Satura rādītājs:
- Viss par sāli
- Kādi ir sāls ieguvumi veselībai?
- 1. Izmanto iekšķīgai rehabilitācijai
- 2. Var mazināt muskuļu (kāju) krampjus
- 3. Var palīdzēt pārvaldīt cistisko fibrozi
- 4. Var uzlabot zobu veselību
- 5. Maijs var atvieglot kakla sāpes un sinusītu
Vai varat iedomāties savas maltītes bez sāls? Tas ir tāpat kā skatīties filmu, akli salocītu
Sāls ir obligāts degustētājs visām mūsu maltītēm. Tas padara ēdienu patīkamu un patīkamu. Galvenokārt sāls palīdz uzturēt ķīmisko līdzsvaru jūsu ķermenī. Tas (nātrijs) pat palīdz vadīt nervu impulsus organismā (1).
Bet vai jūs zinājāt, ka liela sāls uzņemšana ir saistīta ar hipertensiju un osteoporozi? Tomēr pilnīga atturēšanās no sāls var būt vienlīdz bīstama (1). Par šo grūto sastāvdaļu tiek veikti plaši pētījumi. Pavelciet uz augšu, lai uzzinātu, vai sāls ir jūsu draugs vai ienaidnieks!
Viss par sāli
Ar aptuveni 40% nātrija un 60% hlorīda galda sāls stabilizē un garšo pārtiku. Tas divkāršo kā konservantu pārtikas produktos ar ilgu glabāšanas laiku (1).
Patērētājiem izplatītos sāls avotus var klasificēt kā rafinētu (galda) sāli, jūras sāli, ziedu sāli un pārstrādātu sāli. Viņiem ir atšķirīgs minerālvielu saturs un uzturvērtība (2).
Mūsu ķermenim nepieciešams neliels daudzums nātrija (apmēram 500 mg dienā) līdz (1):
- vadīt nervu impulsus
- sarauties un atslābināt muskuļus
- uzturēt ūdens un minerālvielu (elektrolītu) līdzsvaru
Kālijs ir vēl viens minerāls, kas mūsu ķermenim šo funkciju veikšanai nepieciešams vienādos, ja ne lielākos daudzumos kā nātrijs. Kālijs ir gandrīz visos dārzeņos un augļos. Bet nātriju ir daudz pārstrādātos un marinētos pārtikas produktos (3).
Mūsdienu diētas režīms ietver salīdzinoši lielas apstrādātas / ātrās ēdināšanas porcijas, salīdzinot ar svaigiem augļiem un dārzeņiem (3).
No otras puses, pētījumi sasaista lielu nātrija daudzumu un zemu kālija daudzumu ar sirds un asinsvadu slimībām, hipertensiju un pat nāvi (1), (3).
Ko tev labu dara sāls? Vai tas vispār ir pat labs?
Uzziniet pats nākamajās sadaļās.
Kādi ir sāls ieguvumi veselībai?
Sālī esošie nātrija joni palīdz uzturēt elektrolītisko līdzsvaru jūsu ķermenī. Tie var palīdzēt mazināt muskuļu krampjus un ārstēt zobu infekcijas. Gargling silts / karsts sālsūdens atbrīvo elpceļu ejas un palīdz mazināt sinusītu un astmu.
1. Izmanto iekšķīgai rehabilitācijai
Hroniskas patogēnas slimības, piemēram, caureja un holēra, noved pie dehidratācijas. Dehidratācija izraisa ūdens un minerālvielu zudumu organismā. Ja tas netiek papildināts, tas pasliktinās nieru un GI trakta darbību.
Ātrākais veids, kā tikt galā ar šādu funkciju zudumu, ir ūdenī šķīstošo sāļu un glikozes nodrošināšana iekšķīgi. Orālo rehidratācijas šķīdumu (ORS) var dot pacientiem ar caureju un citām patogēnām slimībām (4).
2. Var mazināt muskuļu (kāju) krampjus
Kāju krampji bieži rodas gados vecākiem pieaugušajiem un sportistiem. Par konkrēto cēloni ir maz zināms. Vingrojumi, ķermeņa svara svārstības, grūtniecība, elektrolītu līdzsvara traucējumi un sāļu zudums organismā ir daži riska faktori (5).
Intensīvas fiziskās aktivitātes vasaras karstumā ir galvenais piespiedu krampju cēlonis. Sporta spēlētāji pārmērīgas svīšanas dēļ var zaudēt līdz 4-6 tējkarotēm sāls dienā. Pārtikas produktu, kas ir dabiski sāls avoti, lietošana var mazināt krampju smagumu. Šādos gadījumos ieteicams palielināt nātrija daudzumu (6).
Sportistiem ieteicams dzert ūdeni ar ¼ tējkaroti sāls. Labas iespējas ir arī tomātu sula un sporta dzērieni (6).
3. Var palīdzēt pārvaldīt cistisko fibrozi
Cistiskā fibroze ir ģenētisks stāvoklis, kam raksturīgs pārmērīgs sāls un minerālvielu zudums sviedru, dehidratācijas un gļotu sekrēcijas dēļ. Gļotu pārpalikums aizver kanālus zarnās un GI traktā (7).
Nātrija un hlorīda jonu zudums nātrija hlorīda formā ir tik liels, ka pacientu āda garšo sāļš. Lai kompensētu šo zaudējumu, šādiem cilvēkiem vajadzētu būt sāļiem un sāļiem ēdieniem (7).
Tā kā gļotas kavē tauku uzsūkšanos zarnās, tiem, kas nodarbojas ar cistisko fibrozi, var būt arī taukos šķīstošo uzturvielu, piemēram, A, D, E un K vitamīnu, trūkums (7).
4. Var uzlabot zobu veselību
Emalja ir ciets slānis, kas pārklāj mūsu zobus. Tas pasargā viņus no aplikuma un skābes uzbrukumiem. Emalja ir izgatavota no maz šķīstoša sāls, ko sauc par hidroksiapatītu. Zobu bojāšanās notiek, kad šādi sāļi izšķīst plāksnes uzkrāšanās dēļ (8).
Bez emaljas zobi tiek demineralizēti un kļūst vāji ar dobumiem. Izmantojot mutes skalošanu uz sāls bāzes, varētu būt profilaktiska ietekme uz kariesu un smaganu iekaisumu, līdzīgi kā suku vai zobu diegs (9).
Tomēr zinātniskajos pētījumos nav atrodams nekāds ievērojams ieguvums, lietojot perorālos skalotājus, salīdzinot ar suku-diegiem, īpaši hronisku zobu slimību profilaksē (9).
5. Maijs var atvieglot kakla sāpes un sinusītu
Gargling silts sālsūdens var mazināt kakla sāpes un arī palīdzēt ārstēt augšējo elpceļu infekcijas. Tomēr nav pietiekamu zinātnisku pierādījumu, lai pierādītu šo efektu. Sālsūdens var mazināt kakla sajūtu, bet tas ne vienmēr saīsina infekcijas ilgumu (10), (11).
Efektīvs līdzeklis pret sinusītu ir deguna skalošana ar sālsūdeni (deguna skalošana). Sālsūdens var mazināt sastrēgumus, kas kavē normālu elpošanu. Tomēr klīniskajos pētījumos šī metode netiek uzskatīta par sinusīta ārstēšanu (12), (13).
Patiesībā ir grūti izlemt, vai sāls ir labs vai slikts jūsu veselībai - gan sāls, gan zems sāls daudzums izraisa vairākas sekas. Nākamajā sadaļā mēs to aplūkosim