Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir taurīns? Kā tas darbojas?
- Kādas ir taurīna priekšrocības?
- 1. Taurīns var palīdzēt apkarot aptaukošanos
- 2. Veicina sirds veselību
- 3. Palīdz diabēta ārstēšanai
- 4. Cīnās ar stresu un veicina smadzeņu veselību
- 5. Veicina aknu veselību
- 6. Taurīns uzlabo redzi
- 7. Palielina vingrinājumu izpildi
- 8. Apkaro iekaisumu
- Kādi ir taurīna pārtikas avoti?
- Kas par taurīna piedevām (un enerģijas dzērieniem)?
- Kādas ir taurīna blakusparādības?
- Secinājums
- Atsauces
Taurīns tiek uzskatīts par vienu no vissvarīgākajām aminoskābēm. To bieži pievieno enerģijas dzērieniem un tas piedāvā vairākus ieguvumus veselībai. Kas padara taurīnu vērts apskatīt, ir lielais atbalstošo pētījumu kopums. Daudzi pētījumi iezīmē aminoskābi kā ļoti būtisku (1). Kas ir ar taurīnu, kas to padarījis tik svarīgu diētā? Šis raksts to izpētīs.
Satura rādītājs
- Kas ir taurīns? Kā tas darbojas?
- Kādas ir taurīna priekšrocības?
- Kādi ir taurīna pārtikas avoti?
- Kas par taurīna piedevām (un enerģijas dzērieniem)?
- Kādas ir taurīna blakusparādības?
Kas ir taurīns? Kā tas darbojas?
Taurīns ir aminoskābe, kas atrodas visā jūsu ķermenī. Tam ir izšķiroša nozīme lielākajā daļā vielmaiņas procesu. Un atšķirībā no vairuma aminoskābju, taurīnu neizmanto olbaltumvielu veidošanai. Tam ir pavisam cita loma.
Jūsu ķermenis var ražot zināmu daudzumu taurīna, tāpēc to sauc arī par “nosacītu” aminoskābi. Daļu no tā dabiski var iegūt ar pārtiku. Pat piedevu lietošana var palīdzēt.
Taurīna galvenās funkcijas notiek centrālajā nervu sistēmā. Tas veicina tā attīstību un piedāvā citoprotecēšanu (kur ķīmiskie savienojumi aizsargā šūnas no kaitīgiem savienojumiem). Taurīna deficīts var izraisīt kardiomiopātiju, nieru disfunkciju, nopietnus tīklenes nervu bojājumus un pat attīstības problēmas (2). Taurīns ir nozīmīgs arī šūnu attīstībai un izdzīvošanai, un tas ir viena no bagātīgākajām vielām acu audos.
Taurīns darbojas arī kā antioksidants, cīnoties pret oksidatīvo stresu un šūnu novecošanos.
Tas viss tikai liek mums brīnīties par taurīna spēcīgajām priekšrocībām. Apskatīsim, kā tas var palīdzēt jums dzīvot labāku dzīvi - sīki.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir taurīna priekšrocības?
1. Taurīns var palīdzēt apkarot aptaukošanos
Taurīnam ir svarīga loma tauku uzsūkšanās un sadalīšanās procesā. Pētījums, kas veikts ar 30 koledžas studentiem, parādīja, kā taurīna papildināšana ievērojami samazina triglicerīdu līmeni un aterogēno indeksu (triglicerīdu un ABL holesterīna attiecība) (3). Pētījuma noslēgumā tika norādīts, ka taurīns var pozitīvi ietekmēt tauku metabolismu un pat samazināt sirds slimību risku cilvēkiem ar aptaukošanos.
Tika konstatēts, ka taurīna līmenis audos ir samazināts arī cilvēku aptaukošanās laikā. Tas varētu noteikt saikni starp taurīna deficītu un aptaukošanos (4).
2. Veicina sirds veselību
Shutterstock
Japāņu pētījums parāda saikni starp palielinātu taurīna uzņemšanu un samazinātu sirds slimību risku (5).
Taurīns palīdz arī samazināt holesterīna līmeni asinīs un asinsspiedienu. Tika konstatēts, ka šīs aminoskābes papildināšana arī samazina artēriju sabiezēšanu, kas var izraisīt sirdslēkmi. Tādā veidā tas arī samazina hipertensiju - galveno sirds mazspējas cēloni.
Vēl vienā pētījumā taurīna papildināšanai bija samazināts homocisteīna līmenis. Tā kā augsts homocisteīna līmenis ir saistīts ar sirds slimībām, taurīns šajā aspektā var radīt brīnumus (6).
3. Palīdz diabēta ārstēšanai
Tika konstatēts, ka ilgstoša taurīna piedeva pazemina cukura līmeni asinīs cukura diabēta žurkām. Un interesanti, ka tas notika bez jebkādām uztura izmaiņām (7).
Ārstēšana ar taurīnu arī novērsa diabēta rašanos, jo tas nomāca gaidāmo hiperglikēmiju (8). Kā norādīts Amerikas Diabēta asociācijas ziņojumos, diabētu raksturo taurīna deficīts. Šis trūkums ir saistīts arī ar diabētisko retinopātiju, neiropātiju un nefropātiju (9).
4. Cīnās ar stresu un veicina smadzeņu veselību
Ķīniešu pētījums parāda, kā taurīns var izraisīt antidepresīvu iedarbību. Tas var arī veicināt smadzeņu attīstību un palīdzēt uzlabot atmiņu un izziņu (10).
Tika arī konstatēts, ka taurīns aktivizē GABA receptorus smadzenēs - šie receptori mijiedarbojas ar dažiem galvenajiem neirotransmiteriem, kas veicina smadzeņu attīstību (11).
5. Veicina aknu veselību
Pētījumi liecina, ka taurīns var novērst aknu bojājumus, ko izraisa pārmērīga alkohola lietošana. Pārbaudēs, kas veiktas ar žurkām, taurīna uzņemtie uzrādīja samazinātu tauku degradācijas un iekaisuma ātrumu (12).
Uztura bagātināšana ar taurīnu arī samazināja aknu bojājumus pacientiem ar hronisku hepatītu (13).
Taurīns arī aizsargā jūsu aknas no oksidatīvā stresa un brīvo radikāļu bojājumiem. Pētījumā 2 grami taurīna trīs reizes dienā samazināja aknu bojājumus oksidatīvā stresa dēļ (14).
6. Taurīns uzlabo redzi
Fakts, ka taurīns ir visplašākā tīklenes aminoskābe, daudz ko izskaidro. Taurīnam ir spēcīgas antioksidanta īpašības, kas var palīdzēt uzlabot tīklenes veselību un novērst redzes kaites (15).
Taurīna samazināšanās ir saistīta arī ar tīklenes konusu un tīklenes ganglija šūnu bojājumiem. Aminoskābe var arī novērst kataraktu un sausas acis - kas padara to par svarīgu uzturvielu acu veselībai (16).
7. Palielina vingrinājumu izpildi
Shutterstock
Pētījumi parāda, kā taurīns uzlabo fizisko slodzi. Aminoskābe arī palīdz samazināt vingrinājumu izraisītu muskuļu nogurumu (17).
Žurkām, kas uzņemtas ar taurīnu, skriešanas laiks līdz izsīkumam ir ievērojami pieaudzis - tas nozīmē, ka taurīns var palīdzēt ilgāk veikt fiziskās aktivitātes, nenogurstot.
8. Apkaro iekaisumu
Taurīna galvenā loma cilvēka sistēmā ir antioksidants - tas ir viens iemesls, kāpēc tas palīdz cīnīties ar iekaisumu organismā. Pētījumi arī veicina taurīna lietošanu narkotikās, lai apkarotu hroniskas iekaisuma slimības (18).
Taurīns arī palīdz ārstēt periodontītu, kas ir audu iekaisums ap zobiem (19).
Tas ir par ieguvumiem. Kā mēs redzējām, taurīns nav līdzīgs lielākajai daļai citu aminoskābju. Tam ir cits mērķis. Tas mūs noved pie nākamā jautājuma - kā iegūt pietiekami daudz taurīna? Kādi ir pārtikas avoti?
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir taurīna pārtikas avoti?
Pieaugušie zināmā mērā spēj sintezēt taurīnu - ar divu neaizvietojamo aminoskābju metionīna un cisteīna palīdzību. Bez tam mums jāaplūko šādi pārtikas avoti:
- Zivis - tās satur augstu taurīna līmeni. Tajos ietilpst vesels kapelāns (6,17 grami uz 1 kilogramu), vārīts dungeness krabis (5,94 grami uz 1 kilogramu), vesela skumbrija (9,29 grami uz 1 kilogramu) un Aļaskas laša fileja (4,40 grami uz 1 kilogramu).
- Gaļa - atkaulota liellopa gaļa (197 mg uz 1 kilogramu), liellopa aknas (2,35 grami uz 1 kilogramu), jēra gaļa (3,67 grami uz 1 kilogramu) un vistas aknas (6,67 grami uz 1 kilogramu).
- Jūras aļģes un augi - jūras aļģēs ir nedaudz taurīna, lai gan uz sauszemes audzētos dārzeņos to nav.
Cilvēka mātes pienā ir arī lielisks taurīna daudzums, tāpēc zīdaiņiem tas var būt lielisks avots (jo viņu ķermeņi vēl nevar radīt taurīnu). Taurīns tiek pievienots arī piena maisījumiem zīdaiņiem un piena pulverim, ņemot vērā tā nozīmi izaugsmē un attīstībā.
Ko darīt, ja esat veģetārietis? Ko darīt, ja jums nav piekļuves šiem ierobežotajiem taurīna pārtikas avotiem? Pēc tam, iespējams, vēlēsities apskatīt piedevas.
Atpakaļ uz TOC
Kas par taurīna piedevām (un enerģijas dzērieniem)?
Bet, sakot piedevas, mēs ne vienmēr domājam enerģijas dzērienus. Lai gan tie satur lielu daudzumu taurīna, enerģijas dzērieni satur arī citas sastāvdaļas (piemēram, kofeīnu un cukuru) nevēlamā daudzumā. Pārāk daudz kofeīna var paaugstināt asinsspiedienu, un liekais cukurs var nodarīt postījumus jūsu veselībai. Tātad, iesakām turēties tālāk no enerģijas dzērieniem, ja vienīgais mērķis ir apmierināt ikdienas taurīna vajadzības.
Jums var būt taurīna deficīts šādos gadījumos:
- Jūs esat stingrs veģetārietis vai vegāns.
- Jums trūkst metionīna vai cisteīna, ko organisms izmanto taurīna sintezēšanai.
- Jums trūkst B6 vitamīna, kas organismam vajadzīgs arī taurīna sintēzei,
- Veselības apstākļi, piemēram, vēzis, hipertensija, diabēts, aknu slimības un epilepsija.
Taurīna deva nedrīkst pārsniegt 3000 mg dienā. Pretējā gadījumā var rasties sarežģījumi.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir taurīna blakusparādības?
- Jautājumi par grūtniecību un zīdīšanu
Šajā ziņā nav pietiekami daudz informācijas. Palieciet droši un izvairieties no lietošanas.
- Var saasināt bipolāros traucējumus
Daži avoti liecina, ka taurīns var saasināt bipolārus traucējumus. Cilvēkiem ar šo stāvokli vajadzētu izvairīties no tā lietošanas.
- Mijiedarbība ar litiju
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Neatkarīgi no tā, vai tas veicina jūsu sportisko sniegumu vai cīnās ar stresu, taurīnam ir virkne priekšrocību. Bet, tā kā jūs to nesaņemat bagātīgi no pārtikas produktiem, apskatiet piedevas. Veiciet gudru izvēli. Jums būs prieks, ka izdarījāt.
Pastāstiet mums, kā šis ieraksts jums ir palīdzējis. Atstājiet komentāru zemāk esošajā lodziņā.
Atsauces
- “Pārskats: taurīns:“ ļoti būtiska ”aminoskābe”. Molekulārā redze, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Pārskats: taurīns:“ ļoti būtiska ”aminoskābe”. Molekulārā redze, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna labvēlīgā ietekme…”. Aminoskābes, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna loma aptaukošanās patoģenēzē”. Molekulārā uztura un pārtikas izpēte, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīns un ateroskleroze”. Aminoskābes, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna piedevas ietekme uz plazmu…”. Eksperimentālās medicīnas un bioloģijas sasniegumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Taurīns uzlabo hiperglikēmiju…". Eksperimentālā un molekulārā medicīna, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna iespējamā lietderība pret diabētu…”. Aminoskābes, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna absorbcija zarnās un nieres…”. Amerikas Diabēta asociācija.
- “Taurīna antidepresants…”. Zinātniskie ziņojumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Zinātnieki tuvojas taurīnam…". Weill Cornell zāles.
- “Taurīna ietekme uz alkoholisko aknu slimību…”. Eksperimentālās medicīnas un bioloģijas sasniegumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Uztura aminoskābe taurīns uzlabo aknu bojājumus…". Aminoskābes, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna aizsargājošā iedarbība pret…”. Eksperimentālās medicīnas un bioloģijas sasniegumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīns: atgriešanās…”. Progress tīklenes un acu izpētē, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- "Taurīns ir maza sēra aminoskābe…". Uztura, diētas un acu rokasgrāmata. ScienceDirect.
- “Taurīna ievadīšanas ietekme uz fizisko slodzi”. Eksperimentālās medicīnas un bioloģijas sasniegumi, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīns un iekaisuma slimības”. Aminoskābes, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Taurīna kā antioksidanta efektivitātes novērtējums…”. Zobārstniecības pētījumu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.