Satura rādītājs:
Dihidrotestosterons jeb DHT ir androgēns, vīriešu dzimuma hormons, ko organismā sintezē ferments, ko sauc par 5α-reduktāzi. Šo ļoti aktīvo testosterona formu galvenokārt ražo virsnieru dziedzeros, matu folikulās, prostatā un sēkliniekos. DHT ir atbildīgs par dažādiem vīrišķīgiem atribūtiem un īpašībām, piemēram, libido, matu augšanu un pat agresiju. Organisma ražotā DHT daudzums galvenokārt ir atkarīgs no ģenētiskajiem faktoriem.
Ķermeņa hormonālā līdzsvara izmaiņas ir galvenais matu izkrišanas cēlonis gan vīriešiem, gan sievietēm. Androgēnu metabolisma variācijas un paaugstināts DHT līmenis vīriešiem var izraisīt matu krišanu un vīriešu baldness, kas pazīstams kā Androgēna alopēcija. Matu līnijas atkāpšanās, vainaga retināšana, plankumaina matu izkrišana, pilnīga matu izkrišana utt.
Androgēnu alopēciju raksturo paaugstināta matu folikulu jutība pret DHT. Šī matu folikulu jutība pret hormoniem galvenokārt ir saistīta ar ģenētiskiem faktoriem un tādējādi ir iedzimta problēma. Tas liek matu folikulām sarauties un samazināt izmērus, kā arī noved pie patoloģiskas matu veidošanās, saīsināta matu pavedienu dzīves ilguma un baldinga.
Kas ir DHT matu izkrišana:
Dermālā vai matu papilla ir vissvarīgākā matu folikula daļa, kas ir būtiska matu veselīgai augšanai. Papilla ir iestrādāta galvas ādā un tādējādi no asins kapilāriem tieši izvelk būtiskās barības vielas, kas ir svarīgas matu folikulu augšanai. Dermālās papillas šūnas ir atbildīgas arī par matu folikulu reprodukciju. Šīs papillas šūnas sāk jaunu matu folikulu veidošanos, sadalot un sadalot sevi jaunākās šūnās. Tādējādi dermas papilla pareiza darbība ir atbildīga par veselīgu, spēcīgu, barotu un spīdīgu slēdzeņu augšanu un uzturēšanu.
Tomēr papilla satur lielu daudzumu androgēnu receptoru. Šie receptori saistās ar DHT un kavē folikulu augšanai nepieciešamo vitāli svarīgo barības vielu efektīvu absorbciju, vienlaikus negatīvi ietekmējot folikulu dzīves ciklu. Matu folikula dzīves ciklu veido atpūtas fāze un augšanas fāze. Sakarā ar DHT klātbūtni un no tā izrietošo nepietiekamu uzturu folikulu atpūtas vai miera fāze pagarinās. Miniaturizācija ir pakāpeniska matu folikulu samazināšanās un notiek DHT rezultātā. Tas novērš matu vārpstas pagarinājumu un izraisa matu folikulu regresiju.
Miniaturizācija kopā ar nepietiekamu vitāli svarīgu uzturvielu daudzumu kavē veselīgu matu folikulu izveidi un uzturēšanu, tādējādi izraisot saīsinātu matu augšanu. Mainītais matu folikulu augšanas periods un miniaturizācija padara matu šķipsnas plānākas, gaišākas un smalkākas, galu galā novedot pie matu augšanas.
Vellus matu augšanas stadiju iezīmē gaišu, plānu un īsu matu nepietiekams augšana uz ķermeņa, kas neļauj lūpām, plaukstām un pēdām. Vellus mati ir tikko redzami uz galvas ādas, tāpēc vīriešiem tie daļēji vai pilnīgi nokarājas. 95% vīriešu baldness gadījumu ir saistīti ar DHT slikto ietekmi uz galvas ādu un matu folikuliem. Lielāks saražotā DHT daudzums, lielāka matu folikulu miniaturizācija un līdz ar to lielāka matu izkrišana.
DHT matu izkrišanas procedūras:
Zāles, kas pazīstamas kā 5α-reduktāzes inhibitori, tiek izmantoti, lai ārstētu šo DHT izraisīto matu izkrišanu. Šīs zāles palīdz cīnīties ar vīriešu baldness problēmu, palielinot asins plūsmu folikulās un ierobežojot DHT ražošanu organismā. Tomēr šīm zālēm ir redzamas blakusparādības uz ķermeņa, tāpēc tās jālieto pēc ārsta ieteikuma. Pareiza uztura un veselīga uztura uzturēšana ir arī būtiska, lai apkarotu šo matu problēmu. Androgēnas alopēcijas ārstēšanā ir noderīgas dažādas matu procedūras, un ārstēšana jāizvēlas atbilstoši pacienta slimības vēsturei, dzīvesveidam un personīgajām vēlmēm.