Satura rādītājs:
- Jums jāzina par daudziem pārtikas konservantu kaitīgajiem efektiem. Tātad, vai jūs vēlētos uzzināt, kādi ir desmit viskaitīgākie konservanti? Tad izlasiet šo ziņu.
- Kaitīgi pārtikas konservanti un to blakusparādības
- 1. Propila gallāts
- 2. Sulfīti
- 3. Bromētas eļļas
- 4. Propilēnglikols un karboksimetilceluloze
- 5. Mono-glicerīdi un di-glicerīdi
- 6. Nātrija nitrāts
- 7. Maleīniskais hidrazīds
- 8. Bromāti
- 9. Citronskābe (izgatavota, izmantojot sērskābi)
- 10. Benzoāti
Vai zinājāt, ka jūsu iecienītākajā tunzivju konservā ir kaitīgi konservanti, kas var izraisīt komplikācijas? Vai zinājāt, ka tūlītējs vai gatavs ēdiens ir viena no sliktākajām lietām, kas jums var būt jāēd? Nu tā ir taisnība! Pārtikai parasti pievieno konservantus, lai novērstu baktēriju augšanu un pārtikas sabojāšanos, taču dažreiz šīs ķīmiskās vielas var izraisīt kaitīgas reakcijas vai pat pašas par sevi būt kaitīgas un toksiskas.
Jums jāzina par daudziem pārtikas konservantu kaitīgajiem efektiem. Tātad, vai jūs vēlētos uzzināt, kādi ir desmit viskaitīgākie konservanti? Tad izlasiet šo ziņu.
Esiet informēts. Esiet piesardzīgs.
Kaitīgi pārtikas konservanti un to blakusparādības
1. Propila gallāts
Propil gallātu parasti izmanto gaļas produktos, marinētos gurķos, mērcēs un pat košļājamajās gumijās. Tas ir kaitīgs konservants, kas dzimšanas brīdī var izraisīt komplikācijas un ilgtermiņā pat izraisīt aknu bojājumus. Tas var izraisīt arī daudzas citas problēmas, tostarp elpošanas slimības, un daudzās valstīs tās ir aizliegtas (1).
2. Sulfīti
Šos savienojumus parasti izmanto sausu augļu, konservētu augļu, kukurūzas sīrupa, piparu, olīvu konservu, vīna un etiķa konservēšanai. Šie savienojumi izraisa dažādas blakusparādības, piemēram, sirdsklauves, alerģiskas reakcijas, piemēram, astmu un rinītu (2). Sulfīti izraisa arī locītavu sāpes, galvassāpes un dažos gadījumos var izraisīt pat vēzi.
3. Bromētas eļļas
Šīs eļļas tiek izmantotas, lai ilgstoši saglabātu pudelēs iepildītu sulu. Bromētā sula tiek izmantota diezgan plaši, un tā var izraisīt iespējamas kaitīgas un nopietnas blakusparādības. Bromētas eļļas var izraisīt izmaiņas sirds audos, nieru bojājumus, vairogdziedzera pietūkumu, palielināt tauku nogulsnes aknās un pat izraisīt sēklinieku nokalšanu. Daudzas valstis ir pieprasījušas aizliegt bromētās eļļas pudelēs pildītu dzērienu konservēšanai (3).
4. Propilēnglikols un karboksimetilceluloze
Šie divi konservanti ir regulāras saldējuma piedevas. Propilēnglikolu parasti lieto kā antifrīzu un krāsas noņēmēju. No šiem diviem konservantiem tā ir ļaunprātīgāka ķīmiskā viela, un daudzas valstis ir pārtraukušas tā lietošanu. Cits šeit minētais konservants, karboksimetilceluloze, ir stabilizators. To parasti lieto salātu mērcē, siera smērējumā un šokolādes pienā. Pētījumā ar žurkām tika secināts, ka karboksimetilceluloze izraisa audzēja veidošanos. CNS nomākums ir viena no propilēnglikola galvenajām blakusparādībām (4).
5. Mono-glicerīdi un di-glicerīdi
Šīs ķīmiskās vielas parasti izmanto, lai konservētu tādus pārtikas produktus kā kūkas, pīrāgi, cepumi, maize un zemesriekstu sviests. Mono un di-glicerīdi arī palīdz saglabāt citus pārtikas produktus, piemēram, grauzdētus riekstus, dārzeņus, kas pildīti ar mērci, un pat margarīnu. Monoglicerīdi regulāri tiek iekļauti slikto vai neveselīgo tauku sarakstā (5).
6. Nātrija nitrāts
Tas ir vēl viens kaitīgs pārtikas konservants, ko izmanto gaļas konservēšanai. Nātrija nitrātu pievieno lielākajai daļai pārstrādātas gaļas, piemēram, bekonam, šķiņķim un desai. Šī slāpekļskābe ir diezgan bīstama ķermenim un var izraisīt kuņģa vēzi. Eiropas valstis, piemēram, Norvēģija un Vācija, ir aizliegušas nātrija nitrāta izmantošanu kā pārtikas konservantu (6).
7. Maleīniskais hidrazīds
Šo konservantu parasti pievieno kartupeļiem, lai tie neizdīgtu. Tas ir zināms ķīmiskais inhibitors un pat var izraisīt vēzi.
8. Bromāti
Tas ir visbiežāk lietotais balto miltu un maizes konservants. Tas var izraisīt caureju un iznīcināt barības vielas.
9. Citronskābe (izgatavota, izmantojot sērskābi)
Citronskābe ir būtiska barības viela, kuras daudzumā atrodams citrusaugļu produktos. Tomēr citronskābe, kas izveidota, izmantojot sērskābi, ir diezgan kaitīga un var izraisīt alerģiskas reakcijas. Šis produkts padara citronskābi jums bīstamu, ja Jums ir nosliece uz alerģiju. Apsveriet iespēju izmantot dabiski sastopamu citronskābi; tas ir dabiskāks un drošāks variants.
10. Benzoāti
Šos konservantus parasti pievieno marinētiem gurķiem, margarīnam, augļu biezenim un sulām. Benzoāti var izraisīt alerģiju un pat izraisīt smadzeņu bojājumus.
Šie pārtikas konservanti palielina pārtikas produktu glabāšanas laiku pārtikas veikalos, taču konservantu ietekme uz cilvēka veselību ir atšķirīga. Tagad, kad jūs zināt par pārtikas konservantu un to nosaukumu kaitīgo ietekmi, atcerieties rūpīgi pārbaudīt šīs sastāvdaļas, iepērkoties pārstrādātu pārtiku.
Lai brīdinātu savus kolēģus lasītājus par jebkādiem citiem toksiskiem konservantiem, atstājiet komentāru zemāk.