Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Kas ir hlorofils?
- Kā un kāpēc hlorofils mums ir svarīgs?
- 8 pārsteidzoši hlorofila ieguvumi
- 1. Spēcīgs antioksidants
- 2. Stimulē svara zudumu
- 3. Var palīdzēt mazināt gremošanas traucējumus un aizcietējumus
- 4. Dabīgs dezodorants
- 5. Ārstē anēmiju un asiņošanas traucējumus
- 6. Pārvalda un novērš vēzi
- 7. Ir pretiekaisuma iedarbība uz orgāniem
- 8. Uzlabo kaulu un muskuļu veselību
- Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar hlorofilu?
- Vai ir kādas hlorofila blakusparādības vai bažas par drošību?
- Kas ir pēdējais zvans?
- Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
- Atsauces
Ko darīt, ja es jums teiktu, ka ap jums esošais apstādījumu avots var pasargāt jūs no vēža un palīdzēt zaudēt svaru? Sastāvdaļa, uz kuru es atsaucos, ir augu valsts mugurkauls, un tā var atbalstīt arī jūsu mugurkaulu!
Tiem no jums, kuri zaudēja minējumus, es runāju par hlorofilu.
Jā, jūs to izlasījāt pareizi - tas ir vajadzīgs ne tikai augiem. Hlorofils ir tik spēcīgs tīrīšanas līdzeklis, ka jums tas ir jāpadara par daļu no rīta sulām. Vai vēlaties uzzināt, kāpēc? Turpini lasīt!
Satura rādītājs
- Kas ir hlorofils?
- Kā un kāpēc tas mums ir svarīgi?
- 8 pārsteidzoši hlorofila ieguvumi
- Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar hlorofilu?
- Vai ir kādas hlorofila blakusparādības vai bažas par drošību?
Kas ir hlorofils?
Vienkārši sakot, tieši hlorofils piešķir zaļo krāsu augiem un nedaudzām aļģēm. Tas ir ar magniju bagāts pigments, kas absorbē saules gaismu un izraisa fotosintēzi.
Pamatojoties uz ķīmisko struktūru un sastopamību, hlorofils tiek klasificēts dažādās klasēs:
- Hlorofils a: atrodams visos sauszemes augos, aļģēs un zilaļģēs, kas var fotosintezēt.
- Hlorofils b: nepārprotami atrodams zaļajās aļģēs un augstākajos augos ar hlorofilu a.
- Hlorofils c: atrodams kā palīgpigments ar hlorofilu a brūnajās aļģēs un diatomās.
- Hlorofils d: atrodams kā papildu pigments ar hlorofilu a dažās sarkanajās aļģēs.
Ir retāki hlorofila varianti, kas tiek pētīti, lai saprastu to rašanos un nozīmi.
Vai tas nav pārsteidzoši? Viena maza molekula var vadīt visu augu valstību! Bet ko tas īsti dara, lai būtu pelnījis visu šo uzmanību? Šeit ir atbilde.
Atpakaļ uz TOC
Kā un kāpēc hlorofils mums ir svarīgs?
Papildus atbildībai par fotosintēzi augos, hlorofils (un tā ūdenī šķīstošais atvasinājums hlorofilīns) cilvēkiem dod labumu dažādos veidos. Pārsteidzoši, vai ne?
To pētnieki ir izdomājuši. Lai arī slikti uzsūcas, hlorofils vai hlorofilīns saistās ar mijiedarbību ar vēzi izraisošām ķīmiskajām vielām un novērš vēzi, attīra asinis un aizsargā jūsu GI traktu, aknas un nieres ar antioksidanta īpašībām.
Lūk, vēl viena lieta, kas man iešāvās prātā - hlorofilam ir līdzīga ķīmiskā struktūra ar hemoglobīnu! Hemoglobīnam ir dzelzs atoms “hem” gredzena centrā, bet hlorofilam ir magnija atoms. Citiem vārdiem sakot, hlorofils ir kā doppelgänger un krīzes laikā var aizpildīt hemoglobīna līmeni (1).
Kad sapratu augu un dzīvnieku (cilvēku) valstību arhitektūras līdzību, man bija zosāda. Tātad, es jūs aizpildīšu vairāk par šādiem “augu eliksīra”, kas ir hlorofils, brīnumiem.
Jums nav citas izvēles kā lasīt uz priekšu!
Atpakaļ uz TOC
8 pārsteidzoši hlorofila ieguvumi
1. Spēcīgs antioksidants
Hlorofils var cīnīties ar oksidatīvo stresu tāpat kā citi zināmie antioksidanti, piemēram, E vitamīns, C vitamīns, polifenoli un kofeila atvasinājumi. Starp tiem vara saturošs hlorofilīns ir spēcīgāks nekā hlorofils, kas satur magniju (2).
Aktīvā formā hlorofils un hlorofilīns var izvadīt brīvos radikāļus no jūsu asinsrites un uzlabot ilgmūžību, mazināt novecošanās simptomus uz ādas (grumbas, smalkas līnijas, izlaušanos, pigmentāciju), aizsargāt orgānus no oksidatīvā stresa un bojājumiem, kā arī novērst dažu veidu vēža.
2. Stimulē svara zudumu
Shutterstock
Pievienojot hlorofilu vai hlorofilu saturošus augu audus (piemēram, tilakoīdus), var nomākt hedonisko izsalkumu (vēlme iedzert taukainus, ar augstu cukura saturu vai sāļus ēdienus), stimulējot ēstgribu nomācošu molekulu ražošanu.
Tas arī iejaucas glikozes, lipīdu un tauku asimilācijas absorbcijā, samazina triglicerīdu līmeni serumā un galu galā veicina svara samazināšanos sievietēm ar aptaukošanos.
Savienojot kopā ar 30 minūšu vingrinājumu, hlorofils arī samazina ZBL (sliktā holesterīna) līmeni asinīs, palīdzot veselīgi zaudēt šīs nevēlamās mārciņas (3).
3. Var palīdzēt mazināt gremošanas traucējumus un aizcietējumus
Hlorofils var mainīt jūsu zarnu mikrobiotas raksturu, ti, tas var veicināt noderīgu mikrobu augšanu jūsu zarnās. Šie mikrobi, it īpaši tievajās zarnās, darbojas zarnās nesagremoto pārtiku un palīdz šo barības vielu asimilācijā.
Šādi “prebiotiskie” mikrobi, piemēram, Lactobacillus reuteri un Bifidobacteria, var arī novērst meteorismu, gremošanas traucējumus un aizcietējumus. Tātad, lapu dārzeņu vai hlorofila piedevu ēšana var uzlabot jūsu gremošanu un novērst aptaukošanos (3).
4. Dabīgs dezodorants
Shutterstock
Slikta elpa, ķermeņa smaka, maksts smaka un dažreiz pat fekāliju un urīna smaka var likt jums justies sociāli neērti un atstāti novārtā. Vai zinājāt, ka viņi arī daudz saka par jūsu higiēnu, veselību un to, kas notiek jūsu ķermenī?
Diemžēl šīs smakas rodas mikrobu infekcijas, hormonālas nelīdzsvarotības vai personīgās higiēnas un paradumu trūkuma dēļ. Hlorofilīna vai hlorofila iekļaušana diētā var samazināt fekāliju vai urīna smaku, jo tas darbojas kā prebiotisks un pretmikrobu līdzeklis (1).
Halitozi vai sliktu elpu var izārstēt, izmantojot 25% hlorofila šķīdumu vai tā piedevas, jo tas var iznīcināt perorālos patogēnus, piemēram, Enterococcus un Candida , efektīvi iekļūstot zobu membrānās un zarnās (4).
5. Ārstē anēmiju un asiņošanas traucējumus
Hlorofila un hlorofilīna ķīmiskā struktūra ir līdzīga hemoglobīna struktūrai sarkanajās asins šūnās (RBC). Lietojot pacientiem ar smagu anēmiju, kopā ar parastajām zālēm hlorofils ne tikai palielina hemoglobīna līmeni un RBC skaitu, bet arī uzlabo viņu imunitāti (5).
Ko tas tev saka?
Jā tev ir taisnība! Lietojot mazās devās, jūsu ķermenis spēj pārvērst hlorofilu par hemoglobīnu. Pētījumos teikts, ka papildināšana ar hlorofilu uzlabo dzelzs absorbciju, palielina hemoglobīna reģenerācijas ātrumu un atrisina anēmijas krīzi. Tas viss pateicoties magnija un vara atomiem (6)!
Vai tu zināji?
- Hlorofils uzlabo skābekļa transportēšanu visā ķermenī un smadzenēs. Hlorofilīna vai tā piedevu lietošana var efektīvi ārstēt augstuma slimības, sastrēgumus un citas elpošanas problēmas.
- Antioksidantu un pretiekaisuma īpašību dēļ hlorofilu var izmantot, lai iegūtu mirdzošu, jaunāka izskata ādu, kā arī veselīgas cirtas.
- Hlorofils un hlorofilīns piešķir bagātīgi zaļu krāsu, ja tos pievieno eļļai vai ūdenim. Tādējādi tos izmanto kā pārtikas piedevas un krāsvielas, kas reģistrētas kā E140 un E141.
6. Pārvalda un novērš vēzi
Diētām, kurās ir daudz sarkanās gaļas, ir augsts uztura hem, kas veicina citotoksicitāti un vēzi, īpaši resnās zarnās un kuņģī. Kad uzturā iekļaujat zaļos dārzeņus vai hlorofila piedevas, tie aizsargā pret audzējiem, traucējot uztura hēma metabolismu (7).
Tā kā hlorofilam ir spēcīgas antioksidanta īpašības, tas noārda lielāko daļu kancerogēnu, kas atrodas jūsu ķermenī, piemēram, brīvos radikāļus, smagos metālus un fitotoksīnus (8).
Galvenais, hlorofilīns novērš prekursoru (pro-kancerogēnu) aktivāciju kancerogēnos. Runā par kopējo detoksikāciju!
7. Ir pretiekaisuma iedarbība uz orgāniem
Papildus spēcīgu antioksidantu īpašībām hlorofils un hlorofilīns aizsargā jūsu vitāli svarīgos iekšējos orgānus ar pretiekaisuma īpašībām.
Reaktīvās skābekļa sugas (ROS), nesagremota pārtika, augu izcelsmes šķiedra, smagie metāli un citi ķīmiski starpprodukti mēdz uzbrukt jūsu GI traktam, sirdij, nierēm, plaušām un aknām. Šādi notikumi izraisa iekaisumu un sāpes, kā arī izraisa autoimūnas slimības, piemēram, 2. tipa diabētu, artrītu, aterosklerozi, cirozi, astmu, aizcietējumus, brūces, apdegumus un izsitumus.
Šķidruma hlorofila lietošana vai hlorofila a un b piedevu lietošana palielina magnija līmeni asinīs, mazina iekaisumu un nomāc pretiekaisuma savienojumu (interleikīnu) aktivitāti, kas pasliktina stāvokli (9).
8. Uzlabo kaulu un muskuļu veselību
Shutterstock
Muskuļu un kaulu veselībai visvairāk ir minerāli. Viens šāds minerāls ir atrodams hlorofilā. Kādi minējumi?
Jā, tas ir magnijs.
Gandrīz 60% ķermeņa magnija ir jūsu kaulos, un tas ir būtiski ATP (enerģijas) veidošanai muskuļu šūnās. Magnija trūkums izraisa mialģiju, krampjus un kaulu slimības, jo tas ir nepieciešams arī kalcija līmeņa uzturēšanai jūsu kaulos un muskuļos.
Tā kā tas ir hlorofila molekulas centrālais atoms, uztura papildināšana ar to palielina magnija līmeni asinīs un netieši uztur jūsu kaulu un muskuļu strukturālo integritāti.
Es redzu, kā nākamais jautājums jau veidojas jūsu prātā! Tiksim pie tā!
Atpakaļ uz TOC
Kādi pārtikas produkti ir bagāti ar hlorofilu?
Saskaņā ar Mikroelementu informācijas centra datiem tumši zaļie, lapu dārzeņi, piemēram, spināti, ir bagāti dabisko hlorofilu avoti.
Pārbaudiet šo sarakstu:
Ēdiens | Pasniegšana | Hlorofils (mg) |
---|---|---|
Spināti | 1 glāze | 23.7 |
Pētersīļi | ½ glāze | 19.0 |
Kreses, dārzs | 1 glāze | 15.6 |
Zaļās pupiņas | 1 glāze | 8.3 |
Rukola | 1 glāze | 8.2 |
Puravi | 1 glāze | 7.7 |
Endīvs | 1 glāze | 5.2 |
Cukura zirņi | 1 glāze | 4.8 |
Ķīnas kāposts | 1 glāze | 4.1 |
Lielākā daļa zaļo dārzeņu ir bagātīgi dabiski hlorofila avoti. Un tāpēc Popejs zvērēja pie spinātiem!
Giphy
Nu, jokojot, ir arī ūdenī šķīstoši hlorofila piedevas, kas pieejamas kā bezrecepšu zāles. Tie ietver hlorellu (zaļās aļģes) un hlorofilīna vara kompleksu (Derifil).
Cik ērti! Bet, vai tas nebeidzas šeit?
Nākamais acīmredzamais jautājums, kas jūsu prātā būtu parādījies, būtu drošība un riski, kas saistīti ar šo brīnuma pigmentu. Ritiniet uz leju, lai saņemtu atbildes!
Atpakaļ uz TOC
Vai ir kādas hlorofila blakusparādības vai bažas par drošību?
Tāpat kā jebkuram citam augu izcelsmes produktam, arī hlorofilam un hlorofilīnam ir sava daļa blakusparādību un drošības problēmu.
Lietojot diētu, kas bagāta ar hlorofilu, var rasties vieglas blakusparādības, piemēram:
- Caureja
- Zaļa urīna un izkārnījumu krāsa
- Slikta dūša vai vemšana
- Kaulu slimība (tikai galējas pārdozēšanas gadījumā)
Neskatoties uz šiem trūkumiem, hlorofils tiek uzskatīts par netoksisku, un to var iekšķīgi ievadīt cietā veidā (pārtikas produkti vai kapsulas) vai šķidrā veidā (lucernas stiprinoši līdzekļi).
Tālāk ir norādīti iespējamie ar to saistītie riski:
- Nedrošs grūtniecēm un barojošām sievietēm: Tā kā hlorofila drošība vēl nav labi pētīta, grūtniecēm un barojošām sievietēm vajadzētu izvairīties no tā lietošanas.
- Varētu palielināt saules jutīgumu, ja lietojat medikamentus: ja lietojat noteiktas zāles, kuru blakusparādība ir saules jutība, piemēram, zāles pret pūtītēm, alerģijām, antibiotikām un nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, hlorofils to var pasliktināt. Šādos gadījumos, lietojot hlorofila piedevas, jums var būt saules apdegumi vai izsitumi.
Kas ir pēdējais zvans?
Faktam, ka hlorofilam ir kopīga strukturāla un daļēji funkcionāla līdzība ar hemoglobīnu, vajadzētu pateikt, cik efektīvs tas var būt.
Tā kā anēmija un ar hemoglobīnu saistītie traucējumi pieaug un drīz izplatīsies visā pasaules populācijā, hlorofila vai tā daļēji sintētisko atvasinājumu iekļaušana uzturā ne tikai izārstēs, bet arī novērsīs šādas hemoglobinopātijas.
Hlorofils ir labākais dabiskais burvju minerāla, magnija, piegādātājs. Tas padara to vēl svarīgāku un vitāli nepieciešamu pievienot jūsu ēdienam.
Tātad, atrodiet radošus veidus, kā gatavojot izmantot zaļumus, piemēram, spinātus, kāpostus, brokoļus un kviešu zāli. Vai arī rīta dzēriena vietā izdzeriet atšķaidītu šķidru hlorofilu.
Jūs pats varat redzēt atšķirību!
Mums tas patīk, ja jūs varētu dalīties savā pieredzē, kļūmēs un veiksmes stāstos ar hlorofilu. Tātad, droši rakstiet mums savas atsauksmes, ieteikumus un komentārus par savu ceļojumu ar hlorofilu zemāk esošajā komentāru sadaļā.
Atpakaļ uz TOC
Ekspertu atbildes uz lasītāju jautājumiem
Cik daudz hlorofila jālieto katru dienu?
Saskaņā ar Oregonas štata universitāti, 100-300 mg hlorofila tiek uzskatīti par drošiem. Tas ietver zaļumus, ko lietojat kopā ar hlorofila piedevām - tabletes, hlorofila ūdeni vai stiprinošus līdzekļus.
Atsauces
1. Uztura faktori “Hlorofils un hlorofilīns”, fitokemikālijas, Mikroelementu informācijas centrs, Oregonas Valsts universitāte.
2. “Hlorofils uzlabo oksidatīvā stresa toleranci…”, PeerJ, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
3. “Zaļo lapu membrānu izmantošana… Pārtika cilvēku uzturam, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
4. “Uz hlorofila bāzes veidotas antimikrobiālās aktivitātes…” ResearchGate
5. “Nātrija dzelzs hlorofila apstrādes ietekme…” Bioloģisko regulatoru un homeostātisko līdzekļu žurnāls, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
6. “Hlorofils un hemoglobīna reģenerācija… ”The Journal of Physiology, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
7.“ Zaļie dārzeņi, sarkanā gaļa un resnās zarnas vēzis… ”Karcinogeneze, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
8. Pārtikas un ķīmiskā toksikoloģija, vēža ķīmiskā profilakse ar hlorofiliem…, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka
9. „Ar hlorofilu saistīti savienojumi kavē šūnu pielipšanu…” Journal of Medicinal Food, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka