Satura rādītājs:
- 11 ingvera blakusparādības
- 1. Var izraisīt grēmas
- 2. Var izraisīt asiņošanu
- 3. Var izraisīt caureju
- 4. Maijs sarūgtina kuņģi
- 5. Grūtniecības laikā var nebūt droša
- 6. Var izraisīt gāzes un vēdera uzpūšanos
- 7. Var pārāk daudz pazemināt cukura līmeni asinīs
- 8. Var izraisīt kairinājumu mutē
- 9. Var izraisīt ādas un acu kairinājumu
- Blakusparādības, lietojot ingveru citā veidā
- Ingvera sakne
- Kurkuma ingvera tēja
- Citrona ingvera tēja
- Ingvera ūdens
- Ingvers Ale
- Ingvera kapsulu blakusparādības
- Iespējamās mijiedarbības
Ingvers ( Zingiber officinale ) ir ļoti populārs ajūrvēdas augs, ko gadsimtiem ilgi lieto daudzu parasto slimību ārstēšanai. Tomēr arī šim ārstniecības augam ir dažas nelabvēlīgas sekas. Tas var mijiedarboties ar noteiktiem medikamentiem un piedevām.
Pārmērīga ingvera lietošana var izraisīt caureju un sirds problēmas un palielināt spontāna aborta risku. Zāle var arī pārāk pazemināt asinsspiedienu.
Lai gan ingvera blakusparādības lielākoties rodas pārmērīga patēriņa dēļ, ir svarīgi par tām zināt.
11 ingvera blakusparādības
1. Var izraisīt grēmas
Ingvers, lietojot lielākās devās (vairāk nekā 4 gramus dienā), var izraisīt vieglu grēmas. Saskaņā ar anekdotiskiem pierādījumiem citas iespējamās blakusparādības ir kuņģa darbības traucējumi un atraugas.
Gadījumā, ja jūs izmantojat ingveru kā alternatīvu līdzekli un rodas dedzināšana kā blakusparādība, ieteicams pamēģināt ingveru kapsulas formā. Tas var neizraisīt blakusparādības.
Amerikāņu pētījums ziņo par grēmas cilvēkiem, kuriem tika dots ingvers (1). Visbiežāk, patērējot vairāk nekā 5 gramus ingvera dienā, var rasties šīs blakusparādības, tostarp grēmas (2).
2. Var izraisīt asiņošanu
Ingvers var saasināt asiņošanas problēmas (3). Tas attiecas ne tikai uz zālēm, bet arī uz visām zālē esošajām sastāvdaļām.
Daži eksperti uzskata, ka ingvers var izraisīt asiņošanu, pateicoties tā antitrombocītu (asins retināšanas) īpašībām (4). Daži uzskata, ka ingvers var vēl vairāk palielināt asiņošanas risku, ja to lieto kopā ar citiem augiem, piemēram, krustnagliņu, ķiploku, žeņšeņu un sarkano āboliņu. Tomēr šajā aspektā ir jāveic vairāk pētījumu.
3. Var izraisīt caureju
Ja ingveru lieto lielā daudzumā, tas var izraisīt caureju. Ingveri, kas ir ingvera aktīvās sastāvdaļas, paātrina ēdiena pāreju caur zarnām un var izraisīt caureju (5). Lai gan tas tika apstiprināts pētījumos ar dzīvniekiem, ir pamatoti veikt vairāk pētījumu ar cilvēkiem.
Caureja var rasties, ja izkārnījumi pārāk ātri pārvietojas caur kuņģa-zarnu trakta ceļu. Nenormāla kuņģa-zarnu trakta kustīgums un pārmērīga kuņģa-zarnu trakta šķidruma sekrēcija izraisa caureju.
4. Maijs sarūgtina kuņģi
Šajā ziņā ir mazāk pētījumu. Ingvers stimulē žults sekrēciju, kas veicina gremošanu. Bet, ja jūsu kuņģis ir tukšs, tas var izraisīt pārmērīgu kuņģa stimulāciju, izraisot gremošanas traucējumus un kuņģa darbības traucējumus.
Tiek uzskatīts, ka ingverā esošais ingveris (kas ir līdzīgs kapsaicīnam, daudzu garšvielu un čili piparu aktīvajai sastāvdaļai) kairina kuņģi, liekot tam ražot vairāk skābes. Tas var likt justies nemierīgam.
Tomēr daži pierādījumi norāda, ka ingvers faktiski varētu palīdzēt ārstēt kuņģa darbības traucējumus (6). Tāpēc ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai saprastu, kā ingvers var izraisīt kuņģa darbības traucējumus.
5. Grūtniecības laikā var nebūt droša
Lai arī ingvers var mazināt nelabumu grūtniecēm, ir svarīgi atzīmēt arī zāļu tumšo pusi. Pēc dažu ekspertu domām, ingvera lietošana var palielināt spontāna aborta risku (7). Tas var nebūt bīstami, ja deva ir mazāka par 1500 mg dienā (8). Viss, kas pārsniedz to, grūtniecēm varētu būt nedrošs.
Ingvera piedevu lietošana lielās devās var izraisīt arī spontāno abortu un citas komplikācijas. Lai arī ingvers ir drošs, ja to lieto pārtikā atrodamajā daudzumā, tas grūtniecības laikā var radīt problēmas. Pārmērīga ingvera uzņemšana grūtniecības laikā var izraisīt arī skābes refluksu un grēmas (8).
Ingvers var palielināt asiņošanas risku, samazinot trombocītu agregāciju (9). Tādējādi mātēm, kuras dzemdību laikā ir zaudējušas ievērojamu daudzumu asiņu, pirmajās dienās pēc dzemdībām ir jāatturas no ingvera.
6. Var izraisīt gāzes un vēdera uzpūšanos
Ingvera tēja var izraisīt noteiktas vieglas gremošanas blakusparādības. Tas visbiežāk ietekmē augšējo gremošanas sistēmu un izraisa augšējo gremošanas gāzi. Ingvera aizstāšana ar piedevām varētu būt viens no risinājumiem. Bet pirms to lietošanas noteikti konsultējieties ar ārstu.
Saskaņā ar Nacionālā papildinošās un integratīvās veselības centra datiem ingvers var izraisīt gāzi (10).
Daži uzskata, ka tas pats varētu notikt arī ar ingvera alu, gāzēto dzērienu. Dažiem cilvēkiem dzēriens var pastiprināt vēdera uzpūšanos.
7. Var pārāk daudz pazemināt cukura līmeni asinīs
Parasti ir zināms, ka ingvers palīdz diabēta ārstēšanai, samazinot cukura līmeni asinīs. Tomēr, ņemot to kopā ar diabēta medikamentiem, var rasties problēmas (11). Ingvers var pastiprināt zāļu iedarbību un izraisīt hipoglikēmiju vai pārmērīgu cukura līmeņa pazemināšanos asinīs.
8. Var izraisīt kairinājumu mutē
To sauc arī par perorālās alerģijas sindromu. Lietojot noteiktus pārtikas produktus, rodas noteiktas alerģijas. Simptomi parasti ir raksturīgi ausīm, ādai un mutei. Viena no šādām alerģijām rodas, lietojot ingveru (tomēr ne visiem cilvēkiem), kur mute sāk niezēt.
Mutes kairinājums var izraisīt arī nepatīkamu garšu. Lai gan pāreja uz ingvera piedevu varētu palīdzēt, tas ne vienmēr notiek. Citas saistītas alerģijas ir tirpšana un mutes pietūkums. Tomēr šajā aspektā ir pieejami ierobežoti pētījumi, un mums ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai saprastu, kāpēc ingvers var izraisīt šīs alerģijas.
9. Var izraisīt ādas un acu kairinājumu
Saskaņā ar Irānas pētījumu visbiežāk alerģiskā reakcija uz ingveru ir izsitumi uz ādas (12). Citas alerģijas pret ingveru ir acu nieze, ādas apsārtums un ādas iekaisums.
Šīs ir galvenās ingvera blakusparādības. Bet jums ir jāapzinās arī daži citi ingvera (vai dažādu ingvera formu) nelabvēlīgie efekti.
Blakusparādības, lietojot ingveru citā veidā
Ingvera sakne
Pārmērīga ingvera saknes lietošana var izraisīt kuņģa darbības traucējumus un sliktu garšu mutē. Tas var izraisīt arī sliktu dūšu (3)
Kurkuma ingvera tēja
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka kurkuma ingvera tēja var izraisīt komplikācijas cilvēkiem, kuriem anamnēzē ir nierakmeņi vai žultsakmeņi. Tēja var pasliktināt stāvokli, palielinot urīnskābes līmeni asinīs. Tas var izraisīt arī vēdera krampjus un vēdera uzpūšanos. Tomēr šajā ziņā ir mazāk pētījumu. Tādēļ konsultējieties ar savu ārstu.
Citrona ingvera tēja
Vienīgā novērotā šīs tējas blakusparādība bija bieža urinēšana. Pārmērīgs citrona ingvera tējas (vai jebkura cita dzēriena) patēriņš var izraisīt biežu urinēšanu. Tādējādi ierobežojiet šī dzēriena uzņemšanu.
Ingvera ūdens
Dažos reģionos to sauc arī par ingvera tēju. Blakusparādības ir līdzīgas ingvera blakusparādībām, tai skaitā grēmas, sāpes vēderā, gāzes un dedzinoša sajūta mutē.
Vēl viena ingvera ūdens (tējas) blakusparādība ir tā, ka tas var traucēt miegu. Tas nozīmē, ka tas var tevi ilgi turēt naktī, ja tu to patērē pirms sitiena gultā. Tomēr šī punkta atbalstam ir pieejama ierobežota informācija.
Ingvers Ale
Pētījumi šajā jomā ir ierobežoti. Viena bīstama ingvera alus blakusparādība varētu būt tā iespējamā mijiedarbība ar vēža medikamentiem. Tas var arī saasināt žultspūšļa slimību.
Ingvera kapsulu blakusparādības
Galvenā ingveru piedevu problēma ir viņu tendence mijiedarboties ar recepšu medikamentiem. Lielākā daļa to blakusparādību ir līdzīgas neapstrādāta ingvera blakusparādībām.
Tika konstatēts, ka ingveram piemīt pretdiabēta īpašības. Ja to lieto kopā ar pretdiabēta medikamentiem, ingvers (vai tā kapsulas) var pārāk daudz pazemināt cukura līmeni asinīs (13).
Ingvers terapeitisko īpašību dēļ ir bijis cieši saistīts ar kurkumu (saukts arī par dzelteno ingveru). Tomēr arī kurkumam var būt blakusparādības, ja tās lieto pārmērīgā daudzumā. Kurkuma var mijiedarboties ar noteiktiem medikamentiem. Tie ietver sirds un asinsvadu zāles, antibiotikas, antikoagulantus, ķīmijterapijas zāles un antihistamīna līdzekļus (14). Lai gan pētījumi ir ierobežoti, lai secinātu dzeltenā ingvera medicīnisko mijiedarbību, ir svarīgi ievērot piesardzību.
Iespējamās mijiedarbības
Ingvers mijiedarbojas arī ar citām zālēm, piemēram, fenprokumonu (zāles, ko Eiropā lieto asins recēšanas palēnināšanai) un varfarīnu (citas zāles, kas palēnina asins recēšanu). Ingvera lietošana kopā ar šīm zālēm var palielināt zilumu un asiņošanas risku (3).