Satura rādītājs:
- Ābolu sidra etiķa blakusparādības
- 1. Var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas
- 2. Var izraisīt gremošanas problēmas
- 3. Var izraisīt hipokaliēmiju
- 4. Var izraisīt zobu bojāšanos
- 5. Var izraisīt kakla apdegumus
- 6. Var izraisīt ādas apdegumus
- 7. Var mijiedarboties ar noteiktām zālēm
- 8. Var izraisīt zemu cukura līmeni asinīs
- Kā droši lietot ābolu sidra etiķi
- Devas
Ābolu sidra etiķi ekstrahē no raudzētiem āboliem (1). Tā ir populāra sastāvdaļa daudzos pārtikas mērcēs un konservantos. Mērenai šī veselīgā tonika lietošanai ir daudz ieguvumu veselībai. Tomēr pārmērīgs patēriņš var izraisīt dažas negatīvas sekas, piemēram, kuņģa-zarnu trakta problēmas, gremošanas problēmas, zemāku kālija līmeni (hipokaliēmiju) un kariesu.
Šajā rakstā aplūkotas ābolu sidra etiķa iespējamās blakusparādības. Mēs arī aplūkosim drošākus patēriņa veidus un pārmērīga patēriņa sekas. Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk.
Ābolu sidra etiķa blakusparādības
1. Var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas
Pārmērīgs ābolu sidra etiķa patēriņš var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas. Tas var palēnināt pārtikas absorbcijas procesu asinīs. Lundas universitātes veiktais pētījums atklāja, ka ābolu sidra etiķis aizkavēja kuņģa iztukšošanās ātrumu (2). Lai gan dažos gadījumos tas varētu būt izdevīgi, dažiem cilvēkiem tas var izraisīt gremošanas traucējumus.
Palielināta ābolu sidra etiķa uzņemšana var arī pasliktināt gastroparēzes simptomus, kas ir izplatīts stāvoklis cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu (3). Tomēr, lai izdarītu turpmākus secinājumus, ir vajadzīgi vairāk pētījumu šajā virzienā.
2. Var izraisīt gremošanas problēmas
Ābolu sidra etiķis var palīdzēt samazināt apetīti. Pētījums rāda, ka ābolu sidra etiķis darbojas kā apetīti nomācošs līdzeklis un veicina sāta sajūtu, kas dabiski samazina pārtikas devu. Lai gan tas varētu būt noderīgs cilvēkiem, kuri mēģina zaudēt svaru, etiķis var izraisīt arī turpmāku sliktu dūšu (4).
Tomēr ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai vēl vairāk izprastu šo ābolu sidra etiķa blakusparādību.
3. Var izraisīt hipokaliēmiju
Anekdotiski pierādījumi liecina, ka pārmērīga ābolu sidra etiķa lietošana var pazemināt kālija līmeni organismā. Tas var arī samazināt kaulu minerālo blīvumu, kas, savukārt, padara kaulus trauslus. Tādējādi personām ar osteoporozi var nākties samazināt vai izvairīties no ābolu sidra etiķa uzņemšanas.
Hipokaliēmijas gadījums tika novērots 28 gadus vecai sievietei, kura, kā ziņots, 6 gadus bija regulāri lietojusi 250 ml ACV (5). Šajā sakarā ir jāveic vairāk pētījumu.
4. Var izraisīt zobu bojāšanos
Neatšķaidīta ābolu sidra etiķa augstais skābums var sabojāt zobu emalju, ja to patērē pārmērīgi. Etiķis var ne tikai piešķirt zobiem dzeltenīgu nokrāsu, bet arī palielināt zobu jutīgumu.
Pētījumā norādīts, ka ābolu sidra etiķim var būt erozijas potenciāls, kas var izraisīt kariesu (6). Citā pētījumā norādīts gadījums ar 15 gadus vecu meiteni, kurai pēc ābolu sidra etiķa dienas devas bija zobu erozija (7).
5. Var izraisīt kakla apdegumus
Palielināts ābolu sidra etiķa patēriņš var izraisīt rīkles apdegumus. Daudzos pētījumos ir secināts, ka perorāla ābolu sidra etiķa pārmērīga lietošana galu galā var izraisīt rīkles kairinājumu. Etiķskābe etiķī varētu būt galvenais cēlonis (8).
Arkanzasas universitātes veiktais pētījums atklāja, ka ābolu sidra etiķa tabletes var izraisīt arī barības vada traumu (8). Tā ir spēcīga kodīga viela, un nejauša etiķa uzņemšana bērniem var izraisīt barības vada bojājumus (9).
6. Var izraisīt ādas apdegumus
Ābolu sidra etiķa spēcīgā skābā daba var izraisīt ādas apdegumus. Ābolu sidra etiķa lietošana tieši uz ādas var izraisīt apdegumus un kairinājumu, īpaši, ja etiķis ir neatšķaidīts.
Pētījumā 14 gadus veca meitene pēc vairāku pilienu ābolu sidra etiķa uzklāšanas uz deguna sadedzināja divus dzimumzīmes (10). Ir vairāki citi anekdotiski pētījumi, kas liecina, ka ābolu sidra etiķis izraisa ādas apdegumus.
7. Var mijiedarboties ar noteiktām zālēm
Šajā sakarā nav pieejama pietiekama informācija. Tā kā tas ir skābs, ābolu sidra etiķis var viegli reaģēt ar dažām zālēm, ieskaitot caurejas līdzekļus un diurētiskos līdzekļus.
Ābolu sidra etiķis var tieši ietekmēt insulīna līmeni un cukura līmeni asinīs. Tā lietošana kopā ar asinsspiedienu un diabēta medikamentiem var nodarīt kaitējumu. Tomēr, lai izdarītu turpmākus secinājumus, ir vajadzīgi vairāk pētījumu šajā virzienā. Ja lietojat kādas zāles, pirms ābolu sidra etiķa lietošanas konsultējieties ar ārstu.
8. Var izraisīt zemu cukura līmeni asinīs
Pārmērīga ābolu sidra etiķa lietošana var pazemināt cukura līmeni asinīs. Etiķim ir anti-glikēmijas efekts (5), (11). Tomēr, lietojot to kopā ar diabēta medikamentiem, cukura līmenis asinīs var samazināties pārāk zemu. Ja tas netiek ārstēts, tas var izraisīt bezsamaņu un pat komu. Lai tālāk izprastu šo fenomenu, ir nepieciešami vairāk pētījumu.
Ābolu sidra etiķis nav ieteicams arī grūtniecēm / sievietēm zīdīšanas laikā un tām, kurām tiek veikta ķīmijterapija. Tas var izraisīt komplikācijas. Tomēr šajā ziņā nav pietiekamas informācijas.
Tās ir iespējamās ābolu sidra etiķa nelabvēlīgās sekas. Lielākajai daļai no tām ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai tos pilnībā apstiprinātu. Tomēr tas nenozīmē, ka pilnībā jāizvairās no ACV. Ir veids, kā to patērēt, samazinot blakusparādību risku.
Kā droši lietot ābolu sidra etiķi
Pārmērīga un neatšķaidīta ābolu sidra etiķa uzņemšana katru dienu var izraisīt iespējamas negatīvas sekas.
Lai samazinātu šos efektus, varat izmēģināt:
- Ābolu sidra etiķa atšķaidīšana ar ūdeni.
- Etiķa uzņemšanas daudzuma samazināšana.
- Ierobežojot kontaktu ar zobiem, dzerot etiķi caur salmiem.
- Samazinot etiķa daudzumu, kas skar ādu.
- Pēc lietošanas izskalojiet muti ar ūdeni, lai novērstu turpmākus zobu bojājumus.
Jūs varat arī pārliecināties, ka jūs patērējat ACV ieteicamajās devās, lai potenciāli izvairītos no blakusparādībām.
Devas
The