Satura rādītājs:
- Wheatgrass priekšrocības
- 1. Var samazināt holesterīna līmeni
- 2. Var samazināt vēža risku
- 3. Var palīdzēt ārstēt diabētu
- 4. Var mazināt iekaisumu
- 5. Maija palīdzības svara zudums
- 6. Var uzlabot gremošanas veselību
- 7. Maijs veicina vielmaiņu
- 8. Var uzlabot imunitāti
- 9. Var pazemināt asinsspiedienu
- 10. Var uzlabot kognitīvo funkciju
- 11. Var ārstēt artrītu
- 12. Maijs paaugstina enerģijas līmeni
- 13. Var ārstēt nieru problēmas
- 14. Var uzlabot ādas veselību
- Kāda ir kviešu zāles uzturvērtība?
- Kādas ir kviešu zāles blakusparādības?
- 1. Var izraisīt galvassāpes
- 2. Var izraisīt sliktu dūšu
- 3. Var izraisīt alerģiju
Kviešu zāli sauc arī par zaļajām asinīm. To gatavo no svaigi diedzētām kviešu auga (Triticum aestivum) lapām. Tā tiek uzskatīta par superfood ar bagātīgu uztura profilu.
Kviešu zāli parasti lieto kā sulu, bet tā ir pieejama arī kā kapsulas, pulveris un tabletes. To var izmantot kā ikdienas veselības toniku. Tiek teikts, ka kviešu zālei piemīt antioksidanta, antibakteriālas, pretiekaisuma un neiroprotektīvās īpašības. Sula var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni, samazināt vēža risku, ārstēt diabētu, mazināt iekaisumu un palīdzēt zaudēt svaru.
Šajā rakstā aplūkoti kviešu zāles ieguvumi veselībai, uztura fakti un iespējamās blakusparādības. Mēs esam iekļāvuši arī dažus padomus par kviešu zāles lietošanu un lietošanu. Ritiniet uz leju, lai sāktu.
Wheatgrass priekšrocības
1. Var samazināt holesterīna līmeni
Daži pētījumi ir atklājuši, ka kviešu zāle var samazināt holesterīna līmeni organismā. Pētījumos ar dzīvniekiem trušiem ar augstu holesterīna līmeni tika piešķirta kviešu zāles diēta. Kviešu zāles antioksidanta iedarbība varētu palīdzēt samazināt holesterīna līmeni (1).
Cits pētījums, kas veikts ar žurkām, atklāja, ka svaiga kviešu zāles sula var parādīt hipolipidēmisku efektu (holesterīna līmeni samazinošu) (2).
Tomēr šajā sakarā ir vajadzīgi vairāk pētījumu.
2. Var samazināt vēža risku
Tiek teikts, ka kviešu zālei piemīt pretvēža īpašības, kas var palīdzēt cīnīties pret vēža šūnām (3). Vēža šūnas attīstās zema skābekļa vidē. Kviešu zāle piegādā augstu skābekļa daudzumu visiem ķermeņa audiem, un tas var palīdzēt cīņā pret vēzi (4).
Tika konstatēts, ka kviešu zālei piemīt arī citotoksiskas un anti-proliferācijas aktivitātes (5). Citā pētījumā, kurā piedalījās 60 pacienti ar krūts vēzi, tika konstatēts, ka kviešu zāles sula var palīdzēt samazināt toksicitātes risku asinīs ķīmijterapijas dēļ (6). Tomēr, lai izdarītu turpmākus secinājumus, ir vajadzīgi vairāk pētījumu šajā virzienā.
3. Var palīdzēt ārstēt diabētu
Kviešu zāle var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs. Pētījums par 2. tipa cukura diabēta žurkām atklāja, ka kviešu zālē esošie glikozes oksidatīvie enzīmi var palīdzēt samazināt glikozes līmeni asinīs (7).
Citā pētījumā diabēta diabēta žurku ārstēšana ar kviešu zāles etanola ekstraktiem 30 dienas izraisīja glikozes līmeņa pazemināšanos asinīs (8).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu šo kviešu zāles labumu cilvēkiem.
4. Var mazināt iekaisumu
Kviešu zāle var palīdzēt mazināt hronisku iekaisumu. Pētījumā konstatēts, ka kviešu zāles sula var palīdzēt ārstēt kuņģa-zarnu trakta iekaisuma slimības (9).
Kviešu zālēs ir daudz hlorofila. Pētījumi rāda, ka hlorofilam piemīt pretiekaisuma īpašības (10). Citā pētījumā konstatēts, ka ar hlorofilu saistīti savienojumi var kavēt iekaisumu cilvēka aortas šūnās (11).
5. Maija palīdzības svara zudums
Kviešu zāles patēriņš var veicināt svara zudumu tilakoīdu klātbūtnes dēļ. Pētījums, kas tika veikts ar grauzējiem, atklāja, ka tilakoīdi var palēnināt kuņģa iztukšošanos. Pievienojot tos maltītēm ar augstu ogļhidrātu saturu, var nomākt arī izsalkumu. Šie faktori var palīdzēt samazināt ķermeņa svaru (12).
Citā pētījumā arī teikts, ka tilakoīdi nomāc apetīti, palielinot holecistokinīna (hormona, kas stimulē žults izdalīšanos) līmeni. Tas varētu izraisīt zemāku pārtikas patēriņu (13).
Tilakoīdi ietekmē arī citus apetītes hormonus, piemēram, grelīnu, kas var palielināt sāta sajūtu (14).
6. Var uzlabot gremošanas veselību
Kviešu zāles uzņemšana var uzlabot gremošanas veselību. Kviešu zāle satur daudz gremošanas enzīmu, kas veicina gremošanu (15). Sula arī palielina zarnu kustību (16).
Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka kviešu zāle var attīrīt zarnas un arī mazināt tādas problēmas kā vēdera uzpūšanās, gāzes un diskomforts vēderā. Tomēr, lai pamatotu šo apgalvojumu, ir vajadzīgi vairāk pētījumu šajā līnijā.
7. Maijs veicina vielmaiņu
Kviešu zāles uzņemšana var palīdzēt palielināt metabolismu un ķermeņa svaru (3). Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka kviešu zāles pulveris var palīdzēt kontrolēt ķermeņa svaru, stimulējot vairogdziedzeri. Tas var uzlabot vielmaiņu un novērst gremošanas traucējumus. Tomēr šī apgalvojuma pamatošanai ir pieejami ļoti ierobežoti pētījumi.
8. Var uzlabot imunitāti
Pētījumi liecina, ka kviešu zāle var uzlabot imūno veselību. Tas palīdz palielināt sarkano asins šūnu (RBC) un balto asins šūnu (WBC) skaitu. Tam ir arī pretvīrusu un pretiekaisuma īpašības, kas var palīdzēt uzlabot imunitāti (8).
Tomēr, lai izdarītu turpmākus secinājumus, ir vajadzīgi vairāk pētījumu šajā virzienā.
9. Var pazemināt asinsspiedienu
Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka kviešu zāle var pazemināt asinsspiedienu. Kviešu zālē esošais hlorofils var palielināt asins šūnu veidošanos. Tas var palīdzēt regulēt asinsspiedienu. Tomēr šī punkta atbalstam ir pieejami ierobežoti pētījumi.
10. Var uzlabot kognitīvo funkciju
Kviešu zāles neiroprotektīvā iedarbība var veicināt kognitīvo funkciju personām ar hroniska noguruma sindromu (17).
Daegu Haany universitātes, Korejas veiktais pētījums atklāja, ka kviešu zāle var palīdzēt novērst atmiņas traucējumus (18).
11. Var ārstēt artrītu
Kviešu zāle var ārstēt reimatoīdo artrītu (3), (8). Šajā sakarā var būt nozīme kviešu zāles pretiekaisuma īpašībām (17).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izdarītu turpmākus secinājumus.
12. Maijs paaugstina enerģijas līmeni
Kviešu zālē esošie proteīni var novērst slimības un uzlabot ar enerģiju saistīto mehānismu procesu organismā (19).
Novājināta imūnsistēma liek justies nogurušam. Hlorofila saturam kviešu zālē ir antibakteriālas īpašības, kas var cīnīties pret daudzām infekcijām. Tas varētu uzlabot jūsu imūnsistēmu un potenciāli veicināt enerģijas līmeni. Tomēr pagaidām nav tiešu pētījumu, kas pierādītu šo apgalvojumu.
13. Var ārstēt nieru problēmas
Pētījumi šajā jomā ir ierobežoti. Daži anekdotiski pierādījumi liecina, ka kviešu zāles pulvera uzņemšana var palīdzēt cīnīties ar nieru problēmām.
Regulāri lietojot kviešu zāles pulveri, ir novērsts sekojošo nieru cistu simptomu mazināšana (piemēram, stipras muguras un vēdera sāpes). Kviešu zāle arī var palīdzēt palēnināt cistu augšanas ātrumu.
14. Var uzlabot ādas veselību
Kviešu zālē esošais A vitamīns uzlabo ādas spīdumu un piedāvā dabisku mirdzumu. Žurku pētījumos kviešu zāle varēja ārstēt atopiskajam dermatītam līdzīgus ādas bojājumus (20).
Kviešu zāles sulas dzeršana var palīdzēt cīnīties ar tādām ādas problēmām kā psoriāze un ekzēma. Tomēr šajā sakarā ir pieejami ierobežoti pētījumi.
Tās ir kviešu zāles priekšrocības. Nākamajā sadaļā mēs esam plaši aprakstījuši tā uztura profilu.
Kāda ir kviešu zāles uzturvērtība?
Kviešu zāle ir lielisks vairāku vitamīnu un minerālvielu avots. Saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departamenta datiem 100 g kviešu zāles pulvera sastāv no (21):
- Enerģija - 312 kcal
- Olbaltumvielas - 12,5 g
- Ogļhidrāti - 75 g
- Kopējā uztura šķiedra - 50 g
- Kalcijs - 300 mg
- Dzelzs - 12,5 mg
Kviešu zāle ir labs olbaltumvielu, antioksidantu, bioflavonoīdu un aminoskābju avots. Kviešu zāle sastāv no 17 dažādām aminoskābēm, un 8 no tām ir būtiskas cilvēkiem (mūsu ķermenis tās nespēj ražot) (22). Tas satur arī zaļā pigmenta veidu, kas pazīstams kā hlorofils, kam ir daudz ieguvumu veselībai (23).
Arī kviešu zālei piemīt antioksidanta īpašības, kas var palīdzēt samazināt šūnu oksidatīvo bojājumu (24).
Lai gan kviešu zāle parasti ir droša patēriņam, tai ir dažas blakusparādības, kas jums jāpatur prātā. Pārbaudiet tos nākamajā sadaļā.
Kādas ir kviešu zāles blakusparādības?
Lai gan to parasti uzskata par drošu, pēc tā patēriņa ir bijuši negatīvi efekti. Tā kā kviešu zālei to audzē augsnē un patērē neapstrādātā veidā, tai ir arī lielāks piesārņojuma risks. Kviešu zāles izplatītā negatīvā ietekme ir galvassāpes, slikta dūša un alerģijas.
1. Var izraisīt galvassāpes
Pārmērīga kviešu zāles sulas lietošana var izraisīt galvassāpes (25). Paaugstinātas jutības indivīdiem var rasties arī rīkles pietūkums (26). Daži uzskata, ka galvassāpes var liecināt arī par jūsu ķermeņa vispārējo neiecietību pret sulu.
Sulas lietošana mazākā daudzumā varētu samazināt galvassāpju risku. Tika konstatēts, ka sulas metanola ekstrakts ir drošs, lietojot devu 2000 mg uz kg ķermeņa svara (27).
Tiek apgalvots, ka kviešu zāles piesārņojumu bieži izraisa organisms, ko sauc par Listeria monocytogenes. Šis organisms var izraisīt nopietnas blakusparādības, un viena no tām ir stipras galvassāpes (28).
2. Var izraisīt sliktu dūšu
Daži uzskata, ka kviešu zāle satur lipekli. Tas var izraisīt nelabvēlīgus simptomus, tostarp sliktu dūšu, cilvēkiem, kuri nepanes lipekli (29). Tomēr pētījumā tiek secināts, ka kviešu zāle nesatur lipekli (30). Tādēļ ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai izprastu šo kviešu zāles īpašo blakusparādību.
3. Var izraisīt alerģiju
Dažiem cilvēkiem var būt alerģija pret kviešu zāli, īpaši, ja viņi to lieto tablešu vai sulas veidā. Ja jums ir alerģija pret kviešu produktiem, ieteicams turēties arī pie kviešu zāles (31).
Alerģijas kviešu zāli simptomi vēl nav pētīti. Kā liecina anekdotiski pierādījumi, alerģija var izraisīt nelabumu, krampjus, vemšanu un caureju. Jūsu āda var iekaist un izkļūt stropos. Citas alerģiskas reakcijas var būt elpas trūkums un sastrēgumi.
Kā iepriekš tika apspriests, kviešu zāle nesatur lipekli. Tas ir tāpēc, ka tas ir izgatavots no kāta un lapām, turpretī glutēns ir sēklu kodolā. Bet, ja nejauši tiek iekļauta kāda no sēklām, tā var būt piesārņota ar lipekli. Tādējādi cilvēki ar lipekļa nepanesamību ir