas modelī." BioMed research international 2016 (2016).
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4903144/
- Silva, Francilene V., et al. "Karvakrola, monoterpēna, kas atrodas oregano ēteriskajā eļļā, pretiekaisuma un pret čūlas darbības." Medicīniskās pārtikas žurnāls 15.11 (2012): 984-991.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22892022
- Čedids, Viktors u.c. "Zāļu terapija ir līdzvērtīga rifaksimīnam, lai ārstētu tievo zarnu baktēriju aizaugšanu." Globālie sasniegumi veselības un medicīnas jomā sēj. 3,3 (2014): 16–24.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/
- “No oregano (Origanum Vulgare Ssp. Hirtum) iegūto ēterisko eļļu antioksidanta un pretmikrobu iedarbība, izmantojot dažādas ekstrakcijas metodes - Journal of Medicinal Food. ”Mērija Ann Lēberta, Inc., izdevniecība, 2011. gads,
www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.0098
- Arcila-Lozano, Sintija Kristīna un citi. “El orégano: propiedades, composición y actividad biológica de sus components”. Archivos latinoamericanos de nutricion vol. 54,1 (2004): 100-11.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15332363
- Spēks, M et al. "Enterālo parazītu nomākšana ar emulgētu raudenes eļļu in vivo." Fitoterapijas pētījumi: PTR sēj. 14,3 (2000): 213-4.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10815019
- Grondona, Ezequiel un citi. “Oregano (Origanum vulgare Lamiaceae. Ssp. Hirtum) ēteriskās eļļas bioloģiskā efektivitāte.” Augu pārtika cilvēku uzturam (Dordrecht, Nīderlande) vol. 69,4 (2014): 351-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266989
- Lima, Milena da Silva u.c. "Karvakrola pretiekaisuma iedarbība: pierādījumi par interleikīna-10 galveno lomu." Eiropas farmakoloģijas žurnāls, sēj. 699,1-3 (2013): 112-7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23220159
- Bukovska, Aleksandra u.c. "Timiāna un oregano ēterisko eļļu kombinācijas ietekme uz TNBS izraisītu kolītu pelēm." Iekaisuma mediatori vol. 2007 (2007): 23296.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2233768/
- Mahtajs, Leila Gholami u.c. "Karvakrola ietekme uz sistēmisko iekaisumu jūrascūciņu HOPS modelī, ko izraisa cigarešu dūmu iedarbība." Farmakoloģiskie ziņojumi , sēj. 67, Nr. 1.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1734114014002783
- Aydın, Süleyman un citi. "Origanum onītu, Sideritis Congesta AndSatureja Cuneifolia ēterisko eļļu izpēte pretsāpju darbībai." Fitoterapijas pētījumi , sēj. 10.
https: //onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/%28SICI%291099-1573%28199606%2910%3A4%3C342%3A%3AAID-PTR832%3E3.0.CO%3B2-W
- Kırımer, Neşe & Baser, K. Husnu Can & Tümen, Gülendam. (1995). Karvakrolu saturoši augi Turcijā. Dabisko savienojumu ķīmija. 31. 37.-41.
Https: //www.researchgate.net/publication/227279704_Carvacrol-rich_plants_in_Turkey
- Guimarães, Adriana G et al. "Orofaciālai pretsāpju līdzīgai karvakrola aktivitātei grauzējiem." Zeitschrift kažokāda Naturforschung. C, Journal of biosciences sēj. 67,9-10 (2012): 481-5.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23198406
- Silva, Džuliana C. un citi. "Carvacrol, oroterapijas un timiāna eļļās esošā monoterpēna, orofaciālā antinociceptīvā efekta uzlabošana, izmantojot β-ciklodekstrīna iekļaušanas kompleksu pelēm." Biomedicīna un farmakoterapija , sēj. 84.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0753332216311076
- Bostancıoğlu, Rakibe Beklem u.c. “Origanum Onites L. ēteriskās eļļas antiangiogēno un pretaudzēju potenciāla novērtējums.” Pārtikas un ķīmiskā toksikoloģija , sēj. 50.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027869151200258X
- Balusamy, Šri Renukadevi u.c. "Origanum Vulgare antiproliferatīvā aktivitāte kavēja lipoģenēzi un izraisīja mitohondriju mediētu apoptozi cilvēka kuņģa vēža šūnu līnijās." Biomedicīna un farmakoterapija , sēj. 108.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332218354933
- Isabella Savini, Rosaria Arnone, Maria Valeria Catani & Luciana Avigliano (2009) Origanum Vulgare inducē apoptozi cilvēka resnās zarnas vēža Caco2 šūnās, uzturs un vēzis, 61: 3, 381-389.
www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635580802582769
- Arunasree, K M. “Karvakrola antiproliferatīvā iedarbība uz cilvēka metastātisku krūts vēža šūnu līniju, MDA-MB 231.” Fitomedicīna: starptautiskais fitoterapijas un fitofarmakoloģijas žurnāls t. 17,8-9 (2010): 581-8.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20096548
- Yin, Qing-Hua et al. "Karvakrola antiproliferatīvā un proapoptotiskā iedarbība uz cilvēka hepatocelulārās karcinomas šūnu līniju HepG-2." Citotehnoloģijas sēj. 64,1 (2012): 43-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261448/
- Koparal, A Tansu un Melih Zeytinoglu. "Carvacrol ietekme uz cilvēka nesīkšūnu plaušu vēža (NSCLC) šūnu līniju, A549." Citotehnoloģijas sēj. 43,1-3 (2003): 149-54.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3449592/
- Elshafie, Hazem S et al. "Origanum Vulgare L. citotoksiskā aktivitāte uz hepatocelulārās karcinomas šūnu līnijas HepG2 un tās bioloģiskās aktivitātes novērtējums." Molecules (Bāzele, Šveice) vol. 22,9 1435. 2017. gada 30. augusts
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28867805/
- Cho, Soomins un citi. "Carvacrol novērš uztura izraisītu aptaukošanos, modulējot gēnu izpausmes, kas saistītas ar adipoģenēzi un iekaisumu pelēm, kuras baro ar tauku saturu." The Journal of uztura bioķīmijas sēj. 23,2 (2012): 192-201.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21447440
- Kitsios, Konstantinos un citi. "Augstas jutības C-reaktīvo olbaltumvielu līmenis un vielmaiņas traucējumi bērniem un pusaudžiem ar aptaukošanos un lieko svaru." Bērnu endokrinoloģijas klīnisko pētījumu žurnāls vol. 5,1 (2013): 44-9.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3628392/
- Santos, AC un citi. "Centrālā aptaukošanās kā galvenais paaugstinātas jutības C-reaktīvā proteīna metabolisma sindroma noteicējs." Starptautiskais aptaukošanās žurnāls (2005), sēj. 29,12 (2005): 1452-6.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16077717.
- den Engelsens, Korīns u.c. "Augstas jutības C-reaktīvs proteīns, lai noteiktu metabolisko sindromu centrāli aptaukošanās populācijā: šķērsgriezuma analīze." Sirds un asinsvadu diabetoloģijas sēj. 11 25., 2012. gada 11. marts.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22417460
- Choi, JH, Kim, SW, Yu, R. et al. Monoterpēna fenola savienojums timols veicina 3T3-L1 adipocītu brūnināšanu. Eur J Nutr 56, 2329–2341 (2017).
link.springer.com/article/10.1007/s00394-016-1273-2
- Süntar, Ipek un citi. “Jauna brūču dziedinošā ziede: Hypericum Perforatum eļļas un salvijas un oregano ēterisko eļļu formula, kas balstīta uz tradicionālajām turku zināšanām.” Journal of Ethnopharmacology , sēj. 134.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874110008469
- Ragi, Dženifera un citi. “Oregano ekstrakta ziede brūču dzīšanai: randomizēts, dubultakls, ar petrolatumu kontrolēts pētījums, kurā novērtēta efektivitāte.” Zāļu žurnāls dermatoloģijā: JDD vol. 10,10 (2011): 1168-72.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21968667
- Gunals, Mehmets un Hepers, Ailins un Zaloglu, Nezahata. (2014). Karvakrola aktuālas lietošanas ietekme uz brūču sadzīšanas procesu vīriešu žurkām. Farmakognozijas žurnāls. 6. 10-13. 10.5530 / pj.2014.3.2.
www.researchgate.net/publication/272694110
- Türkcü, Gül et al. "Karvakrola un granātābola aizsargājošā iedarbība pret metotreksāta izraisītiem zarnu bojājumiem žurkām." Starptautiskais klīniskās un eksperimentālās medicīnas žurnāls t. 8,9 15474-81. 2015. gada 15. septembris
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4658926/
- Kortman, Guus AM et al. "Karvakrols var nomākt dzelzs izraisītu Salmonella enterica serovāra typhimurium virulenci zarnu epitēlija saskarnē." Antimikrobiālie līdzekļi un ķīmijterapija vol. 58,3 (2014): 1664-70.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3957860/
- Hans, Ksušens un Torijs L Pārkers. "Oregano (Origanum vulgare) ēteriskās eļļas pretiekaisuma, audu pārveidojošās, imūnmodulējošās un pretvēža darbības cilvēka ādas slimības modelī." Biochimie open vol. 4 73. – 77. 2017. gada 3. marts.
Https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29450144
- Lee, Jongsung un citi. "Karvakrola izraisītas I tipa kolagēna gēna ekspresijas mehānismi." Journal of Dermatological Science , sēj. 52.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0923181108002004
- "Rozmarīns un oregano satur savienojumus ar diabētu - Amerikas Ķīmijas biedrība." American Chemical Society, 2014
www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2014/acs-presspac-july-23-2014/rosemary-and-oregano-contain-diabetes-fighting-compounds.html
- Hollenbaha, Klarisa Boemlere u.c. "Pirms un pēcdzemdību novērtējums pēcnācējiem žurkām, kas pārošanās, grūsnības un laktācijas laikā pakļauti ēteriskajai eļļai Origanum vulgare." Ciência Rural 47.1 (2017).
www.scielo.br/scielo.php?pid=S0103-84782017000100552&script=sci_arttext
- 61. Lu, Min u.c. "Oregano eļļas baktericīdā īpašība pret daudzu zāļu rezistentiem klīniskiem izolātiem." Frontiers in microbiology vol. 9 2329. 2018. gada 5. oktobris
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30344513/