Satura rādītājs:
- Satura rādītājs
- Zinātne aiz pārtikas piedevām
- Kādi ir pārtikas piedevu izmantošanas veidi?
- Kāda ir pārtikas piedevu kaitīgā ietekme?
- Kādas ir netiešās pārtikas piedevas, kas jūs var kaitēt?
- Kā izvairīties no kaitīgām pārtikas piedevām
- Secinājums
- Vārdnīca
- Atsauces
Pētījumi liecina, ka pārtikas piedevas var izraisīt tādas veselības problēmas kā caureja, nervu traucējumi un astma (1). Bet tas vēl nav viss.
Pārtikas piedevas ir vielas, kas pievienotas pārtikai, lai uzlabotu to garšu, izskatu un citas īpašības. Daži no visbīstamākajiem no tiem ir transtaukskābes un augstas fruktozes kukurūzas sīrups, kas tika konstatēti kā nopietni aknu bojājumi (2). Lielākā daļa no šīm piedevām ir atradušas ceļu uz visizplatītākajiem pārtikas produktiem. Vai tas nozīmē, ka jūs nevarat izvairīties no to sliktajām sekām? Nu, noskaidrosim.
Satura rādītājs
- Zinātne aiz pārtikas piedevām
- Kādi ir pārtikas piedevu izmantošanas veidi?
- Kāda ir pārtikas piedevu kaitīgā ietekme?
- Kādas ir netiešās pārtikas piedevas, kas jūs var kaitēt?
- Kā izvairīties no kaitīgām pārtikas piedevām
Zinātne aiz pārtikas piedevām
Pārtikas piedevas pārtikai pievieno dažādu labu un sliktu iemeslu dēļ. Tos kopumā iedala divos veidos - tiešos un netiešos.
Tiešās pārtikas piedevas ir tās, kuras pievieno pārtikai ar noteiktu mērķi. Piemēram, aspartāmu, mazkaloriju saldinātāju, pievieno pārtikai ar īpašu mērķi uzlabot garšu, nepalielinot kaloriju saturu.
Netiešās pārtikas piedevas ir tās, kas netīši kļūst par pārtikas sastāvdaļu, to iesaiņojot vai uzglabājot. Tie ietver nelielas iepakojuma vielas, kas nonāk pārtikā iepakošanas vai transportēšanas / uzglabāšanas laikā (2).
Pārtikas piedevas pašas par sevi nav sliktas. Pārtikas konservēšana, marinējot (pievienojot etiķi, kur tā ir piedeva) ir veids, kā pievienot pārtikas piedevu - tikai tas nav kaitīgs.
Faktiski pārtikas piedevām ir dažādi lietojumi - un mēs, iespējams, nezinām par lielāko daļu no tām.
Atpakaļ uz TOC
Kādi ir pārtikas piedevu izmantošanas veidi?
- Palieliniet pārtikas barības vērtību
Pārtikai pievieno dažus vitamīnus un minerālvielas (un pat šķiedrvielas), lai kompensētu tos, kuriem trūkst cilvēka uztura. Saukts arī par nocietināšanu, tas ir palīdzējis apkarot nepietiekamu uzturu dažādās pasaules daļās (3). Viens labs piemērs ir brokastu pārslas. Tas ir bagātināts ar noteiktām uzturvielām, kas var palīdzēt novērst noteiktus uztura trūkumus (4).
- Saglabājiet pārtiku no sabojāšanas
Šīs pārtikas piedevas, sauktas arī par konservantiem, aizsargā pārtiku, palēninot mikrobu vai gaisa radīto kaitējumu. Vienā ziņojumā norādīts, ka augu izcelsmes savienojumus izmanto kā pārtikas piedevas, lai novērstu sēnīšu pārtikas sabojāšanos (5). Konservanti arī palīdz novērst piesārņojumu un turpmākas ar pārtiku saistītas slimības.
- Uzlabojiet pārtikas garšu un izskatu
Tie ietver dabiskas un mākslīgas garšas, saldinātājus un krāsvielas, kas pievienotas, lai uzlabotu pārtikas garšu un izskatu. Tas jo īpaši attiecas uz gaļas un mājputnu produktiem (6). Emulgatori un biezinātāji piešķir konsistenci pārtikai, ko patērētāji sagaida.
Tas viss liecina, ka pārtikas piedevām, vismaz tām, kas pievienotas tieši, ir mērķis. Bet vai tas padara tos visus labus? Ne vienmēr.
Atpakaļ uz TOC
Kāda ir pārtikas piedevu kaitīgā ietekme?
Ir daudz pētījumu, kas norāda uz pārtikas piedevu slikto ietekmi. Lai gan šīs ir tikai dažas piedevas, ir svarīgi zināt par tām. Tie ietver tiešas pārtikas piedevas.
- FD&C 1 krāsvielas vai krāsu piedevas ir saistītas ar negatīvām reakcijām. Tartrazīns ir viena no šādām krāsvielām, kas saistīta ar astmu un nātreni 2. Tas pats attiecas uz nitrātiem un nitrītiem un citām piedevām, piemēram, sorbātiem (7).
- Nitrāti un nitrīti var palielināt jūsu ķermenī esošo nitrozamīnu 3 daudzumu, palielinot vēža risku (8). Šīs piedevas parasti pievieno sālītai sviestmaižu gaļai, salami, bekonam un desām, lai piešķirtu tām krāsu un ilgāku glabāšanas laiku.
- Pārtikas piedevu lietošana ir saistīta arī ar bērnu hiperaktivitāti. Mākslīgu pārtikas piedevu lietošana var izraisīt bērnu hiperaktivitāti. Pat citi neirofizioloģiski traucējumi bērniem var būt dažu pārtikas piedevu rezultāts (9).
- Lai gan tika konstatēts, ka tādas krāsvielas kā tartrazīns, ko galvenokārt izmanto bezalkoholisko dzērienu rūpniecība, rada tādas sekas kā neskaidra redze un nosmakšanas sajūta, konservanti, piemēram, benzoāti un mononātrija glutamāts (MSG), ir saistīti ar astmu, dedzinošām sajūtām un pat smadzenēm. bojājumi ārkārtējos gadījumos (īpaši bērniem) (9).
- Mākslīgie saldinātāji, piemēram, saharīns, saharoze un aspartāms, ir saistīti ar vēzi, iedzimtām malformācijām un pat bērnu destruktīvu uzvedību (9).
- Pētījumos, kuros piedalījās tūkstošiem ieslodzīto nepilngadīgo likumpārkāpēju, tika atklāta skaidra korelācija starp lielu saharozes daudzumu un antisociālu uzvedību (10).
- Kukurūzas sīrups ar augstu fruktozes saturu ir vēl viena bīstama pārtikas piedeva - saldinātājs, kas izgatavots no kukurūzas. Tas ir bagāts ar fruktozi, vienkāršu cukuru, kas var izraisīt lielu kaitējumu, ja to patērē lielos daudzumos. Tika konstatēts, ka ar fruktozi saldināti dzērieni palielina vēdera tauku un cukura līmeni asinīs (11).
- Trans-tauki ir vēl viens nāvējošu pārtikas piedevu veids. Tie palielina produktu glabāšanas laiku un parasti atrodami cepumos, maizes izstrādājumos un margarīnā. Lielāka transtaukskābju uzņemšana ir saistīta ar koronāro sirds slimību (12).
Šīs ir visizplatītākās pārtikas piedevas, no kurām vēlaties uzmanīties. Bet tas vēl nav viss. Ir arī dažas netiešas piedevas, kas var nodarīt kaitējumu.
Atpakaļ uz TOC
Kādas ir netiešās pārtikas piedevas, kas jūs var kaitēt?
Šis saraksts var jums palīdzēt.
- Bisfenoli - tie var atdarināt estrogēna hormonu un traucēt pubertāti un auglību. Tie var arī palielināt ķermeņa tauku daudzumu un izraisīt problēmas ar imūno un nervu sistēmu. Parasti tos atrod sodas un pārtikas kannu, plastmasas pudeļu un plastmasas glāžu oderējumā (13).
- Ftalāti - tie var pasliktināt vīriešu dzimumorgānu attīstību un palielināt aptaukošanās un sirds un asinsvadu slimību risku. Tās ir plastmasas iepakojumā, piepūšamās rotaļlietās, matu lakās, smaržvielās, nagu lakās un losjonos (14).
- Perhlorāts - tas var traucēt vairogdziedzera darbību un traucēt agrīnu smadzeņu attīstību. Tas ir atrodams dažos sausās pārtikas iepakojumos (15).
- Perfluoralkilķimikālijas - tās var izraisīt mazuļus ar mazu dzimšanas svaru un problēmas ar imunitāti, auglību un vairogdziedzeri. PFC parasti atrodami kartona iepakojumos, taukiem necaurlaidīgā papīrā un citos komerciālos mājsaimniecības izstrādājumos, piemēram, pannās un ūdensizturīgos audumos (16).
Pārtikas piedevas ir visapkārt mums. Ir gandrīz neiespējami novērst to iekļūšanu lielākajā daļā pārtikas produktu, taču mēs varam būt piesardzīgi un maksimāli izvairīties no tiem.
Atpakaļ uz TOC
Kā izvairīties no kaitīgām pārtikas piedevām
Izvairīšanās no kaitīgām pārtikas piedevām var prasīt zināmas pūles, taču tas nav grūti. Tālāk sniegtie norādījumi var palīdzēt.
- Sagatavojiet pārtiku no skrāpējumiem
Ēdiena gatavošana mājās darbojas vislabāk. Tādā veidā jums būs pilnīga kontrole pār sastāvdaļām, kas nonāk jūsu preparātos. Ēdienu gatavošana mājās ir arī ekonomiska.
- Izvairieties no pārstrādātas gaļas
Tie, iespējams, satur vairākas piedevas. Tie ietver delikateses gaļu, desu, bekonu, kūpinātu gaļu, gaļas konservus un pat karstmaizītes. Izvēlieties liesākus un mazāk apstrādātus olbaltumvielu avotus. Zivju, vistas, tītara, liesas liellopa gaļas vai cūkgaļas cepšana jūsu mājās var palīdzēt.
- Pasūtiet uzmanīgi restorānos
Reizi pa laikam varat ēst ārpus mājas, taču pārliecinieties, vai pasūtāt pareizos ēdienus. Apmeklējiet restorānus, kas ēdienus gatavo svaigus. Neuzkarsējiet saldētus vai iepriekš pagatavotus ēdienus. Pārbaudiet, vai nav restorānu, kas izmanto vietējās sastāvdaļas. Pirms pasūtījuma veikšanas varat arī pajautāt viesmīlim vai šefpavāram par sastāvdaļām konkrētā ēdienā.
- Izlasiet sastāvdaļu etiķetes
Tajos ir uzskaitītas visas pārtikas produktā esošās sastāvdaļas. Centieties izvairīties no tiem produktiem, kas satur piedevas, kuras mēs esam apsprieduši šajā amatā. Uzmanieties arī no šādiem kodiem - benzoāti 210, 211, 212, 213; nitrāti 249, 250, 251, 252; sulfīti 220, 221, 222, 223, 224, 225, 228; aspartāms 951; dzeltenais 2G107, saulrieta dzeltenais FCF110 un košeīns 120.
Atpakaļ uz TOC
Secinājums
Pārtikas piedevas ir kļuvušas par nozari. Un, progresējot mūsdienu cilvēcei, viņi noteikti kļūs arvien izplatītāki. Laba veselība sākas ar zināšanu, ko jūs uzņemat. Jūs noteikti nevēlaties uzņemt kaitīgas piedevas, vai ne?
Esiet piesardzīgs attiecībā uz pieminētajām piedevām. Izplatiet ziņu starp draugiem un ģimeni. Dalieties pieredzē ar mums, atstājot komentāru zemāk esošajā lodziņā.
Vārdnīca
- FD&C - pārtika, narkotikas un kosmētika
- Nātrene - apaļi izsitumi uz ādas, kas intensīvi niez
- Nitrosamīni - īpašs savienojums, kas pazīstams ar kancerogēnām īpašībām
Atsauces
- “Pārtikas piedevu un konservantu ietekme…” ResearchGate.
- "Kas ir pārtikas piedeva?" ASV Veselības un cilvēkresursu departaments.
- “Pārtikas sastāvdaļu pārskats…” ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
- “Pārtikas piedevu lomas” Cilvēku uztura departaments.
- “Sēnīšu sabojāšanas novēršana pārtikā…” Kritiskās atsauksmes pārtikas zinātnē un uzturs, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Piedevas gaļas un mājputnu produktos” Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departaments.
- “Pārtikas piedevu nevēlamās reakcijas”, Jaunanglija un Reģionālās alerģijas procedūras, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Kā izvairīties no nitrātu un nitrītu pievienošanas…” Vides darba grupa.
- “Pārtikas piedevu nelabvēlīgā ietekme uz veselību…” CiteSeerX, sponsorējis Nacionālais zinātnes fonds.
- “Kroniska nepilngadīgo bērnu diētu kritiskā analīze…” Nacionālais krimināltiesiskās palīdzības dienests.
- “Patērē saldinātu ar fruktozi…” The Journal of Clinical Investigation, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- “Asociācija starp transtaukskābju uzņemšanu un…” Lancet, ASV Nacionālā medicīnas bibliotēka.
- Nacionālais vides veselības zinātņu institūts “Bisphenol A”.
- “Ptalāti” ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
- “Perklorāta jautājumi un atbildes” ASV Pārtikas un zāļu pārvalde.
- “Pamatinformācija par PFAS” Amerikas Savienoto Valstu Vides aizsardzības aģentūra.