Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir lektīni?
- Kuros pārtikas produktos ir daudz lektīnu?
- 1. Sarkanās pupiņu pupiņas
- 2. Sojas pupas
- 3. Kvieši
- 4. Tomāti
- 5. Zemesrieksti
- 6. Kartupeļi
- 7. Dārzeņu eļļas
- 8. Piena
- Vai lektīni ir tik slikti?
Lektīni ir olbaltumvielas, kas sastopamas visās dzīvības formās, ieskaitot ēdienu, ko ēdat. Interesanti, ka tiem ir gan pozitīva, gan negatīva ietekme. Pētījumi mums parāda, ka tie var kavēt dažu uzturvielu uzsūkšanos - un tas var būt bīstami. Vai tas nozīmē, ka jums jāizvairās no pārtikas produktiem, kas satur lektīnus? Apskatīsim, ko saka pētījums.
Satura rādītājs
- Kas ir lektīni?
- Kuros pārtikas produktos ir daudz lektīnu?
- Vai lektīni ir tik slikti?
- Kā vēl samazināt lektīnu daudzumu no iecienītākajiem ēdieniem?
Kas ir lektīni?
Lektīni ir specifiski olbaltumvielas, kas saistās ar ogļhidrātiem, kas palīdz atvieglot saziņu starp ķermeņa šūnām (1). Tie ir visuresoši - atrodami augos, dzīvniekos un pat mikroorganismos.
Tie satur arī slāpekli, kas ir būtisks augu augšanai. Lektīnu īpašības, kas palīdz aizsargāt augus, var izraisīt cilvēka gremošanu. Lektīni pretojas šķelšanai zarnās, kas potenciāli var veicināt slimības. Šie proteīni, lietojot to aktīvajā stāvoklī, var izraisīt negatīvas sekas (2).
Visizplatītākais no šiem efektiem ir neapstrādātu vai nepietiekami termiski apstrādātu pupiņu uzņemšana. Tie satur fitohemaglutinīnu, lektīnu, kas izraisa sarkano asins šūnu salipšanu. Sekas ir slikta dūša, kuņģa darbības traucējumi, caureja, vemšana un vēdera uzpūšanās (3).
Arī citi pētījumi ar dzīvniekiem ir atklājuši, ka aktīvie lektīni var traucēt barības vielu uzsūkšanos. Tas notiek, kad lektīni saistās ar gremošanas trakta šūnu līnijām, traucējot barības vielu (īpaši kalcija, dzelzs, cinka un fosfora) sadalīšanos un absorbciju (2).
Lektīni ilgstoši saistās ar šūnām, iespējams, izraisot autoimūnas reakcijas. Daži avoti liecina, ka tas var izraisīt iekaisuma apstākļus, piemēram, reimatoīdo artrītu un 1. tipa cukura diabētu (4).
Vai tas nozīmē, ka jums jāatturas no pārtikas produktiem ar lielu daudzumu lektīnu? Mēs to precīzi neiesakām - iemeslu dēļ mēs to apspriedīsim vēlāk šajā amatā. Bet vispirms mēs aplūkosim pārtikas produktus ar augstu šo olbaltumvielu saturu.
Atpakaļ uz TOC
Kuros pārtikas produktos ir daudz lektīnu?
1. Sarkanās pupiņu pupiņas
Kā jau tika apspriests iepriekš, sarkanās pupiņas satur fitohemaglutinīnu, lektīnu, kas var izraisīt gremošanas problēmas. Tas ir taisnība, ja jūs patērējat pupiņas neapstrādātā vai nepietiekami termiski apstrādātā veidā. Neapstrādātas pupiņu pupiņas satur 20 000 līdz 70 000 hau1 fitohemaglutinīna, bet pilnībā vārītas pupiņas satur tikai 200 līdz 400 hau (5).
Pētījumos ar žurkām fitohemaglutinīns bija izraisījis gļotādas traucējumus un zarnu funkcionālos traucējumus (6).
Lai gan citās pupiņās (baltās pupiņas un grieķu sviesta pupiņas) ir lektīni, sarkanajā šķirnē tās ir visaugstākajā koncentrācijā. To vārīšana uz lielas uguns var deaktivizēt šo lektīnu.
Tomēr jums nav jāatsakās no pākšaugiem, piemēram, sarkanajām pupiņām. Viņiem ir zems glikēmiskais indekss, un tie labi palīdz novērst 2. tipa cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimības (7).
2. Sojas pupas
Shutterstock
Sojas pupu lektīnus sauc arī par sojas pupiņu aglutinīniem. Tāpat kā sarkanās pupiņas, arī sojas pupās ir salīdzinoši daudz lektīnu.
Pētījumi rāda, ka uztura sojas pupiņu aglutinīns var ietekmēt noteiktu hormonu sekrēciju, kas modulē glikozes rezerves asinīs (8). Šie pētījumi, kas veikti ar žurkām, arī parādīja sliktu liesas un nieru augšanu. Lai gan ietekme uz cilvēkiem var nebūt tik krasa, ieteicams ievērot piesardzību.
Citi pētījumi arī parāda, ka sojas pupiņu aglutinīns var negatīvi ietekmēt zarnu struktūru, zarnu caurlaidību, zarnu floru un gļotādas imūnsistēmu (9).
Pozitīvi ir tas, ka sojas pupas palīdz samazināt holesterīna līmeni un samazina aptaukošanās un 2. tipa diabēta risku (10), (11), (12).
Tika konstatēts, ka diedzētas sojas pupas samazina lektīna saturu par 59% (13). Tas var darboties arī ar zirņiem, kas satur fitīnskābi, lektīnu (lai arī ne ļoti lielā daudzumā).
3. Kvieši
Kvieši satur lektīnu, ko sauc par kviešu dīgļu aglutinīnu (14). Šis lektīns var mainīt zarnu epitēlija un baktēriju šūnu darbību cilvēka zarnās (15).
Pētījumos ar žurkām kviešu asnu aglutinīna uzņemšana samazināja pārtikas olbaltumvielu sagremojamību un pareizu izmantošanu (16).
Citā pētījumā tika konstatēts, ka kviešu asnu aglutinīns izraisa iekaisumu veicinošu citokīnu (savienojumu, kas veicina iekaisumu organismā) sintēzi (17).
Lektīna aktivitāte ir novērota arī citos graudaugu graudos, piemēram, auzās, kukurūzā, rīsos un miežos, lai gan visvairāk pētīta ir kviešu dīgļos (14).
Bet arī kviešiem ir labvēlīga ietekme. Tā augsts šķiedrvielu saturs var dot labumu zarnām (18). Pilngraudu kvieši satur arī ferulīnskābi, antioksidantu, kas, kā zināms, cīnās ar sirds slimībām (19).
4. Tomāti
Tika konstatēts, ka tomātu lektīni pretojas gremošanai zīdītāju gremošanas kanālā, taču tiem nebija kaitīgas ietekmes (20). Bez tam nav pietiekami daudz pētījumu, kas parādītu, kā tomātu lektīni var būt slikti.
Daži cilvēki reaģē uz tomātiem, bet tam varētu būt vairāk sakara ar stāvokli, ko sauc par ziedputekšņu pārtikas alerģijas sindromu, nekā lektīna saturs (21).
Vissvarīgākais tomātu aspekts ir likopēna saturs. Tika konstatēts, ka likopēns krasi samazina hronisku slimību, piemēram, vēža un sirds un asinsvadu slimību, risku (22).
5. Zemesrieksti
Zemesriekstu lektīnu sauc par zemesriekstu aglutinīnu. Pētījumi liecina, ka šis lektīns var veicināt cilvēka vēža augšanu. Atšķirībā no lektīniem no sarkanajām pupiņu pupiņām vai sojas pupiņām, zemesriekstu aglutinīns ir diezgan izturīgs pret karstumu, un to nevar novērst, rūpīgi gatavojot (23).
Šis lektīns arī ātri nonāk cilvēka asinīs tūlīt pēc zemesriekstu uzņemšanas un var paātrināt cilvēka vēža audzēju izplatīšanos (23).
Bet šie pētījumi tika veikti, izmantojot ļoti lielas zemesriekstu lektīnu devas, kas novietotas tieši uz vēža šūnām. Mums nav pētījumu, kas liecinātu, kas tieši notiek cilvēka ķermenī.
No otras puses, zemesriekstos ir daudz bioaktīvu savienojumu, kas novērš slimības un veicina ilgmūžību. Savienojumi, piemēram, resveratrols un flavonoīdi, var bloķēt holesterīna uzsūkšanos no uztura (24).
Regulāra riekstu, ieskaitot zemesriekstu, uzņemšana var arī samazināt sirds slimību risku (25).
6. Kartupeļi
Shutterstock
Kartupeļi satur karstumizturīgu lektīnu, ko sauc par solanum tuberosum aglutinīnu. Apmēram 50% kartupeļu lektīna satura paliek neskarti pat pēc vārīšanas (26).
Viens pētījums liecina, ka šie lektīni var izraisīt negatīvas sekas dažiem cilvēkiem, kuri ēd kartupeļus (26).
Bet kartupeļi rada brīnumus jūsu veselībai. Vārījumu ādās ir daudz šķiedrvielu. Dārzeņi ir arī lieliski C vitamīna, B vitamīnu un kālija avoti (27).
7. Dārzeņu eļļas
Mums šeit ir mazāk informācijas. Bet daži anekdotiski avoti liecina, ka augu eļļas, kas izgatavotas no pupiņām ar augstu lektīna saturu vai sēklām (kukurūzas eļļa vai sojas pupu eļļa), var saturēt lektīnus. Šīs eļļas varētu arī ģenētiski modificēt, palielinot to potenciālās slimības, kuras tās var izraisīt.
8. Piena
Arī šeit mums ir nepietiekama informācija. Piena produkti, kas izgatavoti no Ziemeļamerikas govīm, var saturēt kazeīnu A1 - lektīnam līdzīgu olbaltumvielu. Tas var izraisīt noteiktas blakusparādības.
Kokosriekstu piens šajā gadījumā var būt brīnišķīga alternatīva.
Šie ir visizplatītākie pārtikas produkti, kas satur lektīnus. Vai šajā sarakstā ir kāds no iecienītākajiem ēdieniem? Vai tas nozīmē, ka jūs vairs nevarat tos ēst? Nu, ziņas nav tik sliktas, kā jūs domājat.
Atpakaļ uz TOC
Vai lektīni ir tik slikti?
Ir svarīgi saprast, ka lielākā daļa pētījumu par lektīniem veikti dzīvniekiem, nevis cilvēkiem. Arī šie pētījumi ietvēra lektīnu lietošanu pārmērīgi lielos daudzumos. Reti kurš patērē tik daudz no iepriekš minētajiem pārtikas produktiem, kurus ietekmē lektīni.
Bet tad mums jāievēro piesardzība.
Mēs neiesakām izslēgt šos ēdienus no uztura, jo tie satur dažas no spēcīgākajām uzturvielām, kas ir noderīgas jūsu veselībai. Arī ārsta konsultācija ir