Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir kardamons?
- Kādi ir dažādi kardamona veidi?
- 3. Palīdzība vēža profilaksē
- 4. Ir diurētiskas īpašības
- 5. Palīdz cīnīties ar depresiju
- 6. Cīnās ar astmu
- 7. Palīdzība diabēta ārstēšanā
- 8. Uzlabo mutes veselību
- 9. Uzlabo apetīti
- 10. Pazemina asinsspiediena līmeni
- 11. Uzlabo seksuālo veselību
- 12. Var ārstēt žagas
- 13. Palīdz ārstēt kaklu
- 14. Novērš asins recekļu veidošanos
- Kādi ir ieguvumi ādai?
- 15. Uzlabo sejas krāsu
- 16. Uzlabo asinsriti
- 17. Ārstē ādas alerģijas
- 18. piešķir smaržas
- 19. Piedāvā terapeitiskos ieguvumus ādai
- 20. Darbojas kā lielisks maskēšanas līdzeklis
- 21. Piedāvā lūpu kopšanu
- 22. Palīdz jums sasniegt skaidru ādu
- Kas par ieguvumiem matiem?
- 23. Baro jūsu galvas ādu
- 24. Uzlabo matu veselību
- Kardamons vs. Koriandrs - kas ir salīdzinājums?
- Kā kulinārijā izmantot kardamonu?
- Kā izvēlēties un uzglabāt kardamonu
- Atlase
- Uzglabāšana
- Kādās receptēs jūs varat izmantot kardamonu?
- 1. Kardamona garšvielu tēja
- Ko tev vajag
- Norādījumi
- 2. Kardamona medus vistas gaļa
- Ko tev vajag
- Marinādei
- Vistai
- Norādījumi
- Vai ir kādi fakti par šo garšvielu?
- Kur nopirkt kardamonu?
- Vai kardamonam ir kādas blakusparādības?
- Secinājums
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- Atsauces
Jūs būtu redzējis šo garšvielu gandrīz katrā lielākajā ēdienā, kas pagatavots jūsu mājās. Un tas tā ir iemesla dēļ - kardamona priekšrocības ir milzīgas.
Šis ieraksts aptver daudzos veidus, kā kardamons var padarīt jūsu dzīvi labāku. Turpini lasīt!
Satura rādītājs
- Kas ir kardamons
- Kādi ir dažādi kardamona veidi
- Kāda ir kardamona vēsture
- Kāds ir kardamona uztura profils
- Kādi ir kardamona ieguvumi veselībai
- Kādi ir ieguvumi ādai
- Kas par ieguvumiem matiem
- Kā kulinārijā izmantot kardamonu
- Kā izvēlēties un uzglabāt kardamonu
- Kādās receptēs jūs varat izmantot kardamonu
- Visi lieliski fakti par šo garšvielu
- Kur nopirkt kardamonu
- Vai kardamonam ir kādas blakusparādības
Kas ir kardamons?
Popularly pazīstams kā " Elaichi " Hindi, " Aelakka " malajalu, " Elakkai " Tamil, " Yelakulu " telugu, " Yalakki " kannadu, " Ilaychi " gudžaratu, " Hr̥daya Roga" nepāliešu un "H uba alhal ” Arābu valodā - kardamons ir garšviela, kas pagatavota no vairāku Zingiberaceae dzimtas augu sēklām.
Garšvielu dzimtene ir Indija, Butāna, Nepāla un Indonēzija. Kardamona pākstis ir mazas (tā tās tiek atpazītas), šķērsgriezumā ir trīsstūrveida un veidotas kā vārpstas.
Kardamons, saukts par Garšvielu karalieni, ir pasaulē trešā dārgākā garšviela - to pārspēj tikai safrāns un vaniļa. Un ne tikai tas - šī garšviela ir arī dažāda veida.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir dažādi kardamona veidi?
Zaļais un melnais kardamons - divi galvenie veidi.
Zaļais kardamons , kas pazīstams arī kā īstais kardamons, ir visizplatītākā šķirne. Tas tiek izplatīts no Indijas līdz Malaizijai.
- To lieto, lai aromatizētu gan saldus, gan sāļus ēdienus.
- To smaržai pievieno arī bagātīgiem karijiem un piena bāzes preparātiem.
- Tēju un kafiju arī garšo ar kardamonu.
Melnā kardamona dzimtene ir Himalaju austrumi, un to galvenokārt kultivē Sikkimā, Nepālas austrumos un Indijas Rietumbengālijas daļās. Tas ir brūns un nedaudz iegarens.
- To lieto tikai sāļos ēdienos, piemēram, karijs un biryani.
- Tā ir arī būtiska garam masala (garšvielu maisījuma) sastāvdaļa.
- Tumši brūnās sēklas ir pazīstamas ar savu ārstniecisko vērtību, īpaši barības vielu satura dēļ (gaistošās eļļas, kalcijs, dzelzs utt.).
Mums ir arī malts kardamons - tas ir nekas cits kā tas, ko mēs iegūstam, kad garšviela tiek sasmalcināta, lai iegūtu kardamona pulveri.
3. Palīdzība vēža profilaksē
Kardamons ir parādījis savu potenciālu kā dabisku vēža ārstēšanu. Vairāki pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši, ka garšvielu var izmantot, lai novērstu, aizkavētu un pat mainītu vēža veidošanos.
Saskaņā ar vienu Saūda Arābijas pētījumu kardamona pulvera ievadīšana samazināja audzēju rašanos (6). Kardamons arī samazina vispārējo iekaisumu, kas kavē vēža šūnu augšanu un veicina to nāvi. Citā Saūda Arābijas pētījumā teikts, ka kardamons ir potenciāls meža kuņģa vēža ārstēšanai.
Spice arī parādīja vēlamo ietekmi uz ķīmiski izraisītu kolorektālo vēzi pelēm (7).
4. Ir diurētiskas īpašības
Kardamonam ir diurētiskas īpašības, kas var palīdzēt hipertensijas, sirds mazspējas un epilepsijas gadījumos (8). Šīs kardamona diurētiskās īpašības palīdz arī detoksikācijā.
5. Palīdz cīnīties ar depresiju
Saskaņā ar veselības pārskatu kardamons patiešām var palīdzēt cilvēkiem tikt galā ar depresiju. Vienkārši pulveriet dažas kardamona sēklas un vāriet tās ūdenī kopā ar ikdienas tēju. Lai iegūtu labākus rezultātus, regulāri lietojiet tēju (9).
6. Cīnās ar astmu
Kardamons spēlē lomu cīņā pret astmas simptomiem, piemēram, sēkšanu, klepu, elpas trūkumu un spiedienu krūtīs. Garšviela atvieglo elpošanu, uzlabojot asinsriti plaušās. Tas arī cīnās ar saistīto iekaisumu, nomierinot gļotu membrānas.
Citā ziņojumā teikts, ka zaļo kardamonu var izmantot astmas, bronhīta un daudzu citu elpošanas problēmu ārstēšanai (10).
7. Palīdzība diabēta ārstēšanā
Kardamons ir ārkārtīgi bagāts ar mangānu - minerālu, kas var samazināt diabēta risku. Tomēr šajā aspektā ir jāveic daudz vairāk pētījumu.
8. Uzlabo mutes veselību
Kardamonam piemīt pretmikrobu īpašības, kas uzlabo mutes veselību. Saskaņā ar Eiropas Vispārējās zobārstniecības žurnālu kardamons var pasargāt no perorāliem patogēniem, piemēram, Streptococci mutans (11). Asā kardamona garša pat stimulē siekalu plūsmu - un tas var palīdzēt novērst zobu kariesu.
Kardamons var labi darboties arī sliktas elpas ārstēšanā. It īpaši, ja lietojat garšvielu maisījumu, ieskaitot anīsa, kardamona un fenheļa sēklas, slikta elpa vairs nebūtu problēma (12).
9. Uzlabo apetīti
Kādā Polijas pētījumā uzsvērta kardamona izmantošana apetītes trūkuma ārstēšanai (13). Pat kardamona eļļu var izmantot kā apetītes stimulatoru (14).
Kardamons var palīdzēt arī histoplazmozes ārstēšanā - stāvoklī, kurā viens no simptomiem ir apetītes trūkums (15).
10. Pazemina asinsspiediena līmeni
Shutterstock
Saskaņā ar Indijas pētījumu kardamons efektīvi pazemina asinsspiedienu (16). Jūs varat vienkārši iekļaut kardamonu savās zupās un sautējumos vai pat ceptos izstrādājumos, lai kontrolētu asinsspiediena līmeni.
11. Uzlabo seksuālo veselību
Kardamons ir pārbaudīts afrodiziaks. Garšviela ir bagāta ar savienojumu, ko sauc par cineolu, un tikai neliela šķipsna kardamona pulvera var atbrīvot nervu stimulatorus un veicināt jūsu kaislības.
Dažos ziņojumos teikts, ka kardamons var ārstēt arī impotenci. Turpmāki pētījumi ir pamatoti.
12. Var ārstēt žagas
Kardamons piemīt muskuļus relaksējošām īpašībām, un tas var palīdzēt mazināt žagas. Viss, kas jums jādara, ir karstā ūdens pievienošana tējkaroti kardamona pulvera. Ļaujiet tam stāvēt apmēram 15 minūtes. Celms un lēnām patērē.
13. Palīdz ārstēt kaklu
Kardamona, kanēļa un melno piparu maisījums var radīt brīnumus iekaisušas kakla ārstēšanai. Kamēr kardamons nomierina iekaisušo kaklu un mazina kairinājumu, kanēlis piedāvā antibakteriālu aizsardzību. Un melnie pipari uzlabo abu sastāvdaļu biopieejamību. Jūs varat paņemt 1 gramu kardamona un kanēļa pulveru, 125 mg melno piparu kopā ar 1 tējkaroti medus. Sajauciet visas sastāvdaļas un laiziet maisījumu trīs reizes dienā.
Ir arī konstatēts, ka kardamons mazina nelabumu un novērš vemšanu. Vienā pētījumā testa subjektiem, kuriem tika piešķirts kardamona pulveris, parādījās retāka slikta dūša un vemšana.
14. Novērš asins recekļu veidošanos
Saskaņā ar Indijas Centrālā pārtikas tehnoloģisko pētījumu institūta datiem kardamons satur vairākus komponentus, kas atvieglo asins recekļu veidošanos. Bet jā, šajā aspektā trūkst atbilstošu pētījumu.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir ieguvumi ādai?
Kardamona ādas ieguvumus var attiecināt uz tā antibakteriālajām un antioksidanta īpašībām. Garšviela palīdz ārstēt ādas alerģijas un uzlabo ādas krāsu. To var izmantot arī kā līdzekli ādas attīrīšanai.
15. Uzlabo sejas krāsu
Viena no kardamona priekšrocībām ir tā, ka tā var dot jums gaišu ādu. Kardamona ēteriskā eļļa palīdz novērst plankumus, tādējādi piešķirot jums taisnīgāku sejas ādu.
Jūs varat iegādāties ādas kopšanas līdzekļus, kas satur kardamonu vai tā ēterisko eļļu. Vai arī jūs varat vienkārši sajaukt kardamona pulveri ar medu un uzklāt to kā sejas masku.
16. Uzlabo asinsriti
Kardamons satur C vitamīnu, kas ir spēcīgs antioksidants. Tas uzlabo asinsriti visā ķermenī. Arī daudzi fitosēdvielu slāņi garšvielās var uzlabot asinsriti - kas vienmēr uzlabo ādas veselību.
17. Ārstē ādas alerģijas
Shutterstock
Kardamons, īpaši melnā šķirne, piemīt antibakteriālas īpašības. Kardamona un medus maskas (kardamona pulvera un medus maisījuma) lietošana skartajā zonā var dot atvieglojumu.
18. piešķir smaržas
Kardamonu bieži izmanto kosmētikā, lai piešķirtu aromātu. Pateicoties izteikti pikantajai, saldajai smaržai, gan kardamonu, gan kardamona eļļu izmanto smaržās, ziepēs, ķermeņa mazgāšanas līdzekļos, pulveros un citā kosmētikā. Austrumu stila smaržās un citos aromātiskajos produktos kā sastāvdaļa papildus citām ēteriskajām eļļām bieži tiek izmantots kardamons.
19. Piedāvā terapeitiskos ieguvumus ādai
Kardamonu var izmantot ādas kopšanas līdzekļos antiseptiskiem un pretiekaisuma mērķiem, lai nomierinātu un nomierinātu ādu, pateicoties tā terapeitiskajai iedarbībai. Pievienojot smaržām, tas var stimulēt maņas. Sejas ziepēs tiek izmantots kardamons, lai ādai radītu sasilšanas sajūtu. Šie kosmētikas līdzekļi, kas kardamonu lieto terapeitisku iemeslu dēļ, ir pazīstami kā aromterapijas produkti.
20. Darbojas kā lielisks maskēšanas līdzeklis
Spēcīgā kardamona smarža var novērst nepatīkamās smakas. Tas padara to par lielisku papildinājumu kosmētikas līdzekļiem, piemēram, toneriem, kas kalpo noteiktai funkcijai, bet smaržo nepievilcīgi dažu sastāvdaļu iekļaušanas dēļ. Šiem produktiem pievieno kardamonu, lai maskētu nepatīkamo aromātu, vienlaikus saglabājot kosmētikas priekšrocības.
21. Piedāvā lūpu kopšanu
Kardamona ēterisko eļļu bieži pievieno kosmētikai, kas tiek uzklāta uz lūpām (piemēram, lūpu balzāmiem), lai piešķirtu eļļas garšu un padarītu lūpas gludas.
Jūs varat vienkārši uzklāt eļļu uz ādas pirms gulētiešanas un no rīta to nomazgāt.
22. Palīdz jums sasniegt skaidru ādu
Melnais kardamons palīdz izskalot toksīnus, kas citādi varētu kaitēt jūsu ādai. Košļājot dažus melnos kardamonus, jūsu ķermenis detoksicējas, tādējādi nodrošinot jums skaidrāku ādu.
Atpakaļ uz TOC
Kas par ieguvumiem matiem?
Kardamons var uzlabot matu augšanu un noteiktu galvas ādas problēmu ārstēšanu.
23. Baro jūsu galvas ādu
Kardamona un jo īpaši melnā tipa antioksidanta īpašības baro jūsu galvas ādu un uzlabo tās veselību. Garšviela arī baro matu folikulus un uzlabo matu izturību. Jūs varat mazgāt matus ar kardamona ūdeni (sajauciet pulveri ar ūdeni un lietojiet pirms šampūna), lai sasniegtu vēlamos rezultātus.
Garšvielas antibakteriālās īpašības pat ārstē galvas ādas infekcijas, ja tādas ir.
24. Uzlabo matu veselību
Shutterstock
Tas ir dots. Uzlabota galvas ādas veselība visbiežāk nozīmē stiprākus un izskatīgākus matus. Garšviela stiprina matu saknes un piedāvā matiem spīdumu un spīdumu.
Tie bija ieguvumi. Vienkārša garšviela var pārveidot jūsu veselību, ja vien to lietojat regulāri. Un tagad mums ir jārisina svarīgs jautājums - kāda ir atšķirība starp kardamonu un koriandru? Pirmkārt, kāpēc mums vajadzētu rūpēties par šādu salīdzinājumu?
Atpakaļ uz TOC
Kardamons vs. Koriandrs - kas ir salīdzinājums?
Abas ir garšvielas ar līdzīgām priekšrocībām (tieši tāpēc mūs interesē šis salīdzinājums). Tāpat kā, teiksim, abus lieto augsta cukura līmeņa asinīs, augsta asinsspiediena un citu gremošanas problēmu ārstēšanai. Arī kardamons un koriandrs ir divas no piecām gremošanas garšvielām, kas minētas ajūrvēdā. Pārējie trīs ir ķimenes, ingvers un fenheļa.
Bet ir daži faktori, kuros abas garšvielas atšķiras.
Kardamons | Koriandrs |
Izgatavots no ingveru ģimenes augu sēklu pākstīm | Nāk no cilantro auga sēklām |
Tiek uzskatīts par sildošu garšvielu | Tiek uzskatīts par dzesējošu garšvielu |
Dzimtene ir Dienvidāzija un Indija | Dzimusi Vidusjūrā un Dienvideiropas daļās |
Gvatemala ir lielākā ražotāja no šodienas | Indija ir lielākā ražotāja uz šodienu |
Izmanto kā līdzekli pret sliktu elpu un astmu | Izmanto, lai novērstu saindēšanos ar pārtiku |
Labi. Tagad, kad esat pārliecināts, ka kardamonam ir lieliskas priekšrocības, kā jūs izmantojat garšvielu ēdiena gatavošanā?
Atpakaļ uz TOC
Kā kulinārijā izmantot kardamonu?
Kardamons ir viena no visdārgākajām garšvielām visā pasaulē. To var izmantot kopumā, kā arī maltu formu dažādos ēdienos, sākot no karija pulveriem, dals un masalas līdz desertiem un dzērieniem. Gatavojot sēklas, pirms cepšanas tām jābūt sasitām ar naža aizmuguri vai samaltām ar citām garšvielām. Zemāk ir sniegti padomi par kardamona kā sastāvdaļas izmantošanu.
- Indijā kardamons ir viena no galvenajām garam masala sastāvdaļām - garšvielu kombinācija, ko izmanto gan veģetārajos, gan ne-veģetārajos ēdienos. Tā ir arī svarīga sastāvdaļa karija pulvera pagatavošanā, ko parasti izmanto Indijas kulinārijā.
- Kardamonu var pievienot tējai vai kafijai, lai piešķirtu tā patīkamo un atsvaidzinošo aromātu. Pirms vārīšanas maltai kafijai varat pievienot nedaudz kardamona, pēc tam saldināt un papildināt ar krējumu.
- Pulaos, karijs un karstos ēdienos pievieno veselas zaļās kardamona pākstis. Tā kā apvalks ēdiena gatavošanas laikā integrējas, tas ievada ēdienu ar savu būtību un atsvaidzinošu aromātu. Tādējādi to bieži izmanto, lai piešķirtu aromātu biryaniem, pulaos un kebabiem.
- Papildus sāļajiem ēdieniem kardamonu var izmantot tādos desertos kā kheer un firni, kā arī saldumos, piemēram, gulab jamun, gajar ka halwa utt. Skandināvijas valstīs kanēļa vietā to izmanto visu veidu saldo konditorejas un maizes ēdienu aromatizēšanai.
- Malto kardamona sēklas var izmantot, lai aromatizētu pārtikas produktus, piemēram, zupas, pastas, sautējumus, biezenīšus un rīsu ēdienus. Jūs varat mēģināt pievienot dažas sēklas savam mājās gatavotam rīsu pudiņam, saldējumam, olu krēmam vai apkaisīt tos ar svaigu augļu salātiem.
- Vistas gaļu var marinēt medū, kardamonā un piparos. Pēc tam to var apcept uz plīts virsmas un cept, lai pagatavotu gardo kardamona medus vistu.
- Jūs varat pagatavot citrusaugļu salātus, kas sastāv no citrusaugļiem, piemēram, greipfrūta un apelsīniem, saldināt to ar medu un garšot ar laima sulu un kardamonu.
- Zviedru kafijas maize ir nedaudz salda rauga maize. Tas parasti ir aromatizēts ar kardamonu un pīts vai izgatavots no vainaga formas mīklas.
- Citronus var saglabāt kardamonā. Pēc tam tos var izmantot dažādos ēdienos.
- Izgrieziet citronus gareniski ceturtdaļās, atstājot kātu piestiprinātu.
- Berzējiet viņu mīkstumu ar nedaudz košera sāls un ielieciet vienu ēdamkaroti sāls stikla burkas apakšā.
- Novietojiet šīs citrona ceturtdaļas šajā burkā pārmaiņus ar sāli, kardamona pākstīm un lauru lapām.
- Ielejiet nedaudz sulas, kas ir pietiekama, lai pārklātu citronus un cieši pārklātu. Ļauj maisījumam nostāvēties apmēram 3 nedēļas,
- Turpiniet katru dienu kratīt burku, lai sajauktu sāli. Šos konservētos citronus var uzglabāt ledusskapī līdz 6 mēnešiem, kas pārklāti ar citronu sulu.
- Lassi ir atsvaidzinošs dzēriens, kas ir diezgan populārs Indijā. Lai nodrošinātu skaidru garšu, lassi var pievienot kardamona pulveri. Jūs to varat pagatavot, apvienojot biezpienu, pilnpiena pienu, cukura pulveri un kardamona pulveri un maisot šīs sastāvdaļas maisītājā 2 līdz 3 minūtes. Pēc cukura kubiņu pievienošanas pasniedziet to glāzēs. Jūs varat arī izrotāt lassi ar kardamona pulveri un sasmalcinātiem sausiem augļiem.
- Indiešu stila basmati rīsi ir sāļš ēdiens, kas ir aromatizēts ar veselām garšvielām, ieskaitot kardamonu.
- Viss, kas jums jādara, ir bļodā jāievieto rīsi, pievienojot tik daudz ūdens, lai tie būtu pārklāti.
- Katliņā uz vidējas uguns uzkarsē nedaudz eļļas un pievieno kanēļa standziņas, kardamona pākstis, krustnagliņas un ķimeņu sēklas.
- Pēc apmēram minūtes vārīšanas pievienojiet sasmalcinātu sīpolu. Sautējiet to līdz zeltaini brūnai apmēram 10 minūtes.
- Iztukšojiet ūdeni no rīsiem, vāriet un dažas minūtes maisiet katlu. Pievieno sāli un ūdeni. Vāra uz lēnas uguns apmēram 15 minūtes zemā siltumā, līdz viss ūdens ir absorbēts.
- Pirms pasniegšanas ļauj tam nostāvēties 5 minūtes un pūcēties ar dakšiņu. To var pasniegt ar kariju vai dal (lēcām).
Tie ir dažādi veidi, kā jūs varat izmantot kardamonu ēdiena gatavošanā. Bet pat pirms to izdarāt, vispirms ir jāizvēlas un jāuzglabā garšviela, vai ne?
Kā jūs to darīsit?
Atpakaļ uz TOC
Kā izvēlēties un uzglabāt kardamonu
Atlase
Gan maltas, gan vaļīgas kardamona sēklas ir pieejamas lielveikalu garšvielu sadaļā, savukārt veselas pākstis ir pieejamas specializētos veikalos.
- Pērkot kardamonu, vienmēr dodiet priekšroku zaļajam, jo tam ir sarežģīta garša, kas piemērota gan saldajiem, gan sāļajiem ēdieniem. Turklāt būtu jāizvēlas veseli kardamona pākstis virs zemes. Meklējiet mazas futbola formas pākstis ar zaļu nokrāsu. Viņiem vajadzētu smaržot pēc priedes un ziedu kombinācijas.
- Ja nepieciešams malts kardamons, sēklas no visas pākstis ieteicams sasmalcināt ar javu un piestu vai garšvielu dzirnaviņām. Tomēr maltais kardamons ātri zaudē garšu, kamēr visa garšviela paliek spēcīga gadu vai pat ilgāk.
Kardamons ir dārga garšviela, tāpēc zemes kardamonam bieži pievieno citas garšvielas, lai samazinātu izmaksas. Pākšu atvēršanās vai sēklu malšana izraisa ātru kardamona garšas un aromāta zudumu, jo ātri zaudē ēteriskās eļļas.
Uzglabāšana
Pareiza kardamona uzglabāšana ir īpaši svarīga, lai saglabātu tā garšu un aromātu un pagarinātu glabāšanas laiku.
- Labākais veids ir uzglabāt kardamonu pākšu veidā, jo, kad sēklas ir pakļautas vai samaltas, tās ātri zaudē savu garšu un aromātu.
- Kardamona pākstis var kalpot līdz pat gadam, ja tās uzglabā hermētiskā traukā vēsā, sausā vietā.
- Sausas kardamona kapsulas jāuzglabā mitruma necaurlaidīgos traukos, prom no tiešiem saules stariem.
- Lai ilgstoši uzglabātu bez taras, pākstis jāuzglabā koka kastēs polietilēna oderējumu maisiņos. Tas saglabās pākšu zaļo krāsu. Pirms ievietojat kapsulu glabāšanas maisiņos, pārliecinieties, ka tie ir pilnībā izžuvuši. Jebkurš mitrums maisiņā izraisīs to puvi. Turklāt tie regulāri jāpārbauda, vai nav mitruma vai sabojāšanas pazīmju.
- Glabāšanas telpai jābūt tumšai, sausai, tīrai, vēsai un bez kaitēkļiem. Lai pasargātu pākstis no kaitēkļiem un kukaiņiem, uz logiem jāuzstāda odu tīklojumi. Tos vajadzētu turēt prom no spēcīgi smaržojošiem ēdieniem, mazgāšanas līdzekļiem un krāsām, jo tie sabojās smalko kardamona aromātu.
Labi. Tagad jūs zināt, kā izvēlēties pareizo kardamona veidu un pareizi uzglabāt. Kā būtu ar garšvielu izmantošanu dažās pievilcīgās receptēs?
Atpakaļ uz TOC
Kādās receptēs jūs varat izmantot kardamonu?
1. Kardamona garšvielu tēja
Ko tev vajag
- 1 tējkarote maltu ingveru
- 1/2 tējkarotes maltā kardamona
- 1/8 tējkarotes katra maltu krustnagliņu un melno piparu
- 1 kanēļa standziņa
- 2 1/2 tases ūdens
- 2 melnās tējas maisiņi
- 2 1/2 tases piena ar zemu tauku saturu
- 2 ēdamkarotes medus
- 2 ēdamkarotes apelsīnu mizas, dekorēšanai
Norādījumi
- Nelielā traukā sajauciet ingveru, kardamonu, krustnagliņas un melnos piparus. Atlikt malā.
- Katliņu piepilda ar ūdeni un pilnībā uzvāra. Ievietojiet tējas maisiņus un kanēļa standziņu ūdenī. Samaisiet garšvielu maisījumu un samaziniet, lai sautētu.
- Stāvas apmēram 5 minūtes, lai iegūtu bagātīgu tējas aromātu.
- Noņemiet tējas maisiņus un kanēļa standziņu.
- Pievieno pienu un medu. Turpina vārīties, līdz tēja ir pietiekami uzkarsēta. Turpiniet maigi maisīt, lai putas neveidotos uz piena.
- Ielejiet tēju krūzēs un apkaisa ar apelsīnu miziņu.
2. Kardamona medus vistas gaļa
Ko tev vajag
Marinādei
- 4 ēdamkarotes medus
- 2 ēdamkarotes šerija
- 1 tējkarote maltu kardamona sēklu un maltu piparu
Vistai
- 1 vesela vistas gaļa sagriezta daļās
- 2 ēdamkarotes olīveļļas
- 1 plānās šķēlēs sagrieztu citronu
- Sāls un pipari
Norādījumi
- Vistas marinēšanai nedaudz uzsildiet medu un iemaisiet šeriju, kardamonu un piparu kukurūzu. Ievietojiet marinādi un vistu lielā bļodā un ielieciet vistu ar marinādi. Pārklājiet trauku ar plastmasas apvalku un ļaujiet tam sēdēt apmēram 30 minūtes (istabas temperatūrā).
- Uzkarsē cepeškrāsni līdz 390 oF.
- Sildiet olīveļļu vidējā siltumā lielā pannā. Apcepiet vistu apmēram 30 sekundes, līdz tā kļūst zeltaina.
- Tagad ievietojiet citrona šķēles grauzdēšanas pannā un uzlieciet vistas gabalus uz augšu. Slaucīt tos ar marinādi. Pagaršo ar sāli un pipariem. Pārklāj ar foliju.
- Liek cepeškrāsnī un cep apmēram 30 minūtes. Noņemiet foliju un turpiniet cept vēl 15 minūtes. Gadījumā, ja vista kļūst pārāk tumša, nolieciet ar foliju.
- Izņem no krāsns un ļauj tai atpūsties 10 minūtes.
- Pasniedziet ar kartupeļu biezeni vai rīsiem.
Receptes noteikti ir lieliskas. Bet fakti par kardamonu dod jums pilnīgi jaunu skatījumu uz garšvielu.
Atpakaļ uz TOC
Vai ir kādi fakti par šo garšvielu?
- Kardamons pirmo reizi tika ieviests Gvatemalā 1914. gadā, un šodien tas ir lielākais garšvielu ražotājs.
- Kardamons, kurkuma un ingvers pieder tai pašai botāniskajai dzimtai (Zingiberaceae).
- Jums nav īsti jāizmet kardamona pākstis (zaļie vāki). Jūs varat tos izmantot tādus, kādi tie ir.
- Baltais kardamons nav kardamona šķirne, bet tikai baltais zaļais.
Interesanti, kur nopirkt šo garšvielu?
Atpakaļ uz TOC
Kur nopirkt kardamonu?
Jūsu tuvākais lielveikals ir labākā vieta.
Kardamons ir brīnišķīgi barojošs. Bet ir svarīgi zināt arī tās otru pusi - ne tik pievilcīgo.
Atpakaļ uz TOC
Vai kardamonam ir kādas blakusparādības?
Jā. Un šeit viņi ir.
- Jautājumi par grūtniecību un zīdīšanu
Lai gan kardamona lietošana normālā daudzumā ir droša, garšvielu kā zāļu lietošanai var būt dažas nevēlamas sekas. Palieciet droši un patērējiet to tikai pārtikas daudzumos. Vai arī izvairieties no lietošanas vispār.
- Žultsakmeņu kolikas
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Turpiniet pievienot šo garšvielu katram lielākajam ēdienam jūsu mājās. Un turpiniet novērtēt arī tā priekšrocības.
Un jā, pastāstiet mums, kā šis ieraksts jums ir palīdzējis. Jūsu atsauksmes palīdzēs mums labāk kalpot jums. Atstājiet komentāru zemāk.
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Kas ir labs melnā kardamona aizstājējs?
Cik acīmredzami tas izklausās, tas ir zaļais kardamons. Bet zaļajai šķirnei trūkst dūmu un karstā aromāta.
Kādas ir vārīta kardamona ūdens dzeršanas priekšrocības?
Tas būtu visefektīvākais, lai nomierinātu nelabumu un vemšanu. Un tas piedāvā arī citas priekšrocības. Gargling ar ūdeni var palīdzēt mazināt kakla sāpes.
Atsauces
- “Garšvielu kardamona antioksidatīvā iedarbība pret…”. Chittaranjan National Cancer Institute, Kolkata, Indija. 2012. gada septembris.
- “Kardamona aizsargājošās iedarbības…”. RC Patel Farmācijas izglītības un pētniecības institūts, Širpūra, Indija. 2015. gada novembris.
- "Garšvielu gremošanas stimulējošā darbība: mīts vai realitāte?" Centrālais pārtikas tehnoloģisko pētījumu institūts, Misora, Indija. 2003. gada augusts.
- “Zaļais un melnais kardamons ar uzturu saistītā…”. Viktorijas universitāte, Austrālija. 2015. gada septembris.
- "Ko sirds eksperti ēd vakariņās?". Hārvardas medicīnas skola. 2016. gada maijs.
- “Kardamona ķīmiski profilaktiskā iedarbība…”. Krusa universitāte, Saūda Arābija. 2012. gada jūnijs.
- “Lipīdu peroksidācijas un uzlabošanas kavēšana…”. Āzijas un Klusā okeāna vēža profilakses žurnāls.
- “Kardamona zarnu modulējošās, asinsspiedienu pazeminošās, diurētiskās un nomierinošās aktivitātes”. Aga Khan Universitāte, Karači, Pakistāna. 2008. gada februāris.
- “Depresijas izārstēšana”. USC digitālais folkloras arhīvs.
- “Zaļais un melnais kardamons ar uzturu saistītā…”. Viktorijas universitāte, Melburna, Austrālija.
- “Kardamons un mutes dobuma veselība”. Eiropas Vispārējās zobārstniecības žurnāls.
- “Uzturs sliktai elpai”. Glendāles kopienas koledža.
- “EPR spektroskopijas piemērošana pārbaudei…”. Silēzijas Medicīnas universitāte Katovicē, Polijā. 2013. gada marts.
- “22 komponentu vienlaicīga HPLC noteikšana…”. East India Pharmaceutical Works Limited, Kolkata, Indija. 2014. gada janvāris.
- “Histoplazmoze”. Merilendas Universitātes Medicīnas centrs.
- “Asinsspiediena pazemināšana, fibrinolīzes uzlabošana un antioksidanta aktivitātes…”. Medicīnas koledža, Udaipur, Radžastāna, Indija. 2009. gada decembris.